5 października Biblioteka pod Atlantami zaprosiła czytelników i sympatyków na cykl wydarzeń Nocy Bibliotek. Niestety pogoda starała się organizatorom krzyżować szyki. Gwiazdą wydarzenia była wywodząca się z naszego miasta pisarka Agnieszka Szpila. Zobaczcie zdjęcia ze spotkania autorskiego.


Biblioteczne wydarzenie w centrali rozpoczęło się obchodami 60-lecia istnienia Koła Przewodników Sudeckich i Terenowych przy PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu. Obchodom rocznicowym towarzyszyło otwarcie wystawy "60 lat na przewodnickim szlaku". Panie i panowie przewodnicy od jesieni 1959 roku organizują propozycje wycieczek dla mieszkańców regionu, ale przede wszystkim oprowadzają grupy po naszym mieście i regionie prezentując jego walory geograficzne i historyczne stając się jego wizytówką wobec goszczących tu turystów. 

Gros atrakcji nastąpiło po godz. 16, kiedy w głównym budynku biblioteki odbyły się warsztaty dla dzieci, a dla starszych przygotowano sposobność do zagrania w pierwszą wałbrzyską Mobilną Grę Miejską "Tajemniczy Wałbrzych - Akcja Rewitalizacja". Grę tę zaprojektował biblioteczny zespół jako planszówki dla starszej młodzieży i dzieci, a dzięki współpracy z Akcją Rewitalizacja grę tę udało się wydać, a następnie przenieść również w przestrzeń miejską by grać z użyciem urządzeń mobilnych. Niestety deszcz pokrzyżował plany bibliotekarzy, którzy zaplanowali rozpocząć grę dla zgłoszonych ochotników na Placu Kościelnym, by przejść przez Starówkę i odkryć tajemnice naszego miasta. Ostatecznie rywalizację przeprowadzono na terenie gmachu biblioteki. Zabawy i zaskoczeń nie brakowało, a ducha walki rozgrzewała atrakcyjna nagroda - czytnik e-booków i planszowe odpowiedniki gry o Wałbrzychu.fot. Biblioteka pod Atlantami
 

Następnie w Czytelni czasopism odbyło się spotkanie z wywodzącą się z Wałbrzycha pisarką Agnieszką Szpilą. Absolwentka I LO jest kulturoznawczynią i pisarką. W 2015 roku ukazała się jej debiutancka książka Łebki od Szpilki, a w 2018 roku wydała swój debiut powieściowy Bardo – satyry na współczesnych Polaków.To jej poświęcone było w dużej mierze wieczorne spotkanie, a tegoroczna Ambasadorka Wałbrzycha mówiła chętnie o swoich poglądach na świat, region i polską rzeczywistość, o czym przekonała już wcześniej czytelników Barda, a jej uwagi są dla mieszkańców naszego regionu o tyle cenne, że w swojej książce świadomie odwołuje się do prozy innych wielkich twórców regionu, przede wszystkim Olgi Tokarczuk, a także przygotowuje najnowszą powieść pt. Heksy i scenariusz serialu poświęconego Wałbrzychowi pn. Czarne słońce.Spotkanie z Ambasadorką Wałbrzycha przyciągnęło wielbicieli prozy nawiązującej tematycznie do znanych nam miejsc, w tym dr Sylwię Bielawską, zastępcę prezydenta Wałbrzycha.

Na zakończenie imprezy można jeszcze było uczestniczyć w nocnym seansie filmowym.
A co nas czeka w Atlantach w najbliższych dniach? - Wałbrzych Atlanty: Tydzień z regionem 2019 [PROGRAM]

oprac. ELW
fot. JK