Pierwsze dni maja to okres kwitnienia wiśni w naszym mieście. Tegoroczna wiosna, choć spóźniona, zaprasza do podziwiania pięknych kwiatów wiśni piłkowanych kwitnących na placach i skwerach w centrum Wałbrzycha. To nasze lokalne Święto Kwitnącej Wiśni.Spektakularnie w pełnym rozkwicie wiśnie piłkowane "Kanzan" wyglądają na Placu Teatralnym, na skwerze między ul. Limanowskiego i Zajączka, ale przede wszystkim na Placu Magistrackim. Właśnie w Wałbrzychu kwitnienie tych sympatycznych drzew zaczyna się...
A więc, zapraszamy do Śródmieścia.A jak to jest w Japonii?

Stożkowata korona i charakterystyczne efektowne pęczki pełnych, pachnących kwiatów na długich szypułkach wiosną, a żółtopomarańczowe liście jesienią to znak rozpoznawczy wiśni piłkowanej. Zachęcamy do podziwiania piękna tych drzew... jak to mają w zwyczaju w Japonii. Mieszkańcy tego kraju decydują się w tym czasie na urlopy, by cieszyć się wiosną z rodziną.
Święto Kwitnącej Wiśni – Hanami, czyli „podziwiania kwiatów wiśni” to jedno z ważniejszych japońskich świąt, które Japończycy spędzają w otoczeniu kwitnących alei. Świętu towarzyszą spotkania towarzyskie, pikniki i imprezy integracyjne.Milczącymi bohaterkami tego święta są wiśnie piłkowane w Japonii spotykane w parkach, na bulwarach, poboczach dróg, a nawet porastające całe stoki gór. Kwitnienie rozpoczyna się zwykle na południu kraju i przenosi stopniowo na północ. Tak więc pierwsze pączki cieszą oczy na Okinawie, a ostatnie na wyspie Hokkaido.