NZOZ Śródmieście Biały Kamień i hotel Ibis razem z Biblioteką pod Atlantami rozpoczęły wspólny projekt. Biblioteka wyruszyła w miasto, a regały z książkami pojawiają się w nieoczekiwanych miejscach. Oto szczegóły.

- Jak wiadomo medycyna stosuje różnorodne środki, które mają uleczyć człowieka z dręczących go dolegliwości. Jeden z tych bardziej nowatorskich dostępny jest w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Śródmieście - Biały Kamień". Otóż każdy chory, który się tam zgłosi, może otrzymać... książkę! I to bez recepty! Pomoże mu ona w wielu różnych dolegliwościach, a przede wszystkim skróci czas oczekiwania na wizytę - informują w mediach społecznościowych przedstawiciele Biblioteki pod Atlantami.

 

Chodzi o bezprecedensową w naszym mieście akcję promocji czytelnictwa pod hasłem "Weź nie pytaj, weź poczytaj". - To dla nas przedsięwzięcie promocyjne i co warto zauważyć - bez kosztowe. Już wcześniej wspieraliśmy w naszych filiach bookcrossing proponując czytelnikom zamianę i "uwalnianie książek", teraz wspieramy naszymi mniej wartościowymi zbiorami biblioteczki w instytucjach. W lutym uzgodnienia dotyczyły przychodny przy ul. Wysockiego, a w ostatnich dniach też hotelu Ibis przy ul. 1 Maja, gdzie wypożyczyliśmy nasz przenośny regał - wyjaśnia Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami. 

 

Ze współpracy cieszą się pracownicy przychodni NZOZ Śródmieście Biały Kamień. - Teraz nawet długie czekanie do lekarza może być przyjemne. Wspólnie z Biblioteką Pod Atlantami rozpoczęliśmy nowy projekt. Książka bez recepty w oczekiwaniu na wizytę. Zachęcamy Państwa do odwiedzania naszego bibliotecznego kącika, w którym oprócz książek znajduje się wiele ulotek, poradników z dziedziny medycyny - zachęcają przedstawiciele przychodni Śródmieście Biały Kamień.

- Uzgodnienia z przychodnią rozpoczęły się na początku lutego. Mieli odnowiony kąt, w którym ustawiono regały, na których umieszczono ulotki i czegoś zdawało się brakować. Tak zrodził się pomysł by umieścić tam książki "bez recepty" - wyjaśnia Arkadiusz Łapka z Biblioteki pod Atlantami. W kolejnych dniach powstała chwytliwa nazwa akcji nawiązująca do popularnego szlagiera muzyki popularnej, a po zakończeniu przygotowań w przychodni do biblioteki zwrócił się kolejny chętny do propagowania czytelnictwa. W piątek, 21 lutego, regał z książkami zachęca do czytania na parterze hotelu Ibis.
Tak w przychodni, jak i w hotelu znajduje się jedynie mała próbka tego, co proponują centrala i filie Biblioteki pod Atlantami, dlatego biblioteka zachęca na nich do odwiedzania swoich siedzib i sięgania po więcej. 

To kolejny pomysł promowania czytelnictwa w regionie poprzez akcje poza biblioteką. Jednym z pomysłów zdobywającym zwolenników w naszym mieście i regionie jest uwalnianie książek, również promowane przez Atlanty - WOLNE KSIĄŻKI - ROZWIJA SIĘ NOWY FENOMEN.
Plenerowa czytelnia powstała już w Szczawnie-Zdroju - SZCZAWNO-ZDRÓJ: KSIĄŻKI W BUDKACH, CZYTELNIA POD CHMURKĄ (FOTO) a także na Placu Marceliny Darowskiej - z inicjatywy szkoły sióstr niepokalanek - więcej o tym w - URODZINY BEZ SŁOŃCA, ZA TO Z NIESPODZIANKĄ.
oprac. Elżbieta Węgrzyn
fot. Użyczone Biblioteka pod Atlantami i NZOZ Śródmieście Biały Kamień