Data wydarzenia: 22.05.2020 19:00 - 22.05.2020 20:00
Miejsce wydarzenia: Internet

Mimo pandemii koronawirusa i zakazu zgromadzeń wałbrzyskie teatry znalazły sposób, żeby świętować Dzień Teatru Publicznego za pomocą premier.


Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu przygotował pierwszą w swojej historii premierę on-line performatywnego czytania. "Prawdziwy przyjaciel" Oscara Wilde'a został wyreżyserowany przez Seweryna Mrożkiewicza, a jego premiera odbyła się 20 maja w sieci z okazji Dnia Teatru Publicznego.

Tekst Oscara Wilde'a to pozornie prosta historia opowiadająca o relacji biednego ogrodnika i zamożnego młynarza, która jest dobrym pretekstem do tego, aby zastanowić się nad istotą samej przyjaźni i odpowiedzieć sobie na liczne pytania — czym ona jest? Czy wykorzystywanie słabości innych dla realizacji własnych celów jest dobre? Czy przyjaźń jest potrzebna? Czy mogę być przyjacielem? Czy mam przyjaciela…?

Czytanie dedykowane jest dzieciom w wieku 6+.

Czytanie dostępne na teatralnych kanałach: FB, Youtube oraz stronie internetowej.


REALIZATORZY
reżyseria – Seweryn Mrożkiewicz
scenografia – Seweryn Mrożkiewicz
motywy muzyczne – Anna Mansfeld
czytają – Paweł Pawlik, Filip Niżyński, Urszula Raczkowska, Seweryn Mrożkiewicz/ głos z off-u.Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu jak co roku przyłącza się do obchodów Dnia Teatru Publicznego.

Wyjątkowo, niestandardowo i zgodnie z duchem naszych czasów majowe święto Teatru obchodzimy w sieci – dodając do naszych działań hasztag CZEKAMY.
Dlatego też #CZEKAMY na Was kochani widzowie!
#CZEKAMY na Was drodzy artyści!
#CZEKAMY w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.
#CZEKAMY i realizujemy autorski projekt.
#CZEKAMY i mamy POLE – POLE 150 m2.
POLE 150 m2 / to teatralny reportaż,
POLE 150 m2 / to świadectwo o miejscu i o ludziach,
POLE 150 m2 / to zespół Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu,
POLE 150 m2 / to premiera / 22.05.2020 / 19:00 / fb / insta / youtube,
POLE 150 m2 / to wynik.

#CZEKAMY na Was 22 maja!


POLE 150m2
tekst: pilgrim / majewski
reżyseria: Seb Majewski
montaż: Tomasz Jękot
obsada: Karolina Bruchnicka, Angelika Cegielska, Dorota Furmaniuk, Joanna Łaganowska, Joanna Majewska, Irena Sierakowska, Anna Solarek, Irena Wójcik, Mateusz Flis, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski, Dariusz Skowroński, Czesław Skwarek, Wojciech Świeściak, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn.

Dzień Teatru Publicznego organizowany jest od 2015 przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Opr. MS
Foto użyczone: Teatr Lalki i Aktora, Teatr Dramatyczny