Już wkrótce mają się rozpocząć zdjęcia do filmu "Ciemno, prawie noc" - nagrodzonej Nike powieści pochodzącej z Wałbrzycha autorki Joanny Bator. Akcja mrocznej powieści utrzymanej w konwencji thrillera i horroru dzieje się w naszym mieście. Tu też prawdopodobnie powstanie większość zdjęć do filmu... a nawet zagrają w nim mieszkańcy Wałbrzycha.


Producent zapowiada

Wkrótce mają się rozpocząć zdjęcia do filmu, ale na stronie producenta, Aurum Film, nie ma jeszcze informacji na ten temat. Na profilu społecznościowym Aurum Film już w maju pojawiła się wzmianka, jak do tej pory jedyna:
"CIEMNO, PRAWIE NOC" W REŻ. BORYSA LANKOSZA, NOWA PRODUKCJA AURUM FILM, LAUREATEM DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU FILMOWEGO! Nowa produkcja Aurum Film, filmowa adaptacja bestsellerowej, nagrodzonej Nagrodą NIKE powieści Joanny Bator, "Ciemno, prawie noc" w reżyserii Borysa Lankosza, otrzymała dofinansowanie w ramach XI edycji Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Scenariusz napisali Borys Lankosz i Magdalena Lankosz. Główne zdjęcia do filmu odbędą się późną jesienią tego roku, a więcej informacji o tej produkcji, obsadzie i podmiotach finansujących już wkrótce.Aktorzy i dzieci w castingu!

Jednak przygotowania do realizacji obrazu już trwają. - Organizator castingu, producent filmu poprosił nas o rozpropagowanie informacji o castingu w mediach społecznościowych i na naszej stronie. 30 sierpnia reżyser oraz przedstawiciele producenta spotkali się z dziećmi zgłoszonymi do castingu. Osobno rozmowy odbyły się również w teatrze z naszymi aktorami - mówi Łukasz Zalewski, kierownik literacki Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Jest zatem szansa, że w projektowanym filmie zobaczymy wałbrzyskich aktorów.
Znani z desek naszego teatru poznali reżysera Borysa Lankosza oraz przedstawicieli producenta i recytowali podczas spotkania z nimi fragmenty monologów ze swoich ostatnich przedstawień. - Brałem udział w castingu, nie mamy jeszcze informacji zwrotnej na temat jego wyniku - mówi obecny na sierpniowym spotkaniu Ryszard Węgrzyn.

W zapowiedzi do castingu w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym realizatorzy zapowiadali: - Większość zdjęć realizowana będzie w Wałbrzychu i okolicy. Mamy nadzieję, że do obsady tego filmu będą mogli dołączyć także aktorzy wałbrzyskiego teatru - zachęcali w mediach społecznościowych i na stronie teatru organizatorzy castingu. Zdjęcia próbne odbyły się zatem w popołudnie 30 sierpnia w teatralnej świetlicy. Na spotkanie, podczas którego mieli zostać wyłonieni aktorzy ról drugoplanowych zapraszane były wałbrzyskie dzieci - dziewczynki 2 - 12 lat i włosach blond i ciemnych i chłopcy 3 - 11 lat.


Głośno w ogólnopolskich mediach

O filmie głośno jest w ogólnopolskich mediach. - Ruszają zdjęcia do filmu Borysa Lankosza "Ciemno, prawie noc". W rolach głównych Magda Cielecka i i modelka Anja Rubik. Ma to być okrutna bajka z elementami dramatu psychologicznego - pisze 30 sierpnia na łamach "Polityki" Kuba Wojewódzki.

A to informacja z 18 sierpnia, z portalu "Wirtualne Media":
Jesienią rozpocząć się mają zdjęcia do filmu "Ciemno, prawie noc" w reżyserii Borysa Lankosza, na podstawie prozy Joanny Bator. W jednej z głównych ról wystąpi polska supermodelka, Anja Rubik.

W głównych rolach wystąpić mają Magdalena Cielecka oraz Anja Rubik, Aleksandra Konieczna, Marcin Dorociński, Dawid Ogrodnik i Jerzy Trela. Zdjęcia ruszyć mają jesienią. Dystrybucją filmu zajmie się firma Kino Świat. Borys Lankosz ekranizację "Ciemno, prawie noc" zapowiadał już jakiś czas temu. Teraz przybliżył projekt na zakończonym kilka dni temu festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty - w ramach sekcji branżowej "Polish days", przeznaczonej dla producentów, agentów sprzedaży, dystrybutorów i innych osób związanych z produkcją i dystrybucją filmową. - To okrutna bajka z elementami dramatu psychologicznego - film zapowiada twórca, który razem z Magdą Lankosz napisał również scenariusz. - Opowiada o przerażającej i niepohamowanej sile zła, które dotyka przede wszystkim niewinnych. Ale opowiada też o mocy dobra, które daje cień nadziei. Z Borysem nazywamy ten film połączeniem mrocznego i tajemniczego kina Davida Lyncha ze światem społecznej obserwacji wyjętym wprost z filmów Kena Loacha - mówi producent Leszek Bodzak z firmy Aurum Film, która zaangażowała się w realizację (znana kinomanom jest m.in. dzięki dramatowi "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego). - To z jednej strony mystery thriller, a jednocześnie współczesna baśń, w której zwyczajne prawa logiki nie działają, chociaż rzeczywistość jest realna. To specyficzny projekt łączący tematy genezy przemocy, dziedziczenia zła, pamięci, biedy czy dojrzewania do macierzyństwa. Jednak to przede wszystkim opowieść o walce dobra ze złem w symbolice wyniesionej z prozy Joanny Bator - dodaje.


Magdalena Sakowska i Elżbieta Węgrzyn
fot. Magdalena Sakowska