Data wydarzenia: 07.08.2020 09:00 - 16.08.2020 17:00
Miejsce wydarzenia: Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w walimskim Akwarium

Już w najbliższy piątek, 7 sierpnia, po atrakcjach turystycznych gminy Walim zacznie wędrować wystawa zdjęć przyrodnika i fotografa Krzysztofa Żarkowskiego. Jakie to zdjęcia i gdzie przywędrują?

- Zapraszamy od 7 sierpnia do Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, w którym znajduje się walimskie Akwarium, na pierwszą odsłonę wystawy fotografii Krzysztofa Żarkowskiego. W naszym Akwarium zainteresowani i turyści mogą poznać ryby żyjące w naszym jeziorze, a dzięki debiutującej właśnie wystawie prac mogą też zaznajomić się z lokalną florą i fauną - wyjaśnia Robert Bajek, kierownik otwartego w maju nowego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim.
Swoich 21 prac w formacie A3 prezentuje tu znany nie tylko lokalnie fotograf przyrody i popularyzator wiedzy o lokalnych gatunkach oraz ochronie przyrody.

- Hasłem tej wystawy jest flora i fauna Gór Sowich, moją ilustracją tego tematu są zdjęcia gatunków najfajniejszych, najefektowniejszych i najbardziej reprezentatywnych dla tego regionu - wyjaśnia
znany już naszym Czytelnikom przyrodnik i fotograf natury Krzysztof Żarkowski. Spośród ptaków, ich czujny i wierny obserwator wybrał m.in. bociany czarne, pluszcze, pliszkę górską oraz wyjątkowo urodziwą sóweczkę. Ze ssaków Gór Sowich postawiono na jelenie, sarny, zające i lisy. - Z flory zaproponowałem śnieżyce wiosenne, storczyki oraz arnikę górską. Zdjęcia te zostały wybrane z wielu sesji fotograficznych, jakie w ostatnich latach odbywałem w plenerach na terenie Gminy Walim i Gór Sowich. Niektóre z nich, jak na przykład storczyki - są świeże. Sugerowałem się urodą udokumentowanych obiektów i ich reprezentatywnością na tym terenie - wyjaśnia pan Krzysztof i ostrzega, że piękno fotografowanych obiektów możecie zweryfikować sami, ale też zechcecie ich samodzielnie wyszukać oraz uwiecznić podczas wycieczek i eksploracji okolicy...     - Po prezentacji w "Akwarium" wystawa trafi na zamek Grodno, a następnie do CKiT w Walimiu, by wrócić do Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Walimskim Akwarium już jako wystawa stała towarzysząca naszym działaniom edukacyjnym - dodaje i zachęca do podziwiania wystawy Robert Bajek.
Udostępnione przez Krzysztofa Żarkowskiego fotografie promują gminę Walim, ale też mają walor edukacyjny w kontekście ochrony przyrody i ekologii. - Dla nas, osób mieszkających w tym rejonie część z prezentowanych obiektów nie stanowi nowości, ale już dla mieszkańców Wrocławia, czy Świdnicy może to być znaczące novum. Edukacja istotna jest na każdym poziomie - zaznacza Krzysztof Żarkowski.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy i podzielenia się swoimi uwagami.

Przypominamy nasze teksty:
o otwarciu Akwarium -ZAGÓRZE ŚLĄSKIE: CENTRUM TURYSTYCZNE Z AKWARIUM JUŻ ZAPRASZA [ZDJĘCIA]

JEZIORO BYSTRZYCKIE: TYSIĄCE LUDZI NA OTWARCIU KŁADKI (FOTO)

ZAMEK GRODNO I OKOLICE - TRWAJĄ INTENSYWNE PRACE (FOTO)

i choćby - MAŁA SOWA: BĘDZIE SPACER W KORONACH DRZEW I KOLEJ LINOWAElżbieta Węgrzyn 
fot. JK