Trudno o lepiej dobrane nazwy niż ul. Kasztanowa i Aleja Kasztanowcowa w Wałbrzychu, a najlepiej przekonać się o tym w maju, kiedy kwitną rosnące tam kasztanowce... Zobaczcie zdjęcia tych kwitnących miejsc. A gdzie w mieście spotkamy pomnikowe kasztanowce?

Piękne i majestatyczne drzewa kasztanowców od wieków nasadzano w parkach i alejach przydrożnych, ceniono ich właściwości lecznicze, używa się ich do dziś jako składnika maści i kremów. Kwitnące kasztanowce to oznaka pełni wiosny i nienadchodzących matur. Nic zatem dziwnego, że drzewa te towarzyszą nam w przestrzeni miejskiej, ich piękne kwiaty cieszą nas wiosną, a rudobrązowe owoce są przysmakiem ludzi - mowa o kasztanach jadalnych - i zwierząt.



W Wałbrzychu kasztanowce spotkamy we wszystkich dzielnicach, tak młode, nowo nasadzone m.in. przy ul. Sikorskiego, czy na parkingu przy ul. Rycerskiej, mamy też w mieście ulicę Kasztanową i pomnikową Aleję Kasztanowcową, obie bogate w przedstawicieli tego rodzaju drzew. Odwiedziliśmy je podczas kwitnienia, wyglądają wyjątkowo pięknie.
 

Ulica Kasztanowa / Aleja Kasztanowa


Licząca zaledwie kilka budynków mieszkalnych boczna ulica w Śródmieściu położona nieopodal Placu Solidarności to do niedawna jedynie zaplecze fabryki porcelany Krzysztof. W tym przemysłowym zakątku pod nr 4 mieści się też dawna hala odlewni działającej tu i w budynku przy ul. 1 Maja 18 od XIX wieku fabryki Rudolpha Warmbta. Jej wyroby takie jak hydranty i pokrywy studzienek można spotkać do dziś w różnych częściach kraju. Dziś część bardziej reprezentacyjna tego kompleksu to mieszkania i apteka, a zaplecze stanowi obecnie siedzibę firm handlowych i usługowych. Ten poprzemysłowy zakątek od dekad ozdabia kilkanaście dorodnych kasztanowców - my naliczyliśmy trzynaście drzew.



Drzewa te są starsze niż powstałe tu w latach 90. XX wieku niewielkie osiedle. Pięciokondygnacyjne budynki postawione przy ul. Kasztanowej były jednym z nielicznych przykładów budownictwa mieszkaniowego w tamtym okresie w starej części Wałbrzycha. Niedawno przechodziły one termomodernizację. W XXI wieku rola sennej uliczki zaczęła rosnąć wraz z budową tu w latach 2009 - 2011 biurowca Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.



Aleksander Szarapo z Pracowni Architektoniczną A.S.P.A. opracował projekt tego budynku. Twórcę tego znamy m.in. z dostosowania Kamienicy pod Kotwicą na potrzeby banku, projektu budynku biurowego w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, osiedla przy ul. Odlewniczej i szczawieńskiego T-Parku. Firma ta znana jest też z projektów koncepcyjnych rewitalizacji takich miejsc w Wałbrzychu jak Placu Magistrackiego, placu przy ul. Rycerskiej, kompleksu sportowego w dzielnicy Nowe Miasto, a także nigdy niezrealizowanych pomysłów przebudowy Teatru Lalki i Aktora oraz zabudowy skweru naprzeciwko poczty przy ul. Słowackiego.
Jak wspominał Aleksander Szarapo, jego koncepcja autorka zakładała umieszczenie głównego wejścia od strony ul. 1 Maja, gmach zaś odwrócili architekci wykonawczy. Trudno stwierdzić co im przyświecało, gdy ustawiali fronton z głównym wejściem po drugiej stronie parkingu i w znacznym oddaleniu od przystanku autobusowego w miejscu słabo widocznym tak od ul. 1 Maja, jak i Sikorskiego. Sprawiło to, że mieszkańcy miasta i całego regionu zaczęli odwiedzać tę część Wałbrzycha w poszukiwaniu ul. Kasztanowej i ZUS... Wtedy właśnie wielu mieszkańców naszego miasta uświadomiło sobie lokalizację ul. Kasztanowej. 



Od 9 stycznia 2012 roku nowy budynek ZUS przy ul. Kasztanowej otworzył się na interesantów i dzięki jego budowie zakład mieści się obecnie w dwóch budynkach, a nie jak to miało miejsce przed jego budową - w siedmiu.
Przy ul. Kasztanowej mieści się też parking, na którym często parkują zaczynające swoją trasę przy Pl. Solidarności autobusy linii C.



Jedną z ciekawostek wiążących się z tą ulicą jest też fakt niedookreślenia, czy jest ina ulicą, czy aleją. Opisujące ją tabliczki mówią o "Alei Kasztanowej", a stojące obok słupy wskaźnikowe mówią o ulicy... Prawdopodobnie nazywana była aleją póki nie zaczęto jej mylić z Aleją Kasztanowcową leżącą niedaleko zamku Książ.



Aleja Kasztanowcowa

Czym jest kilkanaście śródmiejskich kasztanowców wobec pomnikowej Alei Kasztanowcowej, liczącej wedle spisu pomników przyrody dolnośląskiej - 124 drzewa o obwodzie od 200 - 300 cm.
Aleja zlokalizowana jest w okolicach zamku Książ, biegnie od zaplecza posesji ul. Azaliowej do ul. Wrocławskiej. Początek alei, czyli drzewo nr 1, rośnie na zapleczu posesji, ul. Azaliowa 2. Spacer tym urokliwym miejscem jest przyjemnością dla wielbicieli obcowania z przyrodą.



Kwitnąca aleja zapiera dech w piersi, a w okresie jej jesiennego owocowania maluchy lubiące przygotowywanie kasztanowych ludzików, mogą to znaleźć idealny materiał na ten cel. Wałbrzyskie pomniki przyrody są regularnie pielęgnowane. W 2017 roku pielęgnacją objęto pomnikowy kasztanowiec na Białym Kamieniu (DORODNY KASZTANOWIEC ODWIEDZI KOSMETYCZKA), a w 2018 kosmetycznym zabiegom poddano Aleję Lipową i Kasztanowcową (ALEJA KASZTANOWCOWA ZMIENIŁA SWOJE OBLICZE).   


Pomniki przyrody kasztanowce

W Wałbrzychu mamy też kilkanaście dorodnych sędziwych kasztanowców mających status pomników przyrody, sprawdziliśmy gdzie je można odnaleźć. Przypominamy, że do 2016 roku na terenie miasta rosło 60 pomników przyrody, w tym dwie pomnikowe aleje. We wrześniu 2016 do rejestru trafiły: urodziwa i stara magnolia z ul. Armii Krajowej, topole białe z Parku Sybiraków, 400-letni dąb szypułkowy z ul. Senatorskiej i wzmiankowana lipa srebrzysta rosnąca obok KMP na ul. Mazowieckiej. -WAŁBRZYCH MA NOWE POMNIKI PRZYRODY. GDZIE ICH SZUKAĆ? zaś w 2017 roku do tej listy doszły też aleje starodrzewu z Piaskowej Góry i Starego Zdroju - BĘDĄ NOWE ALEJE POMNIKÓW PRZYRODY. JAK JE NAZWAĆ?.

Oto nasze pomnikowe kasztanowce:
- Kasztanowiec biały - obwód 389 cm, wys. 25 m - pomnik przyrody od 1996 - Biały Kamień, na trawniku przy posesji ul. Gen. Andersa 37,



- Kasztanowiec biały - obw. 367 cm, wys. 27 m - pomnik od 1996 - Sobięcin, z tyłu posesji przy ul. 1 Maja 154 (własność Nadleśnictwa Wałbrzych),

- Kasztanowiec biały - obw. 370 cm, wys. 22 m - pomnik od 1996 - Podgórze obok posesji przy ul. Poniatowskiego 1 na skwerze, na rozwidleniu dróg nieopodal ruin kościoła,

- Kasztanowiec biały - obw. 377 cm, wys. 19 m - pomnik od 1996 – Lubiechów, ul. Wilcza 38 obok budynku stowarzyszenia Rozwoju Infrastruktury i Wspierania Gospodarczych Inicjatyw Lokalnych, nad potokiem Lubiechowska Woda,

- grupa trzech drzew - Kasztanowiec jadalny - obw. 176, 282 i 285 cm, wys. od 16 - 20 m - pomnik od 2008 - Sobięcin Park Kościuszki przy ul. Jordana


A to kasztanowce wałbrzyskie, które mają w sobie to "coś"

Kasztanowiec z koroną w kształcie serca przy Placu Solidarności



i nieistniejący już niestety kasztanowiec o różowych kwiatach rosnący na dziedzińcu Sądy Rejonowego w Wałbrzychu.




Nasz cykl o wałbrzyskich ulicach:
Wałbrzych: Tak wiosennie tylko na ul. Wiosennej [ZDJĘCIA]
- ul. Kościuszki - Wałbrzych: Chrystus Frasobliwy - nieznana perełka Śródmieścia [FOTO]

Polecamy:
ALEJA KASZTANOWCOWA ZMIENIŁA SWOJE OBLICZE
ALEJA KASZTANOWCOWA PIELĘGNOWANA [FOTO]
BĘDĄ TRZY NOWE ALEJE POMNIKÓW PRZYRODY
WAŁBRZYCH MA NOWE POMNIKI PRZYRODY. GDZIE ICH SZUKAĆ?
DORODNY KASZTANOWIEC ODWIEDZI KOSMETYCZKA
KTÓRE WAŁBRZYSKIE POMNIKI PRZYRODY DO PIELĘGNACJI?

POMNIK PRZYRODY BĘDZIE PRZYCIĘTY


Nowe nazwy miejskich ulic i placów:
Wałbrzych: Nowa nazwa ulicy z błędem?
Wałbrzych: Skwer Smoleński - uroczystości rocznicowe przeniesione [FOTO]

Wałbrzych: czyim imieniem zostanie nazwany skwer? I gdzie? (MAPA)
WAŁBRZYCH: UROCZYSTOŚCI POD POMNIKIEM SYBIRAKÓW I NOWA ULICA
WAŁBRZYCH: DWIE NOWE ULICE W MIEŚCIE ZOSTANĄ NAZWANE

BĘDZIE ULICA ŚWIĘTEGO JERZEGO?
PLAC CZESŁAWA NIEMENA W WAŁBRZYCHU?
SKWER PRZY AL. WYZWOLENIA BĘDZIE MIAŁ NAZWĘ
CAŁKIEM NOWA ULICA OWOCOWA
PLAC Z NOWĄ NAZWĄ I RADOŚĆ WETERANÓW
JEST NOWA HISTORYCZNA ULICA
CAŁKIEM NOWA ULICA DĘBOWA

WAŁBRZYCH: JAK NAZWAĆ RONDA PRZY GRANICY MIASTA? JEST PROJEKT
WAŁBRZYCH: PRZY GRANICACH MIASTA CORAZ ŁADNIEJSZE RONDA (FOTO)
WAŁBRZYCH: RONDO IRENY SENDLEROWEJ I RADA KOBIET (FOTO)
RONDO PRZY PALMIARNI WESZŁO DO UNII EUROPEJSKIEJ [FOTO]
RONDO PRZY PALMIARNI ZOSTANIE NAZWANE?
TRZY RONDA Z NAZWAMI. BĘDZIE SKWER LECHA KACZYŃSKIEGO?

PLAC NA ROZDROŻU ZMIENI NAZWĘ. NAZWĄ BEZIMIENNE RONDA


oprac. Elżbieta Węgrzyn
fot. Aleja Kasztanowcowa - Magdalena Sakowska
ul. Kasztanowa - Elżbieta Węgrzyn