Dwanaście kandydatek z Wałbrzycha i nie tylko pojawiło się na castingu do konkursu piękności Miss Dolnego Śląska w hotelu Maria. Laureatki konkursów wojewódzkich powalczą o czerwoną koronę Miss Polski i niebieską koronę Miss Polski Nastolatek już za kilka miesięcy.


Dziewczęta prezentowały się przed konkursowym jury, w którym zasiadała Anna Paterak ze Świdnicy, Miss Dolnego Śląska 2016 oraz organizator konkursu Grzegorz Ostrowski. Musiały opowiedzieć o swoich zainteresowaniach, a potem przebrać się w kostium kąpielowy i szpilki.- W tym roku w całym województwie mamy rekordową ilość zgłoszeń nastolatek - to połowa wszystkich kandydatek. Docelowa liczba półfinalistek to sto dziewczyn, spośród nich będą wybrane finalistki - mówi Grzegorz Ostrowski.

Kandydatki zdradzały, że przystąpiły do eliminacji za namową koleżanki lub babci, w niektórych wypadkach koleżanka lub kuzynka również startowała w konkursie i nawet zdobyła koronę Miss Dolnego Śląska. Zainteresowania kandydatek są rozległe - od kółka teatralnego po taniec, pisanie podręcznika motywacyjnego, studia detektywistyczne, musical, hip-hop przez sport, treningi na siłowni i pierwsze kroki w karierze modelki, po podróże. Studiują lub pracują - z dziećmi, w butiku, jako księgowe lub specjalistki od logistyki.Wszystkie dziewczyny zakwalifikowały się do półfinału. Są to:
- Julia z Wrocławia,
- Natalia z Wałbrzycha,
- Dagmara z Żarowa,
- Karolina z Wałbrzycha,
- Kamila ze Świdnicy,
- Julia i Patrycja z Wałbrzycha,
- Klaudia z Bielawy,
- Patrycja ze Świebodzic,
- Barbara oraz Natalia z Wałbrzycha
- i Alicja z Lubina.

Pod koniec lutego kandydatki czeka profesjonalna sesja zdjęciowa, a pod koniec marca odbędą się półfinały. Następnie zakwalifikowane kandydatki będą miały wspólne zgrupowanie, już po maturach, a pod koniec maja we Wrocławiu odbędzie się finał konkursu Miss Dolnego Śląska. Wtedy dowiemy się, kto będzie reprezentował Dolny Śląsk podczas obu konkursów Miss Polonia. O koronę piękności w poprzednich latach walczyły także mieszkanki naszych okolic, oprócz Anny Paterak także Magdalena Borkowska z Jugowic w roku 2017, która została Miss Województwa Łodzkiego, a w 2010 Marta Haruk z Wałbrzycha została Miss Dolnego Śląska.Warto przypomnieć, że korona najpiękniejszej Polki trafiała do naszego województwa czterokrotnie. Najbardziej znaną była Agnieszka Kotlarska z Wrocławia w 1991 roku, późniejsza Miss International 1991 (jedyna do tej pory Polka, która zdobyła ten tytuł). Następnie tytuł trafił do mieszkanek Dolnego Śląska jeszcze 3-krotnie:
w 1997 roku do Grażyny Domańskiej z Wrocławia; w 2000 roku do Doroty Pikuły z Mirkowa; w 2001 roku do Ewy Wiertel z Lubania.Czytaj też:

Tekst i foto: Magdalena Sakowska