Mieszkanki pięciu uli ustawionych na dachu jednego z budynków Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu już rozpoczęły sezon. Wreszcie mamy wiosnę i kwiaty, więc wałbrzyskie pracowite pszczoły mają powody do bzykania.


- Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu poza działalnością artystyczną od lat dba o działania proekologiczne na wielu poziomach. Jednym z nich jest Teatralna Pasieka Szaniawskiego, która postała dwa lata temu dzięki współpracy z Sudeckim Klubem Pszczelarza POLANKA i pasieką EMAUS. Teraz wiosna budzi się do życia, a z nią pszczoły - przypominają wałbrzyscy dramaturdzy.Przypominamy, że wiosną 2019 roku wałbrzyscy dramaturdzy w porozumieniu z Sudeckim Klubem Pszczelarza Polanka i Pasieką Emaus wspólnymi siłami założyli pasiekę złożoną z pięciu uli.

Początkowo chciano je ustawić na Skwerze Szaniawskiego przy ul. Sikorskiego, ostatecznie wybrano jednak dach jednego z niższych budynków teatru, a na skwerze stoją jedynie ule ozdobne. Uroczyste otwarcie pasieki Szaniawskiego odbyło się 20 maja 2019 - w Międzynarodowy Dzień Pszczół.O kondycję pszczół dbają lokalni pszczelarze i regularnie doglądają owadzie rodziny. W pierwszym sezonie działalności pasieki w  powstało ok. 30 kg miodu, który trafił do malutkich słoiczków. Zostali nim obdarowani widzowie i przyjaciele teatru, zapasy czekają też na uruchomienie teatralnej kawiarni. Miód posłuży za naturalny słodzik.Za pszczołami kolejna, tym razem długa i ciężka zima. - Opiekunowie sprawdzili, jak się mają mieszkanki uli na dachu teatru. Spieszymy więc z informacją, że pszczoły mają się dobrze i radośnie latają po okolicy. Przy okazji przypominamy wszystkim, że warto zapraszać pszczoły do swoich ogrodów i do najbliższego sąsiedztwa, gdyż od nich zależy przyszłość ziemskiej bioróżnorodności - dodają przedstawiciele Teatru Dramatycznego.O projekcie tym pisaliśmy już:
WAŁBRZYCH: MAJĄ WŁASNY MIÓD, A WOKÓŁ MNÓSTWO OWOCÓW! [FOTO]
WAŁBRZYCH: PIĘĆ RODZIN PSZCZÓŁ ZAMIESZKAŁO W ŚRÓDMIEŚCIU [FOTO]

PSZCZOŁY ZASIEDLĄ MAŁA PASIEKĘ W ŚRÓDMIEŚCIU
PSZCZOŁY ZAMIESZKAJĄ NA DACHU TEATRU DRAMATYCZNEGO

Gdzie jeszcze pracują pszczoły?
ZAMEK KSIĄŻ I JEGO NIEOCZEKIWANA... GAŁĄŹ GOSPODARKI [FOTO]

Zobacz też jak założyć własne miejsce przyjazne pszczołom: KTÓRE GMINY SĄ PRZYJAZNE PSZCZOŁOM? JAK POMÓC OWADOM?


oprac. ELW
fot. użyczone, a archiwalne - Elżbieta Węgrzyn.