Data wydarzenia: 13.05.2022 18:00 - 14.05.2022 22:00
Miejsce wydarzenia: Stara Kopalnia, Mauzoleum w Książu

Przed nami wyjątkowa noc, a one już czekają: tunel i... krypta! Nie boicie się?


Tunel, podziemny świat, wieża

Już w najbliższą sobotę 14 maja Ogólnopolska Noc Muzeów. Podczas tego dnia aż do późnych godzin nocnych muzea i instytucje kultury w całej Polsce otwierają swoje drzwi dla turystów i odwiedzających, przy okazji szykując wiele dodatkowych atrakcji. Tak też będzie już tradycyjnie w wałbrzyskiej byłej kopalni węgla kamiennego „Julia”.


W sobotę na terenie Starej Kopalni odbędzie się wiele animacji dla turystów i rodzin z dziećmi. Od godziny 17:00 bezpłatnie będzie można wziąć udział w specjalnych grach terenowych po industrialnych przestrzeniach, układankach, warsztatach archeologicznych. Dostępna będzie również fotobudka.


Od godziny 19:30 w trzech wejściach, co półtorej godziny odbędzie się kuratorskie oprowadzenie po wystawie „Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach”, której wernisaż odbędzie dzień wcześniej – w piątek 13 maja o godz. 18.00.


Z okazji Nocy Muzeów Stara Kopalnia przygotowała wyjątkowe tematyczne trasy zwiedzania. Wśród propozycji będzie można wybrać się na: Nocną Szychtę Dziecięcą – to oferta dla dzieci, które przebiorą się w górniczy strój, by wraz z animatorem uczestniczyć w podziemnych pracach. Odbędzie się nocny spacer historyczny, oraz wyjątkowe zwiedzanie tunelu podziemnego. Zupełnie osobną trasą tego dnia będzie możliwość zwiedzania zabytkowych maszyn w maszynowniach szybu Julia i Sobótka. Wyjątkowego charakteru nabierze zwiedzanie warsztatów mechanicznych, oraz trasy geologicznej, która obejmie znajdujący się przed kawiarnią „Sztygarówka” Geoogródek a skończy się na wieży widokowej na terenie kopalni.

Na wszystkie wymienione trasy organizatorzy przygotowali tego dnia po kilka wejść z przewodnikiem. Pierwsze rozpoczną się od godziny 19:00, ostatnie o 23:00. Wyjątek stanowi Nocna Szychta Dziecięca, która odbędzie się w dwóch odsłonach o 19:00 i 20:30.


Sobota 14 maja to niezwykła okazja na poznanie Starej Kopalni w zupełnie niepowtarzalnym nocnym klimacie. W dodatku zapisując się na wiele grup na różne godziny będzie można zapoznać się z ofertą, jaką instytucja proponuje codziennie dla mieszkańców i turystów. Bilety za 1 zł na trasy zwiedzania można nabyć na stronie internetowej www.starakopalnia.pl lub w kawiarni Sztygarówka. Na wszystkie trasy obowiązuje limit miejsc.


Dodatkowo na terenie wałbrzyskiego kompleksu górniczego w ten dzień odbędzie się wiele wydarzeń przygotowanych przez inne znajdujące się tu instytucje.


Na wyjątkową wycieczkę po swojej strefie zabaw, robotyki i edukacji zaprosi KidsTech, Wałbrzyski Ośrodek Kultury przygotowuje wielki koncert charytatywny wszystkich grup Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” - „W zespole siła”, który odbędzie się na scenie w plenerze kopalni. Swój program przygotowuje również Galeria Sztuki BWA, która oprócz oprowadzania po wystawach zaprezentuje wypał RAKU i seans muzyczny, a spragnionych pełnych wrażeń odwiedzających częstować będzie Dobra Woda z Kranu. Dla wszystkich odwiedzających swoje specjały będzie serwować kawiarnia Sztygarówka oraz restauracja Coolturalnia Montownia.

I krypta!

Zamek Książ informuje, że wszystkie miejsca na zwiedzanie z przewodnikiem zakończone prezentacją "Zamkowe zjawy i duchy" zostały zarezerwowane. Jednak nadal zaprasza na zwiedzanie Mauzoleum z podziemną kryptą, które zostanie specjalnie zaaranżowane tej nocy.

Od godz. 20:30 w sobotę 14 maja rozpoczyna się zwiedzanie Mauzoleum, wejścia grup co 30 minut. WSTĘP WOLNY! Uwaga! Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona.
Organizatorzy proszą o awizacje mailowe na adres: info@ksiaz.walbrzych.pl


Przypominamy, że zaprasza również Muzeum Porcelany:

W jak elita. Elita Śląskiej Porcelany. Hermann Ohme – 140.Opr. MS
Foto ilustracyjne archiwalne: Elżbieta Węgrzyn, Magdalena Sakowska