Data wydarzenia: 18.05.2018 18:00 - 19.05.2018 23:00
Miejsce wydarzenia: Stara Kopalnia, Muzeum Porcelany, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, Muzeum Tkactwa

Górniczy labirynt z efektami światła i dźwięku, podziemne chodniki, maszynownie, stare zegary, zakamarki muzealne, schrony przeciwlotnicze, dawne kuchnie, atrakcje dla dzieci, kawiarenki z domowym ciastem - jak w Wałbrzychu i okolicy będziemy świętować tegoroczną edycję Nocy Muzeów?


Już trzeci raz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia otwiera się dla miłośników przeszłości z okazji Nocy Muzeów. Tym razem proponuje dwie alternatywne, godzinne, trasy zwiedzania. Jak co roku wejście możliwe będzie jedynie po uprzednim dokonaniu rezerwacji z uwagi na ograniczoną ilość miejsc. Zgłoszeń osób indywidualnych lub niewielkich grup można dokonać telefonicznie (74 667 09 70) lub mailowej (recepcja@starakopalnia.pl). Decyduje kolejność zgłoszeń. Wstęp wolny.

Nowością będzie trasa nr 2, która poprowadzi zwiedzających poprzez powstały pod koniec 2017 r. górniczy labirynt – niezwykłą instalację artystyczną, stworzoną przez dzieci i młodzież szkolną we współpracy z artystami, animatorami kultury, dawnymi górnikami i pracownikami PWSK (w ramach realizacji projektu dofinansowanego przez MKiDN). Wystawa ta obejmuje zarówno prace plastyczne (w tym ceramiczne), jak też archiwalne zdjęcia, przekroje kopalni, oryginalne elementy wyposażenia górniczego, przestrzenne elementy do górnictwa nawiązujące oraz fragmenty górniczych opowieści – wywiady z dawnymi pracownikami kopalni napisane przez ich wnuki. Całość uzyskała odpowiednią iluminację oraz oprawę dźwiękową. Instalacja artystyczna wpisana została w ciasne korytarze labiryntu – nawiązującego do podziemnych wyrobisk, ale też do symbolu przejścia i oczyszczenia – powrotu do korzeni, do lokalnego dziedzictwa. Choć w pierwotnym zamyśle miała być wystawą czasową ze względu na dużą popularność jej ekspozycja została przedłużona przynajmniej do końca 2018 r.

A wszystko to 19 maja, wejścia co pół godziny od 20:00, ostatnie o 23:00.

Dwie alternatywne trasy zwiedzania:

  1. Sztolnia ćwiczebna i chodnik podziemny – kuźnia – wieża widokowa (godz. 20:30, 21:30, 22:30)
  2. Sztolnia ćwiczebna – maszynownia szybów Julia i Sobótka – górniczy labirynt (godz. 20:00, 21:00, 22:00, 23:00).


W zeszłym roku w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu motywem przewodnim był świat komiksu, tym razem rytm całemu wydarzeniu nada wystawa zegarów z fabryki Gustava Beckera.
Oprócz możliwości odwiedzenia Pałacu Albertich w niestandardowych godzinach, na uczestników ma czekać szereg atrakcji, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Start 19 maja, od godziny 19:00. Do północy zaplanowano m.in. koncert z udziałem filharmoników oraz zwiedzanie i atrakcje nawiązujące tematycznie do obecnej wystawy czasowej - więcej o wystawie - Wałbrzych: 149 tykających eksponatów w Muzeum Porcelany (FOTO).


Już po raz 10-ty Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej włącza się w największą akcję muzealną w Europie – jeśli nie na świecie – Noc Muzeów. I już po raz 10-ty zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie wieczorową porą. W tym roku zwiedzający będą mieli możliwość odwiedzenia niedostępnych na co dzień zakamarków Muzeum – m.in. warsztatu, schronu przeciwlotniczego z lat 40-tych czy kuźni. A to wszystko 19 maja w godzinach 20:00 – 22:30.

W tym roku Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze zaprasza na Noc Muzeów 18 maja w godz. 18.00-23.00. Będą dwie nowe wystawy: "Portrety Piastów śląskich Jeremiasa Knechtela (1679-1750) ze zbiorów klasztoru Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie" oraz "W dawnej kuchni". Ponadto liczne atrakcje dla dzieci, muzyka w różnym stylu, zwiedzanie nocą, kawiarenka z domowym ciastem. 

Opr. MS
Foto: Stara Kopalnia