Trzynastu artystów z Polski, Czech i Turcji zmierzyło się z tematem podróży. Co powstało? Przekonajcie się odwiedzając wyjątkowo różnorodną wystawę prezentowaną do marca w galerii Biblioteki pod Atlantami.

Kluczem wystawy zbiorowej pt. "Podróże z nami zawsze są udane" jest „podróż”, każdy z trzynastu twórców, którego prace pojawiły się na tej prezentacji ma autorskie podejście do tematu, co wyjaśnia na kartach katalogu wystawy. Dzięki tym wyjaśnieniom widzowie mogą poznać interpretacje twórców i ich inspiracje, nie zamykają też one pola do własnych przemyśleń. - Taką zbiorową prezentację w naszej galerii planowaliśmy od kilku miesięcy. Kurator wystawy, prof. Joanna Imielska, u której miałam zaszczyt robić dyplom wsparła nasz wysiłek i pomogła w doborze prac. To dzięki niej prezentujemy tak zróżnicowany i ciekawy zbiór - mówi Małgorzata Rzempowska-Skóra z Galerii pod Atlantami. Wyzwaniem było wyeksponowanie dzieł tylu twórców na ograniczonej powierzchni.  

W wystawie biorą udział artyści z Polski, Czech i Turcji: Rafał Boettner-Łubowski, Milan Cieslar, Kaja Gawrońska, Joanna Imielska, Anna Jóźwiak, Ilsu Kaya, Dasa Lasotova, Katarzyna Maćkiewicz, Sonia Rammer, Magdalena Rucińska, Aleksandra Simińska, Sandra Stanisławczyk i Dominika Witczak. - To prace twórców z dużym dorobkiem, a także studentów prezentujących ciekawe postawy twórcze. Takie wspólne wystawy mobilizują młodszych kolegów - mówi Joanna Imielska, kurator wystawy. Pani Joanna wyznała, że jest obecnie na takim etapie twórczym, w którym czerpie inspiracje z wybranych, odwiedzanych przez siebie miejsc. - Ostatnio odwiedziłam m.in. Nowy Jork, Pekin i Szanghaj. Również w Wałbrzychu zrobiłam wiele zdjęć, wierzę, że również powstaną prace zainspirowane tym miastem. Cieszę się, że ta wystawa odbywa się w galerii biblioteki, wiele z prezentowanych tu dzieł prowadzi swoiste narracje, a przez to nawiązuje do tego miejsca i książek - dodaje Imielska.  

Prezentacje wyeksponowane na tej wystawie wykonywane są różnymi technikami, są to rysunki, obrazy, fotografie, grafiki i kolaże. Ostatnia technika znamionuje prace Ilsu Kayai z Turcji. - Od trzech lat mieszkam w Polsce i poznawanie innej kultury jest dla mnie ważne. W moich pracach użyłam fragmentów starego papieru, listów - wyjaśnia autorka. W swoich próbach stara się ona pokazać siłę przeszłości.

Kolaże ze wspomnień i tęsknot to tylko jedno ogniwo z tej różnorodnej i pełnej niespodzianek wystawy, którą możecie zwiedzać do 8 marca w godzinach pracy centrali Biblioteki pod Atlantami.


Elżbieta Węgrzyn