
| Źródło: Empik
Wałbrzych region: dwie powieści z nagrodami, Sokołowsko i Osówka

Nasz region rozbił bank
Pierwsza wygrana Remigiusza Mroza i triumf Olgi Tokarczuk. „Empuzjon”, pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po przyznanym pisarce Noblu, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem polskich czytelników. Dowodem na to jest Bestseller Empiku 2022 w kategorii Literatura piękna. Swoją pierwszą statuetkę odebrał Remigiusz Mróz. Sukces w kategorii Kryminał i thriller przyniósł mu „Projekt Riese” - informują przedstawiciele sieci.
Bestsellery Empiku to werdykt czytelników, słuchaczy i widzów – głosują i wybierają w całorocznym Plebiscycie Kulturalnym. Każdy zakup konkretnego tytułu w salonach, w sklepie online i za pomocą aplikacji to głos oddany na konkretną książkę, audiobook, podcast, produkcję audio, film, muzyczny album czy wydarzenie live. W ciągu całego 2022 roku takich głosów zanotowano w sumie ponad 50 milionów.
Sokołowsko
O powieści Olgi Tokarczuk pisaliśmy: Wałbrzych: powieść Olgi Tokarczuk o Sokołowsku już jest u nas! A to streszczenie - opis wydawcy:
Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”.
Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.
W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny?
Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.
Olga Tokarczuk w "Empuzjonie" odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.
I podziemne miasto Osówka
Tam właśnie schodzą pod ziemię w czerwcu 2022 roku bohaterowie najbardziej ostatnio poczytnej powieści tego najbardziej poczytnego w Polsce autora, o którym krążą dowcipy typu: wchodzi klient do księgarni i mówi "Poproszę dwa kilo Mroza". Podobno pomysł tej opowieści przyszedł do niego podczas wizyty w głuszyckim kompleksie kilka lat temu.
A to opis powieści Remigiusza Mroza:
Nic nie jest ostateczne. Nawet śmierć. Riese. Największy projekt nazistowskich Niemiec, którego przeznaczenie wciąż pozostaje nieznane. Niegdyś być może podziemne miasto, arka przetrwania lub fabryka, w której pracowano nad bronią jądrową – dziś atrakcja turystyczna w Górach Sowich.
Odwiedzić postanawia ją pięcioro ludzi, zupełnie nieświadomych tragedii, która ma ich spotkać. Podczas eksploracji tuneli dochodzi do trzęsienia, a stropy ulegają zawaleniu, odcinając turystów od świata i pozbawiając ich szans na ratunek. Robią wszystko, by przeżyć, powoli uświadamiając sobie, że na powierzchni wydarzyło się coś, co sprawiło, że znany im świat przestał istnieć… I że to oni mogą być jedynymi, którzy przetrwali kataklizm.
Bestsellery Empiku 2022:
KSIĄŻKA - literatura piękna:
„Empuzjon”, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
KSIĄŻKA - kryminał i thriller:
„Projekt Riese”, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia.
Czytaj też:
Wałbrzych i region: wspólnymi siłami zekranizowali utwór noblistki (FOTO)
Wałbrzych: powieść Olgi Tokarczuk o Sokołowsku już jest u nas!
OLGA TOKARCZUK, NOBEL LITERACKI 2019 - I WAŁBRZYCH (FOTO)
WAŁBRZYCH I OLGA TOKARCZUK: KORZENIE NOBLA SĄ TAKŻE TUTAJ (FOTO)
OGŁOSILI ROK 2020 ROKIEM OLGI TOKARCZUK
OLGA TOKARCZUK, NOBEL LITERACKI 2019 - I WAŁBRZYCH (FOTO)
WAŁBRZYCH I OLGA TOKARCZUK: KORZENIE NOBLA SĄ TAKŻE TUTAJ (FOTO)
LITERACKA NAGRODA NOBLA - OLGA TOKARCZUK LAUREATKĄ
OLGA TOKARCZUK I JOANNA BATOR ALBO SOKOŁOWSKO I UNISŁAW ŚLĄSKI OLGA TOKARCZUK MOŻE ZDOBYĆ PRESTIŻOWĄ NAGRODĘ W USA
OLGA TOKARCZUK LAUREATKĄ MIĘDZYNARODOWEJ NAGRODY BOOKERA
OLGA TOKARCZUK, 16 FOTOGRAFÓW I KSIĄŻ DZIENNY, KSIĄŻ NOCNY
OLGA TOKARCZUK: SZLIFIERSKA RZĄDZI! CIĄGLE JESTEM STĄD
OLGA TOKARCZUK ZASŁUŻONA DLA MIASTA WAŁBRZYCHA
Światowy Dzień Książki
Podzamcze: co łączy Jędrzeja Pasierskiego i Złoty Pociąg? (FOTO)
Biblioteka Atlanty: co czytają tego lata wałbrzyszanie?
Opr. i foto ilustracyjne archiwalne: Magdalena Sakowska, JK
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj