Jest już pierwszy oficjalny zwiastun serialu kryminalnego kręconego w ubiegłym roku w Wałbrzychu i Świdnicy. Ma on całkiem nowy tytuł. I wiadomo, kto w nim występuje oraz kiedy można się go spodziewać.


Netflix zapowiedział tegoroczne premiery najnowszych seriali kręconych w Polsce, wśród nich znalazł się też nakręcony z myślą o tej platformie serial, który powstał m.in. na terenie Wałbrzycha. 

W pierwszych dniach września 2020 roku w centrum Wałbrzycha kręcono jeden z nowych seriali platformy Netflix - filmowcy na trzy dni wynajęli sobie ul. Zajączka i przerobili ją na ulicę po wielkiej powodzi 1997. Nie kursowały nią wtedy samochody i była wyłączona z użytkowania. Potem ekipa filmowców przeniosła się do Świdnicy. Jak wyjaśniano wtedy,
chodziło o realizacją zdjęć do serialu "Elza", a sam tytuł tej produkcji miał być jedynie tytułem roboczym. Pisaliśmy o tym: WAŁBRZYCH: FILMOWCY OPANOWUJĄ CENTRUM MIASTA [FOTO].Mówiono wtedy o stworzeniu pleneru imitującego drugą połowę lat 90. XX wieku, a powstający serial miał być kontynuacją - drugim sezonem - popularnej produkcji emitowanej na platformach cyfrowych w 2018 roku. Sezon pierwszy rozgrywał się w latach 80. XX wieku, a kontynuacja przeniesie widzów w okres tuż po wielkiej powodzi. Filmowcy wybrali zatem części naszego miasta, których nie objęto jeszcze programem rewitalizacji - jak to zwykle w przypadku filmowców u nas bywa - tak, by ich obecny wygląd niewiele zmienił się przez ostatnie trzy dekady, czyli m.in. ul. Zajączka, Pankiewicza, pl. Bohaterów Pracy i Skrzetuskiego.
W Świdnicy zdjęcia powstawały m.in. na ul. Okrężnej, św. Jadwigi oraz w zakładzie produkcyjnym na ul. Łukasińskiego.

Dziś już wiadomo, że chodziło o serial "Rojst'97", drugi sezon serialu "Rojst" z 2018 roku, reżyserowany przez Jana Holoubka, który wspólnie z Kasprem Bajonem jest autorem scenariusza, a premiera jest zapowiadana za kilka miesięcy. Właśnie ukazała się filmowa zapowiedź serialu:
Opis producenta: Powódź stulecia odkrywa w lesie na Grontach kolejne ciała a wraz z nimi korupcję i przekręty lat 90-tych jak i długo skrywane sekrety z czasów wojny. Co jeszcze odkryją detektywi Anna Jass (Magdalena Rożczka) i Adam Mika (Łukasz Simlat)? Z jakimi tajemnicami zmierzą się tym razem dziennikarze Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik) i Witold Wanycz (Andrzej Seweryn)? Dowiecie się już latem 2021.

Opis z serwisu Filmweb:

"Powódź stulecia” nawiedziła południowy zachód Polski latem 1997 roku. W mieście pękają wały i nieokiełznany żywioł zalewa część miasta oraz las na Grontach. Woda odsłania przy tym zakopane w lesie ludzkie szczątki oraz ciało nastoletniego chłopca, który uznany zostaje za przypadkową ofiarę powodzi. Te dwa, tylko pozornie niezwiązane ze sobą, wydarzenia odkrywają serię tajemnic w mieście. Gronty to teraz miejsce zbrodni, której rozwiązaniem zajmie się Anna Jass (Magdalena Różczka) - bezkompromisowa policjantka z Warszawy - oraz miejscowy inspektor Adam Mika (Łukasz Simlat). W międzyczasie do miasta wraca Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), aby zostać nowym redaktorem naczelnym "Kuriera". Natomiast Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) wydaje się nosić w sobie odpowiedzi na większość zadawanych przez policję pytań. Jego życie jednak pochłaniają wspomnienia, które nie dają mu spokoju. "Rojst'97" poza kryminalną intrygą, jest również opowieścią o fascynujących latach 90. w Polsce czasu transformacji oraz odkupienia.


Polecamy nasze teksty o filmach nagrywanych w naszym mieście i regionie:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: DOM ZDROJOWY GRA SZPITAL PSYCHIATRYCZNY (FOTO)
Szczawno-Zdrój: Mieszkańcy i miasto grają w filmie [ZDJĘCIA]
Szczawno-Zdrój: ledwie filmowcy wyjechali, już szykują się nowi!
WAŁBRZYCH: CO SIĘ DZIEJE PRZY WILLI KEINDORFT? (FOTO)
WAŁBRZYCH: FILMOWCY OPANOWUJĄ CENTRUM MIASTA [FOTO]
Wałbrzych: chcesz wystąpić w serialu "Erynie"? Zgłoś się
WAŁBRZYCH: JARUZELSKI LUB MORDERSTWO, FILMOWCY I PALESTYNA (FOTO)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: 300 LUDZI I 200 MASZYN (ZDJĘCIA Z DRONA)


Piotr Koper zagrał w filmie o skarbie i szykuje niespodzianki
Serial Smog: Zwłoki w zamku Książ - komentarz Ratusza [FOTO]
Wałbrzych i jego mieszkańcy zagrają w serialu kryminalnym? [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: zaproszenie na casting do serialu - a to nie jedyny...


O filmach kręconych w naszym mieście i okolicy:
WAŁBRZYCH I REGION: ZNÓW MOŻNA U NAS SPOTKAĆ EKIPY FILMOWCÓW (FOTO)
WAŁBRZYCH: STATYŚCI SPOTKALI SIĘ NA PREMIERZE "FIGHTERA" (FOTO)
KLATKA: JAK STARY AUTOBUS STĄD ZAGRAŁ W FILMIE O MMA (FOTO)
2018 - WAŁBRZYCH I REGION PRZYCIĄGA FILMOWCÓW JAK MAGNES (FOTO, FILM)
FILM POWIERNIK: ZDJĘCIA ZAKOŃCZONE (FOTO)
POWIERNIK POKAŻE ŚWIATU HISTORIĘ OKOLIC WALIMIA [FOTO]
ZAMEK KSIĄŻ CORAZ WAŻNIEJSZY NA MAPACH FILMOWCÓW (FOTO)
WAŁBRZYCH: FILM - BRIGITTE BARDOT CUDOWNA - KRĘCONY W ZAMKU KSIĄŻ (FOTO)

WAŁBRZYCH: SERIAL NETFLIXA - ZDJĘCIA RÓWNIEŻ W ZAMKU KSIĄŻ
SOWIECI RABOWALI I PALILI W ZAMKU KSIĄŻ [FOTO]
FILMOWCY GOŚCILI W KSIĄŻU. JAKIE FILMY TU POWSTAŁY?
PASIKOWSKI KRĘCI W GŁUSZYCY
EKIPA FILMOWA NAGRYWAŁA W KOLEGIACIE
CIEMNO, PRAWIE NOC - I O CZYM MÓWIĄ GWIAZDY? (FOTO)
WAŁBRZYCH: CZEMU FILMOWCY UPODOBALI SOBIE ŚRÓDMIEŚCIE (FOTO)oprac. ELW,
fot. Elżbieta Węgrzyn, screen z oficjalnego teasera Netflix Polska