| Źródło: Wydawnictwo Literackie

Skomentuj jako pierwszy!

Wałbrzych: powieść Olgi Tokarczuk o Sokołowsku już jest u nas!

Od kilku lat zapowiadamy najnowszą powieść noblistki Olgi Tokarczuk o dawnych dziejach Sokołowska, najważniejszego przed Davos uzdrowiska w Europie. I jest - na witrynach wałbrzyskich księgarń.


Po śląskim Davos z noblistką

O powieści i planach pisarki co do Sokołowska pisaliśmy podczas jej wizyty w Wałbrzychu w grudniu 2016 roku: OLGA TOKARCZUK: SZLIFIERSKA RZĄDZI! CIĄGLE JESTEM STĄDJest już jej całkiem sporo, to będzie horror. Nowela. To ciągle „project in progress”, projekt rozwojowy. Ale nie zaglądałam do niego już od dawna. Za wcześnie, żeby mówić o tytule czy fabule. Teraz mam inne zobowiązania, ale to się pojawi, prędzej czy później. W tematycznym sensie wracam znów na Dolny Śląsk – mówiła nam wtedy Olga Tokarczuk.



W lutym 2018 podczas kolejnej wizyty pisarki w Książu dowiedzieliśmy się więcej.

- Buszując w bibliotece taty wypatrzyłam księgę, która tym się wyróżniała, że była bardzo niedostępna i zniechęcająca. Między innymi nie było tam dialogów, ale wreszcie postanowiłam stawić jej czoła. To była "Czarodziejska Góra" Tomasza Manna. Kiedy pierwszy raz ją czytałam, oszołomiło mnie jej bogactwo intelektualne, ważkość. Ale za drugim czy trzecim razem stwierdziłam, że ci nadęci faceci, co w sanatorium przeciwgruźliczym gadają tymi napuszonymi słowami, oderwani od świata, w którym zaraz wybuchnie II wojna światowa, są śmieszni, a książka wydała mi się komedią – wspominała Olga Tokarczuk.



I trochę to trwało, po drodze była nagroda Nobla, ale udało się. Na witrynie wałbrzyskiej księgarni przy ul. Słowackiego odnaleźliśmy powieść, którą przyszła noblistka zapowiadała jako "feministyczny pastisz wielkiego dzieła Manna, osadzony w sanatorium, które stanowiło wzór dla Davos, czyli w Gőrbersdorfie, znanym dziś jako Sokołowsko". „Empuzjon” jest w księgarniach od 1 czerwca.




Opis wydawcy:


Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”.

Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny?

Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Olga Tokarczuk w "Empuzjonie" odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.



Publikacja:

Redakcja - Wałbrzych Dla Was

redakcja@walbrzychdlawas.info


Więcej od - Redakcja - Wałbrzych Dla Was

Napisz komentarz

Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj
Jak chcesz się przedstawić?