Za nami podsumowanie dolnośląskiej 15. akcji czytelniczej "Z książką na walizkach", której finał odbył się na wałbrzyskim Rynku. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

„Z książką na walizkach, czyli Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami” to największa impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży na Dolnym Śląsku. W 15. jej edycji wzięli udział wybitni twórcy literatury dziecięcej, ilustratorzy i wydawcy, a jej zakończenie odbyło się na 9 czerwca na wałbrzyskim Rynku.Mimo niewielkich kłopotów technicznych organizatorzy cieszyli się z dużego zainteresowania imprezą. - 9 pisarzy literatury dziecięcej w ciągu ostatnich dni odwiedziło 50 bibliotek, a wraz z nimi na podsumowanie akcji dla czytelników swoje wydawnictwa prezentują zaprzyjaźnione wydawnictwa Literatura i Akapit Press. Jest to wyjątkowa okazja poznać ulubionego pisarza i zdobyć jego podpis na książce - zachęcał do uczestnictwa Andrzej Tyws - dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.Do Wałbrzycha zawitali autorzy i wydawnictwa, a na spotkanie z nimi przyszli czytelnicy tworzący barwny korowód. Z młodymi "pożeraczami książek" z miejskich szkół kroczyli artyści z Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbrzych". Organizator tegorocznego finału - Biblioteka pod Atlantami przygotowała sporo atrakcji. - Autorzy tacy jak Grażyna Bąkiewicz, Dorota Combrzyńska-Nogala, Kalina Jerzykowska, Emilia Kieres, Zuzanna Orlińska, Agnieszka Tyszka, Paweł Wakuła, Magdalena Zarębska i znana przez całe pokolenia Joanna Papuzińska odwiedzali również biblioteki w naszym regionie m.in. w Boguszowie-Gorcach i promowali czytelnictwo. Wbrew temu co zwykle słyszymy z czytelnictwem dzieci nie jest źle, a im wcześniej zaszczepimy w nich nawyk i pasję czytania tym lepiej - wyjaśnia Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami. Spotkanie z ulubionym autorem, a także prezentacje szkół nawiązujące do twórczości zaproszonych pisarzy przeplatały się z festynowymi zabawami takimi jak czytelnicza loteria, fotobudka, cukrowa wata, czy bańki mydlane.
Nie zabrakło też balonowych zwierzaków i wody z owocami WZWiK. Ta ostatnia w upalny dzień okazała się nieoceniona - podobnie jak parasolki pod którymi podczas prezentacji artystycznych kryli się zaproszeni na spotkanie pisarze. Jak się dali wciągnąć w zabawę, to nawet rapowali. O dobry humor publiczności zadbał Paweł Kuźma i niezawodny Cyryl - super bibliotekarz. Na scenie wystąpiły wałbrzyskie Wróbelki - chór maluchów prowadzony przez Małgorzatę Wiłkomirską oraz młodzież z ZPiT "Wałbrzych".Dla organizatorów sobotnie spotkanie było też okazją do wręczenia nagród za najlepsze prezentacje, super przebranie (tu zabłysnęli uczniowie PSP nr 15 z Piaskowej Góry) oraz za najlepsze prace zgłoszone do Turnieju Młodych Recenzentów. W tym roku na turniej wpłynęło 39 prac, które były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych. Naszej redaktor naczelnej było miło uczestniczyć w pracach jury i wyłonieniu laureatów oraz prac wyróżnionych. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny nawiązujący do przeczytanych lektur. Do rywalizacji zgłoszono ponad dwieście barwnych prac.  
Elżbieta Węgrzyn