Data wydarzenia: 13.11.2018 09:30 - 17.11.2018 21:00
Miejsce wydarzenia: Szczegóły w treści

Bezpłatne projekcje filmów z czterech krajów, wystawa i prezentacje muzyczne w Wałbrzychu, Walimiu i Wleniu, a także spotkania z aktorami oraz innymi osobowościami filmu. Zapraszamy na nowy festiwal w Wałbrzychu do Starej Kopalni i Biblioteki pod Atlantami.

W kopalni, Wleniu i Walimiu

Pomysłodawczynią i koordynatorką tego projektu jest znana z działań Brave Kids Magdalena Sawicka z fundacji EMU im. Elżbiety Marii Urbańskiej, a sama fundacja jest organizatorem wydarzenia, zaś dyrektorem artystycznym został doświadczony krytyk filmowy i wykładowca akademicki. - Kopalnia Filmów to nowy festiwal filmowy w trzech miastach - Wałbrzychu, Walimiu i Wleniu, a jego tegorocznym tematem przewodnim jest  szeroko pojęta i szeroko rozumiana wolność. Nazwa tego w naszym zamyśle cyklicznego zdarzenia nawiązuje do Starej Kopalni w Wałbrzychu, w której odbędzie się większość wałbrzyskich wydarzeń. Dodatkowo proponujemy odbiorcom "odkopanie", czyli znalezienie czegoś ciekawego w zalewie produktów filmowych średniej jakości i odkopanie swojej starej pasji do kina - wyjaśnia Piotr Radecki, dyrektor artystyczny i programowy Festiwalu Filmowego Kopalnia Filmów. Wolność rozumiana tu będzie jako ta odzyskiwana w 1918 roku przez kraje Europy po rozpadzie imperium Austro-Węgierskiego, czy w latach 90. ZSRR, ale też w obrazach prezentowanych podczas Kopalni Filmów zobaczymy inne rodzaje wolności... Niektóre spojrzenia na nią są dość zaskakujące. - Nie jest też przypadkowy wybór krajów, których filmy wybraliśmy do prezentacji. Zarówno Polska, jak i Estonia, Czechy i Ukraina uzyskały lub odzyskały w 1918 roku niezależność. Chcieliśmy w pierwszej edycji festiwalu zaprezentować wybór osiągnięć kina z większej liczby krajów wedle tego klucza, a także zaprosić do nas przedstawicieli tamtejszej kinematografii, jednak ostatecznie zaczynamy od tego, co możemy zaprezentować we współpracy z naszymi partnerami z instytucjami oraz dzięki dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski - zaznacza Radecki.Partnerzy

A partnerzy ci goszczą w swoich wnętrzach nową propozycję kulturalną i wzbogacają ją. W galerii multimedialnej Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury odbędzie się otwarcie wystawy „Photo Associations – Freedom Editions”, spotkanie z autorem Michałem „Korwinem” Piotrowskim, WOK wspiera też nowy projekt m.in. marketingowo, a Zespół Pieśni i Tańca zaprosił wystąpi na gali finałowej festiwalu i na występy we wszystkich festiwalowych miastach zaprosił zaprzyjaźnioną grupę ukraińskiej „Sunflower School Theatre” z Rivne. - Zwykle w naszym mieście i na festiwalach prezentują się nasze grupy młodzieżowe, tym razem na scenie zobaczymy najmłodszych, nasze skarbki i skarbeczki - wyjaśnia Rafał Ślipek z Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbrzych".
Część wałbrzyskich prezentacji filmowych odbędzie się na terenie Starej Kopalni, ale nie wszystkie... - U nas wałbrzyska część festiwalu się rozpoczyna i poza polskimi filmami kierowanymi przede wszystkim do młodzieży w Filii Multimedialnej na Podzamczu zaplanowane są też pokazy kina czeskiego w Śródmieściu. Niestety, wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie odwiedzi naszego miasta czeski reżyser Jan Svěrák, z którym spotkanie miało się odbyć również na terenie biblioteki - mówi Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami.  
W jesienne wieczory zapraszamy zatem na ciekawe perełki filmowe i spotkania z osobowościami kinematografii. Wszystkie seanse i wydarzenia tego festiwalu są bezpłatne i niebiletowane nawet bezpłatnymi wejściówkami. Większość filmów podczas pokazów filmowych będzie zaprezentowana bez lektora polskiego, ale z polskimi napisami. Prezentacje filmowe połączone będą ze spotkaniami z gośćmi wedle poniższego harmonogramu, będą też połączone z prelekcją dyrektora artystycznego festiwalu.


HARMONOGRAM

13.11 (wtorek)
WAŁBRZYCH
Biblioteka Multimedialna na Podzamczu
godz. 9.30 – szkolny pokaz filmu „Kamienie na szaniec”, prelekcja
godz. 12.00 – szkolny pokaz filmu „Powstanie Warszawskie”, prelekcja

Biblioteka „Pod Atlantami” Rynek
godz. 16.00 – pokaz filmu „Butelki zwrotne” (Cz), prelekcja

14.11 (środa)
WLEŃ
godz. 9.30 – szkolny pokaz filmu „Kamienie na szaniec”, spotkanie z Marcelem Sabatem
godz. 12.00 – szkolny pokaz filmu „Powstanie Warszawskie”, spotkanie z Agnieszką Kunikowską
godz. 17.30 – występ ukraińskiej grupy „Sunflower School Theatre” z Rivne
godz. 18.00 – pokaz filmu „Powstanie Warszawskie”, spotkanie z Agnieszką Kunikowską


15.11 (czwartek)
WALIM
godz. 11.00 – szkolny pokaz filmu „Kamienie na szaniec”, spotkanie z Marcelem Sabatem
godz. 13.30 – szkolny pokaz filmu „Powstanie Warszawskie”, spotkanie z AgnieszkąKunikowską
godz. 17.00 – występ ukraińskiej grupy „Sunflower School Theatre” z Rivne
godz. 17.30 – pokaz filmu „Powstanie Warszawskie”, spotkanie z Agnieszką Kunikowską


16.11 (piątek)
WAŁBRZYCH
Stara Kopalnia
godz. 10.00 – szkolny pokaz filmu „Kamienie na szaniec”, spotkanie z Marcelem Sabatem
godz. 12.30 – szkolny pokaz filmu „Powstanie Warszawskie”, spotkanie z Agnieszką Kunikowską

Biblioteka „Pod Atlantami” Rynek
godz. 16.00 – pokaz filmu „Jazda” (Cz), prelekcja

Stara Kopalnia
godz. 18.30 – otwarcie wystawy „Photo Associations – Freedom Editions”, spotkanie z autorem Michałem „Korwinem” Piotrowskim
godz. 19.00 – pokaz filmu „Chajtarma – Powrót”, spotkanie z gośćmi specjalnymi


17.11 (sobota)
WAŁBRZYCH
Stara Kopalnia
godz. 12.00 – pokaz filmów „Ahto – w pogoni za marzeniami” oraz „OPTY-mista”, spotkanie z Pawłem Pochwałą i Kazimierzem Popławskim
godz. 15.00 – pokaz filmu „Rodeo. Jak poskromić dziki kraj”, spotkanie z Kazimierzem Popławskim
godz. 18.00 – Gala Finałowa - występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”; - występ grupy ukraińskiej „Sunflower School Theatre” z Rivne; - pokaz filmu „Donbas”; goście specjalni.


Kogo zobaczymy podczas festiwalu?

Agnieszka Kunikowska
Z wykształcenia aktorka (absolwentka wrocławskiego Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST), porzuciła scenę dla studia radiowego i dubbingowego. W Programie I Polskiego Radia prowadzi programy dla dzieci. Jest także jedną z najpopularniejszych aktorek dubbingujących: użyczyła swojego głosu m.in. królewnie Fionie w „Shreku”, ale także Triss Merigold w popularnej grze „Wiedźmin”.

Kazimierz Popławski
Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował również na Uniwersytecie w Tartu w Estonii oraz na Northeastern Illinois University w Chicago w USA. Prezes Fundacji Bałtyckiej. Redaktor naczelny serwisu internetowego Przegląd Bałtycki oraz autor portalu Eesti.pl. Publikował m.in. w Res Publice Nowej, Nowej Europie Wschodniej i New Eastern Europe, Miesięczniku Znak, Tygodniku Przegląd, kwartalniku Nowe Media.

Marcel Sabat
Aktor, absolwent łódzkiej „Filmówki”, projektant mody, właściciel marki odzieżowej Marcel Sabat Clothes. Pracował z Grzegorzem Wiśniewskim przy spektaklu „Shopping and fucking" i Agatą Dudą - Gracz przy „Złych snach". Za rolę w tym pierwszym dostał nagrodę Opus Film podczas 31. Festiwalu Szkół Teatralnych. Dużą popularność przyniosła mu rola Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” w ekranizacji znanej powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” (2014) w reżyserii Roberta Glińskiego. Zagrał „Łysego” w komedii „Facet(nie)potrzebny od zaraz" (2014) oraz jedną z głównych ról w serialu „Komisja morderstw” (2016). Zagrał też w amerykańskiej produkcji „True crimes” (2016) u boku m.in. Jima Carreya, Charlotte Gainsbourg i Martona Csokasa. W ósmej edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo" wygrał drugi odcinek, a wygraną – czek na 10 tys. zł – przekazał fundacji „Zdążyć
z pomocą”. W najnowszym filmie Filipa Bajona „Kamerdyner” (2018) zagrał jedną z głównych ról, Kurta von Kraussa.

Paweł Pochwała
Reżyser teatralny, dziennikarz telewizyjny i radiowy, absolwent Wydziału Socjologii UW oraz Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie, zapalony żeglarz i propagator tego sportu. Autor wielu programów telewizyjnych, m.in. „Komedianci, czyli poszukiwania bohatera naszych czasów”, „Krótki film o Mazowszu”, czy „Pochwała żeglarstwa”. Niegdyś prowadzący „Kawa czy herbata?”, obecnie „Warszawski dzień” w TVP3. W Radiowej Jedynce był współprowadzącym audycji „Cztery pory roku” oraz „Lato z radiem”.


Piotr Radecki
Historyk, krytyk filmowy, redaktor, wykładowca akademicki, wielbiciel żeglarstwa i podróży. Od blisko 30 lat pisze o kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki filmowej i telewizyjnej. Od kilku lat jest wykładowcą (reportaż multimedialny) na wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Biblilogii UW. Od 2016 r. jest współorganizatorem Festiwalu NATURA - KULTURA - MEDIA im. R. Kapuścińskiego w podwarszawskim Izabelinie. Dyrektor programowy i artystyczny w Festiwalu Filmowy KOPALNIA FILMÓW.


Michał „Korwin” Piotrowski
Absolwent warszawskiego PLSP, uczył się w warszawskim Studium Architektonicznym i studiował na ASP w Łodzi na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Pasjonat fotografii, zajmuje się projektowaniem graficznym, pracował w agencjach reklamowych jako dyrektor artystyczny i projektant. Działa również jako projektant niezależny.


oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn