Piękne i niezbyt częste zjawisko meteorologiczne dziś nad północnym Wałbrzychem w towarzystwie naszych dwóch szczytów. Czy ktoś też zauważył?


Jest to jedna z form przejawiania się fenomenu zwanego "halo" (gr. hálos - „tarcza słoneczna”) zachodzącego w ziemskiej atmosferze wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Widać je jako świetlisty pierścień, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), ukazuje się rzadko w całości, częściej we fragmentach.


 

Zjawisko wywołane jest załamaniem się światła na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej. Różne rodzaje kryształów lodowych, możliwych ustawień w powietrzu i dróg optycznych w kryształach sprawiają, że występuje wiele efektów halo - słońce poboczne, słup słoneczny, krąg parheliczny, łuk okołozenitalny, łuk styczny i halo opisane lub podsłońce. Wszystkie są bardzo interesujące.Słońce poboczne, parhelion (po grecku parēlion od parà – „obok” i hēlios – „słońce”) jest jasną plamą światła, powstającą na przecięciu halo opisanego oraz kręgu parhelicznego. Często zawiera barwy tęczy, a kiedy słońce akurat przysłonią chmury, potrafi być jaśniejsze od niego. Przeważnie występuje przy cyrkulacji południowej i napływających masach ciepłego powietrza.We wtorek 16 listopada zjawisko utrzymywało się dość długo w godzinach popołudniowych. Obserwowane z okolic stawu po drodze z Podzamcza na zamek Cisy wyglądało o tyle ciekawie, że jedno ze słońc pobocznych znalazło się nad Trójgarbem, a drugie nad Chełmcem. Niestety, nie świeciły cały czas z tym samym natężeniem.

Inny przypadek: NAD WAŁBRZYCHEM DZIŚ ŚWIECIŁY DWA SŁOŃCA [FOTO].


Inne ciekawe historie na niebie:
18 lutego 2020 - WAŁBRZYCH: WIDZIELIŚCIE DZIŚ TĘCZĘ NAD MIASTEM I REGIONEM? [FOTO]
TĘCZA NAD MIASTEM
NAD WAŁBRZYCHEM NIEBO ŚWIECI
NAJWIĘKSZA SZANSA NA ZORZĘ POLARNĄ OD 11 LAT!
TAKA TĘCZA NAD WAŁBRZYCHEM!Wałbrzych: niezwykłe i burzowe zjawiska na niebie (FOTO)
16 lutego 2020 - 
WAŁBRZYCH I REGION: WYJĄTKOWO BARWNY ZACHÓD SŁOŃCA [ZDJĘCIA]
30 grudnia 2019 - WYJĄTKOWY ZACHÓD SŁOŃCA NAD WAŁBRZYCHEM [ZDJĘCIA]
NIEPOWTARZALNY ZACHÓD SŁOŃCA NAD REGIONEM [FOTO]
NIESAMOWITE NIEBO NAD WAŁBRZYCHEMOpr. i foto: Magdalena Sakowska