Długi majowy weekend przed nami, z domu można wychodzić, do lasu można wchodzić, w góry można się wybrać i są też różnorodne propozycje spędzenia trzech wolnych dni - i nawet pogoda nie będzie taka szkaradna, jak grożono, więc może sobie coś wybierzecie.


Wałbrzych

Stara Kopalnia i nie tylko:


Już od piątku wszędzie w Polsce. Również u nas! WIELKA MAJÓWKA!
Mimo wielu obostrzeń i przeciwności, które w najdłuższy majowy weekend będą jeszcze obowiązywać, będą wydarzenia w Wałbrzychu, na które na pewno warto się wybrać.
1. WOK zaprasza na Majówkę na Relaxie do Parku Sobieskiego oraz na specjalny seans videomappingu przy ratuszu  pod hasłem "Świętujmy razem setną rocznicę III powstania śląskiego!"

W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie – ostatnie, najdłużej trwające i najkrwawsze ze śląskich zrywów, które doprowadziło do przyłączenia do Polski dużej części Górnego Śląska.
Biuro Programu „Niepodległa”, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk wspólna sprawa”, przygotowało wielkoformatową projekcję. Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza na animację (mapping), którą będzie można obejrzeć już 2 maja o godzinie 20:21 na fasadzie wałbrzyskiego Ratusza.
Historia ma twarz zwykłych ludzi... Spotkanie poprowadzi Łukasz Kazek, popularyzator historii XX wieku, wraz z Mateuszem Kudłą od roku współtworzy popularny kanał History Hiking.

2. Stara Kopalnia poleca specjalną grę terenową na swoim obiekcie oraz zachęci do aktywności w Zamku Książ

Dużo było planów wydarzeń w ramach Majówki w Starej Kopalni. Jednak sytuacja w związku z obostrzeniami w kraju zmusiła nas do przełożenia wydarzeń.
Zapraszamy przez całą majówkę (1-3 maja 2021 roku) do Starej Kopalni na specjalną grę terenową na terenie obiektu. Zabawa polega na odnalezieniu liter ukrytych w kilku miejscach kopalni, które po ułożeniu stworzą górnicze hasło. Po zebraniu wszystkich liter i odgadnięciu hasła na uczestników czeka słodka nagroda w Kawiarni Sztygarówka. Gra terenowa jest świetną zabawą dla całej rodziny oraz aktywnym sposobem na poznanie ciekawostek związanych ze Starą Kopalnią i górnictwem.
Udział jest bezpłatny, gra będzie dostępna do pobrania na naszej stronie lub w wersji papierowej w Kawiarni Sztygarówka. Podczas wydarzenia pamiętajcie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa - dystans społeczny oraz maseczki. Bawimy się w dniach 1-3 maja w godzinach 11.00-17.00.

3. Zamek Książ i Palmiarnia zaproszą na Ogrody Kwiatów, które mają godnie zastąpić majowy Festiwal Kwiatów - Zamek Książ: nie ma Festiwalu Kwiatów, są Ogrody Kwiatów (FOTO)Park Sobieskiego:


Macie dość stresu, a Wasze kości bolą od siedzenia na kanapie? Tęsknicie za słońcem, drzewami i zapachem wiosny? Pragniecie spokoju, ciszy i odrobiny rodzinnej zabawy, a grillowanie wydaje Wam się tandetnym przeżytkiem? Doskonale! Spędźcie z nami 1 maja! Joga, dźwięki gongów tybetańskich i gra terenowa w najpiękniejszym parku w Wałbrzychu! Spotykamy się 1 maja, o godz. 10.00 w Parku im. Jana Sobieskiego pod punktem widokowym na Górze Parkowej!
10.00 joga
11.00 koncert relaksacyjny
12.00 rodzinna gra terenowa
Weźcie coś wygodnego do siedzenia, zapewniamy relaks!
Będzie bezpiecznie.
Ps. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, wydarzenie zostanie przeniesione na inny termin.


Teatr Dramatyczny

No dobra, nie będziemy się oszukiwać. Nic nie działa, teatr też nie działa. Dlatego musimy znaleźć sens naszej pracy. Takim sensem jest dla nas granie spektakli.
My gramy, wy oglądacie.
Zrobimy coś, czego nie robi nikt - zamiast odwoływać spektakle - dokładamy. I będzie ich w sumie 27 - bo możemy, ale przede wszystkim czujemy, że musimy.
Wskakujemy na główkę do basenu, w którym nie ma wody, ale zmieścimy się w nim wszyscy. Zapraszamy. Bilety 10 zł.
Nie szukamy hajsu, szukamy sensu.

RAJ ESKIMOSÓW / 30.04. / 18:00
RAJ ESKIMOSÓW / 30.04. / 20:00
HA(E)USER / 2.05. / 18:00
HA(E)USER / 2.05. / 19:30


Niepokalanki on-line
2 maja o godz. 15.00 w szkole u sióstr niepokalanej na Sobięcinie odbędzie się koncert Chopinowski z okazji 230 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wystąpi Atsuko Seta, światowej sławy pianistka, komentarze będzie czytała s. Małgorzata, transmisję zapewnią ojcowie franciszkanie (więc będzie słychać).


Motocykliści 1 maja

Przejazd motocyklistów ulicami miasta Wałbrzycha i Szczawna - Zdroju. Ze względu na złą pogodę w Dniu Flagi przejazd dzień wcześniej:
DATA: 1 Maja 2021
START godz. 11:00 ze Szczawienka (Stacja LOTOS Wałbrzych od strony Świebodzic)
Przejazd czasowy dzielnicami:
Szczawienko: 11:00 - 11:05
Piaskowa Góra: 11:05 - 11:10
Podzamcze: 11:10 - 11:20
Szczawno - Zdrój: 11:20 - 11:30
Biały Kamień: 11:30 - 11:40
Sobięcin: 11:45-11:50
Śródmieście (Pl. Grunwaldzki): 11:50 - 11:55
Nowe Miasto: 11:55 - 12:05
Podgórze: 12:10 - 12:15
Śródmieście 12:15 - 12:30
Przejazd czasowy może ulec niewielkim zmianom ????
P.S. Jesteś motocyklistą? Chcesz dołączyć do przejazdu? Przyjedz w wyznaczone miejsce, zabierz się razem z nami! Zapraszamy


Region

Jest ciekawe zaproszenie z Andrzejówki:
Do tego:

Nie macie pomysłu na majowy obiad ? Przyszła wiosna i fajnie byłoby zjeść coś dobrego na świeżym powietrzu. Mamy dla Was rozwiązanie - 3-go maja od 11.00 zapraszamy na kuchnie polowe i kuchnie bushcraft w Andrzejówce.


Jedlina-Zdrój:

1 maja (sobota) OTWARCIE PARKU AKTYWNOŚCI „CZARODZIEJSKA GÓRA” (miejsce: Park Aktywności, ul. Poznańska)
11:00 Oficjalne otwarcie
11:10 Pokaz ewakuacji z trasy Tyrolskiej
12.00-15:00 Gra terenowa „Poszukiwacze skarbów”
12:00 Pokaz na wieży wspinaczkowej
13:00 Pokaz ewakuacji z wieży wspinaczkowej
2 maja (niedziela) Otwarcie Kompleksu Active (miejsce: Jedlina-Zdrój, ul. Kłodzka)
11.00-12.00 Darmowe zabawy na dmuchanych zestawach + wata cukrowa,
odpłatnie skoki na Eurobungee i zabawy na wodzie przy wykorzystaniu Water Roller.


Świdnica:


Zapraszamy na kolejną Giełdę Staroci, Numizmatów i Osobliwości w niedzielę, 2 maja, na świdnicki Rynek. W związku ze szczególnymi warunkami, w jakich się odbędzie, zachowane zostaną zasady reżimu sanitarnego. Kupujący zobowiązani są do niegrupowania się, zachowania bezpiecznej odległości między sobą, noszenia maseczek i dezynfekowania rąk. Wystawcy natomiast zobligowani zostali do przestrzegania specjalnie dostosowanego do okoliczności regulaminu.

Giełda Staroci od prawie pięćdziesięciu lat gromadzi, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.

Zapraszamy na giełdę w godzinach od 8:00 do 14:00.


Jaworzyna Śląska:

W pierwszy weekend Maja zapraszamy do zwiedzania Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Dla zwiedzających przygotowanych będzie szereg atrakcji a wśród nich m.in.:
Prezentacje i przejazdy zabytkowych, czynnych lokomotyw spalinowych 409Da-1, 410D-51
Prezentacje drezyn kolejowych WARSZAWA M20,
Gra terenowa dla najmłodszych,
Zwiedzanie bocznicy Muzeum z Przewodnikiem,
W trakcie majówki zapraszamy również do naszego Bistro - baru serwującego proste i smaczne dania na wynos a chcących nieco odpocząć po pełnym wrażeń dniu – zapraszamy na Kolejową Plażę.
Czekamy na Państwa od godziny 10:00 do godziny 18:00 w piątek, sobotę i niedzielę. Informacja o biletach na stronie Muzeum.


Wielka Sowa:
1 maja w samo południe na Wielkiej Sowie bardzo symbolicznie otworzymy letni sezon na najwyższym szczycie Gór Sowich. Będą z nami obecni również przedstawiciele grupy Sudety z plecakiem, która w ramach licytacji WOŚP ponownie została Honorowym Gospodarzem Wieży na WS w sezonie 2021. 
▫️
Od 1 maja wracają również letnie godziny otwarcia obiektu. Wieża czynna będzie codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00 (oczywiście pod warunkiem dobrych warunków pogodowych).

Aby tak bezczynnie nie dreptać po Górach Sowich, zarządzam dzień sprzątania szlaków. Każdy Sudeciak niech się zaopatrzy w worki na śmieci i w drodze na szczyt pozbierajmy śmieci pozostawione przez pseudoturystów.


Opr. MS
Foto: Elżbieta Węgrzyn