Przechodzący przez hol dworca Wałbrzych Miasto zauważyli, że coś się tam niedawno zmieniło. Wyjaśniamy, skąd do nas przyjechała taka inicjatywa. A co jest jeszcze na dworcu - oprócz niej?


Niedawno pisaliśmy o działaniach kulturalnych na innym wałbrzyskim dworcu (TEATR WAŁBRZYCH: PREMIERA NA DWORCU SZCZAWIENKO), a tymczasem w poniedziałek 18 października o godz. 9:37 wystawa grafik artystycznych "Podróżuj z wierszem" planowo wjechała na dworzec PKP Wałbrzych Miasto. Od tego dnia przez kolejnych 30 dni podróżującym, mieszkańcom i turystom umilają tam czas prace wykonane przez słuchaczki i słuchaczy SKiBY, a inspirowane twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Partnerem podróży jest Biblioteka pod Atlantami.Słuchacze Policealnego Studium Animatorów Kultury „SKiBA” we Wrocławiu, zainspirowani 100. rocznicą urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2021 Rokiem Baczyńskiego, realizują projekt o nazwie: "Baczyński w wielu odsłonach". 
Jednym z działań jest wystawa artystycznych grafik przygotowanych przez słuchaczki i słuchaczy wrocławskiej szkoły, a inspirowanych wybranymi wierszami poety pod hasłem „Podróżuj z wierszem”. Wystawa ma formę mobilną i jest prezentowana w holach dworców kolejowych Dolnego Śląska poczynając od 14 maja, kiedy to pojawiła się na dworcu Wrocław Główny.- Ekspozycja powstała z myślą o podróżujących, turystach oraz mieszkańcach i zachęca do spojrzenia na twórczość Baczyńskiego oczyma słuchaczy wrocławskiej SKIBY. Najczęściej Krzysztof Kamil Baczyński bywa postrzegany jako poeta czasów wojny i bohater powstania warszawskiego. Artyści prezentowanych prac wnikliwie przeanalizowali biografię poety i częściowo utożsamiają się z jego naturą – podróżnika, artysty i zwyczajnego dwudziestolatka. 
Wybrali do interpretacji wiersze, które ich osobiście ujęły i odzwierciedlają szeroki wachlarz twórczości Baczyńskiego. Prace przedstawiają piękno, prostotę i minimalizm poezji Krzysztofa. Odnajdziemy w nich różne techniki plastyczne – począwszy od malarstwa poprzez kolaż, rysunek, aż po grafikę cyfrową - wyjaśniają organizatorzy wystawy.

Udział w projekcie był okazją do odkrycia u słuchaczy szkoły własnych możliwości twórczych. Teraz mają nadzieję, że
 zwiedzający wystawę również w sobie je odnajdą. A to film:Inicjatywa oryginalna i cenna, smutne jest jednak to, że wystawa może być jedynym, co wypełnia przestrzeń dworca. W tej chwili PKP S. A. czeka na chętnych do wynajmu jego pomieszczeń - w ofercie jest duży lokal na piętrze o
powierzchni 359,01 m2, lokal z trzema pomieszczeniami biurowymi na parterze oraz duży lokal złożony z trzech mniejszych o powierzchni 113,19m2, również na parterze, w holu - kiedyś był tam sklep i gastronomia. Z tych trzech właściciel może wydzielić jeden o powierzchni 36,66 m2, jeśli znajdzie się chętny. Na razie pusto...


Czytaj też:
WAŁBRZYCH REGION: A NA DWORCU BĘDZIE KAWIARNIA (WIZUALIZACJE)
DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY: TAKIM GO NIE ZNALIŚCIE (FOTO)

WAŁBRZYCH REGION: DWORZEC KOLEJOWY: KOMISARIAT, ALBO...? (FOTO)
WAŁBRZYCH REGION: TE DWORCE I STACJE JUŻ NOWE (FOTO)
WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO: CZY ZNOWU BĘDĄ TAM MIESZKANIA? (FOTO)
DWORZEC WAŁBRZYCH TOWAROWY: JEST SZANSA NA NOWE ŻYCIE (FOTO)Opr. MS
Foto użyczone: Policealne Studium Animatorów Kultury „SKiBA”, ilustracyjne: Magdalena Sakowska