Być może pamiętamy film Roberta Redforda "Zaklinacz koni" i książkę Nicholasa Evansa pod tym samym tytułem - to była fikcja literacka, ale osoby nazywane "zaklinaczami koni" istnieją naprawdę i mimo nazwy nie używają magii - po prostu uczą się końskiego języka i potrafią się komunikować z tym zwierzęciem bez wędzidła czy uwięzi. Jedna z takich osób przyjedzie wkrótce do Wałbrzycha.Julia Opawska to jedyny w Polsce certyfikowany 3* instruktor naturalnego jeździectwa Parelli Natural Horsemanship. Jeździ konno od 25 lat, w tym od 17 lat zajmuję się jeździectwem naturalnym. Od 2012 zajmuję się szkoleniem ludzi i koni w systemie Parelli Natural Horsemanship jako licencjonowany instruktor PNH. W minionych latach prowadziła szkolenia w Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Od 2018 mieszka na stałe w Polsce.

Od 2001 do 2018 Julia Opawska brała udział w ponad dwudziestu kursach i szkoleniach. Oficjalnie ukończyła czwarty i tym samym najwyższy poziom Parelliego we wszystkich czterech dziedzinach (On-Line, Liberty i Freestyle w 2009 i Finesse w 2013).

Już wkrótce instruktorka poprowadzi dwudniowe warsztaty jeździectwa naturalnego w Stajni Lubiechów w Wałbrzychu. Warsztaty te przeznaczone są dla osób, które chcą "lepiej zrozumieć psychologię koni i nauczyć się komunikować z nimi w ich języku, opanować podstawy pracy z ziemi, poznać filozofię stojącą za Parelli Natural Horsemanship i zdobyć większą świadomość swojego ciała".

- Zapraszamy zarówno osoby, które nie mają na co dzień do czynienia z końmi, jak i doświadczonych jeźdźców - mówią organizatorzy.


Termin warsztatów: 12-13 maja 2018 r. (sobota-niedziela). Lokalizacja: Stajnia Lubiechów, ul. Wilcza 27.

Warsztaty będą składały się z części teoretycznej i praktycznej.
Podczas zajęć teoretycznych poszukamy odpowiedzi m.in. na pytania:

- Jak konie się uczą?
- Jak konie ustalają hierarchię?
- Jak motywować i jak nagradzać?
- Co komunikujemy (nieświadomie!) naszym ciałem?
- Jakie są różnice między zwierzęciem uciekającym a drapieżnikiem i jak wpływa to na nasze kontakty z końmi?
- Co to 7 gier i jak w nie grać?
Opowiemy również o tym jak powstała szkoła PNH, kim jest Pat Parelli i jak wygląda struktura programu.

Praca z końmi obejmuje:
- Prawidłowe łapanie konia i zakładanie haltera
- Naukę bezpiecznego prowadzenia, respektowania przestrzeni osobistej
- Podstawowe ustępowania
- 7 gier w praktyce:
Szereg zadań testujących umiejętności, świadomość ciała, precyzję komunikacji i zaufanie. Między innymi ćwiczenia takie, jak prowadzenia po kole, ósemka lub "touch it", podczas którego koń ma dotknąć nosem lub nogą wybranego przez nas przedmiotu.

Miejsc dla jeźdźców z końmi już nie ma, ale są jeszcze miejsca dla słuchaczy. Pytania i zgłoszenia można kierować pod numer telefonu 511 819 867 lub droga mailową stajnialubiechow@wp.pl.


Opr. MS
Foto użyczone: Stajnia Lubiechów