Data wydarzenia: 11.10.2019 15:00 - 12.10.2019 19:00
Miejsce wydarzenia: podane w treści

Festiwal Podróżników National Geographic trwa w naszym regionie w ten weekend. W jego ramach przygotowano m.in. pokazy filmowe, warsztaty, spacery fotograficzne i 3 sobotnie spotkania z ciekawymi ludźmi w Starej Kopalni.

Festiwal Podróżników National Geographic


Od 11 do 13 października, w ramach Święta Województwa, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego organizatorzy tego wydarzenia zapraszają na 3 dni opowieści o podróżach, eksploracjach, przełamywaniu własnych barier i wytyczaniu nowych celów. Warsztaty i prezentacje filmowe zaplanowano w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, natomiast spacery fotograficzne odbędą się w różnych miejscach regionu, a trzy sobotnie spotkania przygotowano w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Fotografowie na start! Zapraszamy na spacery w plener:

15.00 - 17.30 Jaworzyna Śląska - Muzeum Przemysłu Kolejnictwa na Śląsku
Czas trwania: ok. 2 h

Uczestnicy spaceru podczas wizyty w Muzeum Przemysłu Kolejnictwa na Śląsku będą mogli zobaczyć zabytkowy tabor kolejowy oraz wystawę poświęconą historii kolejnictwa na terenie Śląska i Polski. (Zapisy w Muzeum Przemysłu...)

 

Sobota, 12 października

11.00 -15.00 Świdnica

Czas trwania: ok. 3 h

Podczas spaceru w Świdnicy planowane jest odwiedzenie najważniejszych punktów turystycznych miasta. Przewodnikiem w czasie tego spaceru będzie pan Maciej Wabik ze Stowarzyszenia Czerwony Gryf, który przybliży Uczestnikom historię miasta.

Sobota, 12 października

19.30 - 21.00  Wrocław

Czas trwania: ok. 2 h

W czasie spaceru Uczestnicy przejdą się ulicami starego miasta, odkrywając je w świetle wieczornych lamp i neonów. Doskonała możliwość dla wszystkich, którzy chcą popróbować swoich sił w fotografii nocnej.

 

Niedziela, 13 października

 07.30 - 10.30  Stawy Milickie, Rezerwat Przyrody

Czas trwania: ok. 3 h

Wizyta w Stawach Milickich to doskonała okazja dla wszystkich, którzy interesując się naturą i fotografią krajobrazową. W czasie porannego spaceru przewodnikiem będzie pani doktor Hanna Sztwiertnia, ornitolog i biolog.Spotkania w Starej Kopalni

Plan spotkań:

15.00 -16.30 - Elżbieta Szumska i Małgorzata Szumska  „Podróż do korzeni  w dwóch odsłonach”

Matka, właścicielka kopalni złota i córka przewodniczka, podróżniczka, we wspólnej prelekcji przedstawią historie wysiedlonych z Dolnego Śląska Niemców, oraz opowiedzą o  Polakach w Nowym Świecie.


16:45 -17:45 - Szymon Nitka – Znajkraj „Z rowerem, w pociągu i po Europie – miesięczna podróż z biletem Interrail”

Czyli cztery rowerowe regiony w Europie, dwadzieścia podroży pociągami, tysiąc pokonanych kilometrów.
W rolach głównych wystąpią: Drezno i Kraina Łaby w niemieckiej Saksonii, trasa rowerowa Ennsradweg w Alpach austriackich, Południowy Tyrol we Włoszech oraz duet z Holandii – Fryzja i Morze Wattowe. Narratorem będzie Szymon Nitka – turysta rowerowy, bloger podróżniczy, współpracownik magazynu Rowertour.


18:00-19:00 - Aleksandra Świstow – Pojechana „Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin”.

Zabawne historie z życia Polki w jednym z największych miast Chin i opowieści z podróży po Państwie Środka: o obutych psach, podrabianym ryżu, układaniu się z duchami, przemycie mleka w proszku, targach matrymonialnych, tradycyjnym weselu i nowoczesnych zaręczynach, słodyczach nadziewanych pastą z czerwonej fasoli i o tym, co powinien zrobić każdy chiński prawdziwy mężczyzna. Aleksandra Świstow, autorka książki “Laowai w wielkim mieście”, opowiada o swoich potyczkach i niuansach chińskiej kultury z humorem i dystansem, zapraszając do wspólnej podróży po „kraju na końcu świata i nie z tego świata”. Podróży lokalnym zwyczajem bez trzymanki i czasem pod prąd.

Wstęp wolny.


fot. Elżbieta Węgrzyn