Kiedy inni wyciągają z szafy zimowe ubrania i marzą o lecie, oni szykują się do kąpieli w lodowatej wodzie. Wałbrzyskie Morsy 16 listopada rozpoczęły sezon 2019/2020 wspólnym morsowaniem nad zalewem w Starych Bogaczowicach. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

Zmiany planu tygodniowych kąpieli

Hartowanie się i dobra zabawa to dewiza nieformalnej grupy "Wałbrzyskie Morsy i okolice". Kolejny już rok zachęcają do wspólnej naturalnej krioterapii w lokalnych zbiornikach wodnych. Szczególnie huczne jest rozpoczęcie sezonu na morsowanie, które w tym roku odbyło się w sobotę, 16 listopada nad Zalewem w Starych Bogaczowicach. - Zima już za progiem i ostatnio powitaliśmy wielu debiutantów - wszystkim gratulujemy udanych startów, czekamy na resztę z Was, co to chcieliby, ale boją się :) Do zobaczenia! - zachęcają zwolennicy wspólnych zimowych kąpieli. Podczas imprezy odbyła się zbiórka pieniędzy na ratowanie Bazy Obozowej Hufca ZHP Ziemi Wałbrzyskiej w Wilczu.

Spotkania morsów mają zwykle podobny scenariusz. Spotkania nad wodą odbywają się w wyznaczone dni o wskazanej wcześniej porze. Następnie odbywa się rozgrzewka, a po niej kąpiel. Po moczeniu się w wodzie grupa organizuje wspólne ognisko, jej członkowie spędzają razem czas przedłużając spotkanie o wspólny posiłek, czy przebieżkę.

Kolejny już sezon wielbiciele naturalnej krioterapii będą się spotykać Starych Bogaczowicach oraz Dziećmorowicach. Dokonano jednak zmian w planie spotkań. - Przy
Karczmie Góralskiej zamiast czwartków spotykamy się w środy o godzinie 18:00, a w Starych Bogaczowicach niedziele są aktualne, zmiana dotyczy godziny na 11:30 - wyjaśniają.

Ostatecznie plan morsowania obejmuje cztery możliwości spotkań w tygodniu:
- Staw za Karczmą Góralską w Dziećmorowicach - środy godz. 18, soboty godz. 16
- Zalew w Starych Bogaczowicach: soboty godz. 15.30, niedziele godz. 11.30.
Ostatnio zwolenników morsowania przybywa, czekają też na nich nowe akweny, np. morsy z Mieroszowa i okolic odwiedzają chętnie prywatny staw przy drodze do Golińska.


Zasady morsowania

Wstęp na każde organizowane przez nieformalną grupę wydarzenie jest bezpłatny, a każdy uczestnik podpisuje na miejscu oświadczenie o kąpieli na własną odpowiedzialność. Każdego roku do stosunkowo wałbrzyskiej grupy dołączają nowe osoby z coraz większego obszaru regionu.

Każdy morsuje na własną odpowiedzialność i nie składa roszczeń wobec organizatorów, czy właścicieli posesji, na której odbywają się spotkania, nie można morsować pod wpływem alkoholu, do grupy nie mogą też należeć osoby, które przebadały się i stwierdzono u nich przeciwwskazania. Dzieci i młodzież mogą zażywać lodowatych kąpieli za zgodą lub pod opieką osoby dorosłej. Morsowanie odbywa się w grupie we wskazanym miejscu i czasie.


Długość sezonu na morsowanie trwa dopóki w wodzie panują odpowiednie warunki. Każdy wielbiciel kąpieli w lodowatej wodzie powinien znać swoje możliwości i ograniczenia. Dla niektórych morsów woda o temperaturze 10 st. C to już zbyt dożo, dla początkujących, 16 st. C. to wystarczający chłodek, by czerpać radość z kąpieli.

Więcej o grupie i ich planach przeczytasz - WAŁBRZYSKIE MORSY ZACZYNAJĄ SEZON NATURALNEJ KRIOTERAPII

Poprzednie sezony:
2018 - Wałbrzyskie Morsy zaczynają sezon
2017 - Wałbrzych region: Morsowanie rozpoczęte [FOTO + FILM]

oprac. ELW
fot. JK