Pisaliśmy już wiele o starszych i nowszych filmach i serialach kręconych w Wałbrzychu - ale sporo powstało także w podwałbrzyskich miejscowościach, a teraz w jednym z miast można podziwiać mural ilustrujący popularny niegdyś serial dla młodzieży.


Pewnie niejeden ówczesny nastolatek pamięta polski czarno-biały serial przygodowy dla młodzieży z 1972 roku, osadzony w realiach Ziem Odzyskanych tuż po wygaśnięciu działań wojennych (lato-jesień 1945), a zrealizowany na podstawie powieści Aleksandra Minkowskiego pod tym samym tytułem - "Gruby".

Serial liczy siedem półgodzinnych odcinków - tytułowy Gruby, czyli Maciek Łazanek, wraz z matką i grupką kolegów wraca do normalnego życia po II wojnie światowej w miasteczku, gdzie działają jeszcze szabrownicy i Wehrwolf, a realia oczywiście przedstawiono w duchu socrealizmu, jednak nie brak i ducha przygody. Chłopcy odkrywają, że ich nowo otwarta szkoła mieści się w dawnej fortecy, a w jej podziemiach podobno znajdują się skarby. Zdjęcia do serialu były kręcone w Mieroszowie. Planem dla serialu były również korytarze szpitala wybudowanego w stylu neogotyckim w drugiej połowie XIX w. w Mokrzeszowie (Wikipedia, FilmWeb).Teraz sceny z serialu można oglądać w postaci muralu autorstwa Jana Walkowiaka u zbiegu ul. Dolnej i Miłej w Mieroszowie. Jan Walkowiak to wałbrzyszanin, z
wykształcenia ceramik, mistrz malowania na szkle, ukończył korespondencyjnie Akademię Rysunku w Poznaniu. W swoich pracach stosuje różne techniki: grafikę, pastele, oleje, akryl na ścianach. Dużo wędruje i obserwuje: przyrodę, zabytki, budowle i ludzi. Kreśli i maluje portrety. Jego rysunki, szkice i obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami w: Niemczech, Grecji, Irlandii a nawet w Republice Południowej Afryki (Wałbrzyski Ośrodek Kultury). W 2012 nominowany do tytułu Dolnośląskiego Wolontariusza Roku. A tak wyglądało malowanie muralu:O filmach w naszym mieście i regionie pisaliśmy:
WAŁBRZYCH: CHCESZ WYSTĄPIĆ W SERIALU "ERYNIE"? ZGŁOŚ SIĘ!
Piotr Koper zagrał w filmie o skarbie i szykuje niespodzianki
Serial Smog: Zwłoki w zamku Książ - komentarz Ratusza [FOTO]
Wałbrzych i jego mieszkańcy zagrają w serialu kryminalnym? [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: zaproszenie na casting do serialu - a to nie jedyny...

OBWODNICA WAŁBRZYCHA: 300 LUDZI I 200 MASZYN (ZDJĘCIA Z DRONA).
WAŁBRZYCH: JARUZELSKI LUB MORDERSTWO, FILMOWCY I PALESTYNA (FOTO)


WAŁBRZYCH I REGION: ZNÓW MOŻNA U NAS SPOTKAĆ EKIPY FILMOWCÓW (FOTO)
WAŁBRZYCH: STATYŚCI SPOTKALI SIĘ NA PREMIERZE "FIGHTERA" (FOTO)
KLATKA: JAK STARY AUTOBUS STĄD ZAGRAŁ W FILMIE O MMA (FOTO)
2018 - WAŁBRZYCH I REGION PRZYCIĄGA FILMOWCÓW JAK MAGNES (FOTO, FILM)
FILM POWIERNIK: ZDJĘCIA ZAKOŃCZONE (FOTO)
POWIERNIK POKAŻE ŚWIATU HISTORIĘ OKOLIC WALIMIA [FOTO]
ZAMEK KSIĄŻ CORAZ WAŻNIEJSZY NA MAPACH FILMOWCÓW (FOTO)
WAŁBRZYCH: FILM - BRIGITTE BARDOT CUDOWNA - KRĘCONY W ZAMKU KSIĄŻ (FOTO)

WAŁBRZYCH: SERIAL NETFLIXA - ZDJĘCIA RÓWNIEŻ W ZAMKU KSIĄŻ
SOWIECI RABOWALI I PALILI W ZAMKU KSIĄŻ [FOTO]
FILMOWCY GOŚCILI W KSIĄŻU. JAKIE FILMY TU POWSTAŁY?
PASIKOWSKI KRĘCI W GŁUSZYCY
EKIPA FILMOWA NAGRYWAŁA W KOLEGIACIE
CIEMNO, PRAWIE NOC - I O CZYM MÓWIĄ GWIAZDY? (FOTO)
WAŁBRZYCH: CZEMU FILMOWCY UPODOBALI SOBIE ŚRÓDMIEŚCIE (FOTO)


Opr. MS
Foto: mural - screen z filmu zaprezentowanego na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Mieroszowie, Mokrzeszów - Magdalena Sakowska