Data wydarzenia: 11.08.2019 10:00 - 11.08.2019 14:00
Miejsce wydarzenia: Harcówka Wałbrzych

Potrafisz przez cały dzień nic nie robić? Zapisz się na pierwsze w Polsce Zawody w Nicnierobieniu!

Zapomnieliśmy jak odpoczywać

Pamiętacie wiersz Jana Brzechwy pt. "Leń"? Już w dzieciństwie wmówiono nam, że cały czas musimy coś robić, by czuć się w pełni wartościowym człowiekiem. Tymczasem zatraciliśmy umiejętność odpoczywania, relaksu i świadomego spędzania czasu. Może już pora to zmienić?
- Już w tę niedzielę odbędzie się u nas w Harcówce wydarzenie pod patronatem m.in. Prezydenta Wałbrzycha, Fundacji Edukacji Europejskiej i ogólnopolskiego stowarzyszenia Mensa Polska - zaprasza Maria Magdalena Kruszyńska zaangażowana w organizację tych niepowtarzalnych Zawodów - w Nicnierobieniu.

- Ciągle każą nam coś robić. Ciągle gdzieś biegniemy i coś załatwiamy. Stale planujemy i martwimy się, czy zdążymy zrobić to wszystko, co założyliśmy. Ten od nas czegoś chce, tamten mówi nam, co mamy robić, jeszcze inny zakazuje… A gdyby tak… usiąść i nic nie robić…? - pytają organizatorzy nadchodzącej imprezy. Wiedzą, że dziś już mało kto potrafi regenerować organizm i odczuwać radość z bezczynności i odpoczynku.


Dlaczego powstało takie wydarzenie?

Pomysł powstał w 2014 roku, w Korei Południowej i jest corocznym wydarzeniem w parku w Seulu. Propagatorką przedsięwzięcia jest artystka Woops Yang, która po wypaleniu zawodowym odkryła, że to ogromny pęd życiowy i natłok obowiązków, które sami sobie nakładamy, doprowadzają nas do przeciążenia umysłu, rozdrażnienia, apatii, a w rezultacie nawet depresji. Długotrwały stres może sprzyjać również powstawaniu różnorodnych chorób cywilizacyjnych, nałogów, czy utrudniać utrzymywanie zdrowych relacji z bliskimi. Inicjatorka „nicnierobienia” stwierdziła, że Wszystkim nam przydałaby się przerwa i rozpoczęła tę innowacyjną tradycję.


Jak nie robienie niczego ma nam pomóc radzić sobie ze stresem?!

Stresujących sytuacji nie unikniemy. Są one niejako wpisane w nasze życie i rozwój.
Możemy natomiast nauczyć się Radzić Sobie z nim... poprzez „nicnierobienie”?
I tak i nie. Podczas trwania zawodów, w otoczeniu pięknych wzgórz i drzew zielonego miasta Wałbrzycha w PTTK Harcówka, nauczycie się (lub sobie przypomnicie), jak można w regeneracyjny sposób spędzić czas, nie ruszając się z miejsca.
Podczas Nicnierobienia będą dozwolone relaksacje na siedząco, bierne medytacje, wizualizacje, mindfulness, praktyki świadomego oddechu oraz wszystkie inne metody umożliwiające w pozycji siedzącej redukować napięcia emocjonalne, które na co dzień nam niestety towarzyszą.
- Zawody poprzedzi krótka pogadanka z psychologiem i psychodietetykiem Magdaleną Kruszyńską, która od lat interesuje się tematem stresu, jego regulacją oraz wpływem na nasze zdrowie i dobrostan psychofizyczny - zaznaczają organizatorzy wydarzenia. Podczas zawodów będzie można poznać nowe metody, które pomogą utrzymać dobry stan zdrowia, lub po prostu Wygrać Nagrodę Główną w Pierwszych w Polsce Jednodniowych Zawodach w Nicnierobieniu.
Wydarzenie jest całkowicie darmowe, ale można w nim wygrać bardzo atrakcyjne nagrody.

 

Plan zawodów

Plan wydarzenia (może ulec delikatnej zmianie):
10:00 – 10:15 Przywitanie gości. Przedstawienie celu wydarzenia.
10:15 – 11:00 Psychologiczny wstęp dotyczący stresu i sposobów radzenia sobie z nim. Krótki instruktaż prawidłowego oddychania oraz kilku metod szybkiego radzenia sobie ze stresem
w miejscach publicznych.
11:00 – 11:30 Przerwa. Przygotowanie do zawodów. Krótka rozgrzewka (dla zainteresowanych ;) )
11:30 – 13:30 Etap główny Zawodów w Nicnierobieniu!
13:30 – 14:00 Podsumowanie wydarzenia. Wręczenie nagród i dyplomów wszystkim uczestnikom. Podziękowanie wszystkim zaangażowanym. Zakończenie :)
Możliwość zjedzenia obiadu w miejscu odbywania się wydarzenia PTTK Harcówka Wałbrzych
https://www.facebook.com/pttkharcowka/Zgłoszenia

W tym roku pionierski wstęp bezpłatny. Wydarzenie objęte zostało patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha oraz Fundacji Edukacji Europejskiej, wstęp od 16 roku życia!

ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W ZAWODACH, NALEŻY WYSŁAĆ MAILA ZGŁOSZENIOWEGO NA ADRES: 1zawodywnicnierobieniu@gmail.com

Podać w nim imię i nazwisko osób zgłaszanych, miasto, z którego pochodzicie oraz datę urodzenia. Tam też organizatorzy odpowiedzą na wszelkie nurtujące pytani


oprac. ELW
fot. JK