Data wydarzenia: 03.12.2021 09:00 - 06.12.2021 14:00
Miejsce wydarzenia: Podane w treści

Nadchodzi Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka 2021. Jakie atrakcje zaplanowano? I jaki związek z tą edycją święta ma wałbrzyski produkt regionalny?

- Tegoroczna Barbórka będzie specyficzna, część wydarzeń odbędzie się w formie tradycyjnej, z części wydarzeń zrezygnowaliśmy, część wydarzeń będziemy promować on-line - mówi Jan Jędrasik, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Po ubiegłorocznej, z uwagi na warunki epidemiczne, okrojonej wersji imprezy barbórkowej, na ten rok przygotowano propozycje zarówno prowadzone on-line, jak i wydarzenia z możliwością uczestnictwa w nich dla turystów i mieszkańców. Z powodów pandemicznych, podobnie jak 2020 roku, nie odbędzie się Karczma Piwna ani Babski Comber.
- Pewnym novum w tym roku jest promowanie ciastka Basia związanego z górniczymi tradycjami przez całą Barbórkę, wspierają nas instytucje zrzeszone w Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Ciastko przygotowane przez wałbrzyskich cukierników - państwa Świerczyńskich - jest kojarzone z górniczym świętem, naszą Barbórką -
dodaje Jędrasik. O tym projekcie pisaliśmy - Ciastko Basia - niech pozna je cała Polska!Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka to rodzinne święto, celebrujące górnicze tradycje Wałbrzycha i regionu. Kilkudniowe obchody umożliwią szerokiej i różnorodnej publiczności poznanie wielowiekowego dziedzictwa Wałbrzycha. Pierwsze dni grudnia to czas celebracji historii, moment zdobywania unikatowej wiedzy, odkrywania naszej przeszłości, a także świetnej zabawy. Uwaga, na wydarzenia obowiązują zapisy, zainteresowani uczestnictwem powinni zaglądać na stronę Starej Kopalni.

W tym roku program wygląda następująco:

Piątek, 3 grudnia 2021 r.
Godz. 9.00 – Szychta Szkolna - pierwszy raz wydarzenie kierowane do wałbrzyskich szkół podstawowych będzie, z uwagi na sytuację epidemiczną organizowane on-line
Godz. 20:00 – Nocne zwiedzanie z pracami górniczymi

Sobota, 4 grudnia 2021 r.
Utrudnienia: W związku z organizowanymi przez Urząd Miejski w Wałbrzychu uroczystymi obchodami „Barbórki”, w godzinach od 13.00 do 14.45 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym w centrum miasta. W godzinach tych kolumna uczestników uroczystości poruszać się będzie następującymi ulicami: Moniuszki, Rynek, Gdańska, pl. Magistracki, Słowackiego, Barlickiego, al. Wyzwolenia pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Organizatorzy proszą wszystkich mieszkańców miasta o wyrozumiałość i zapraszają do wzięcia udziału w obchodach.

Godz. 12.00 Uroczysta Msza Święta; - msza celebrowana przez biskupa świdnickiego. 
Godz. 13.30 Wielka Parada Górnicza - w wydarzeniu wezmą udział m.in. delegacje z wałbrzyskich miast partnerskich - Freiberga i Borysłąwia; przedstawiciele wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych w mundurach galowych i uczniowie szkół z naszego miasta. Oprawę wzbogacą poczty sztandarowe oraz orkiestra górnicza. Pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego zostaną złożone kwiaty. 
Godz. 17:00 – Wieczór górniczy w Sztygarówce
Godz. 19:00 – Nocne zwiedzanie z pracami górniczymi

Niedziela, 5 grudnia 2021 r.
godz. 12.00 – 17.00 – Szychta Rodzinna - coroczne barbórkowe wydarzenie kierowane do rodzin z dziećmi, w jego ramach proponowane są górnicze warsztaty i konkursy. 

Poniedziałek, 6 grudnia 2021 r.
Godz. 9.00 -14.00 – Górniczy Mikołaj w Starej Kopalni to połączenie górniczych prezentacji oraz warsztatów z odwiedzinami Mikołaja. Mikołaj organizowany jest dla uczniów wałbrzyskich szkół podstawowych. Uwaga, obowiązują zapisy.

Bilety dostępne na: www.starakopalnia.pl

Polecamy:
Ciastko Basia - niech pozna je cała Polska!

Powspominajmy też, jak wałbrzyska Barbórka wyglądała w ostatnich latach:

Wałbrzych Barbórka 2020

Wałbrzych, Gorce Barbórka 2020: [FOTO] reszta w sieci
Wałbrzych Barbórka 2020: Nie wszystko w formie zdalnej!


Wałbrzych Barbórka 2019:
Wałbrzych Barbórka 2019: tak się bawiły damy combrowe (FOTO, FILMY)
Wałbrzych Barbórka 2019: Uczniowie biesiadowali z górnikami [ZDJĘCIA]
WAŁBRZYCH BARBÓRKA 2019: UROCZYSTA PARADA GÓRNICZA (ZDJĘCIA)
Wałbrzych: Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka 2019 [PROGRAM]


Jak było w 2018 roku?

Wałbrzych - Barbórka 2018: Górnicza parada przeszła przez miasto [FOTO]
Wałbrzych Barbórka 2018: Za nami Szkolna Szychta [ZDJĘCIA]
Barbórka 2018: jak rozbójniczki z Ali Babą szalały (FOTO, FILM)
Sobięcin: Poświęcili figurę św. Barbary i złożyli kwiaty (FOTO)


Zobacz też zdjęcia z Barbórki 2017:

Barbórka 2017: Wałbrzyskie obchody święta górników [FOTO, FILM]
WAŁBRZYCH BARBÓRKA 2017: BABSKI COMBER ZE ZŁOTĄ RYBKĄ (FOTO)
FESTIWAL BARBÓRKA 2017 - DZIECI BIESIADOWAŁY Z GÓRNIKAMI (FOTO)
WAŁBRZYCH - BARBÓRKA 2017: JESZCZE BOGATSZY PROGRAM

BARBÓRKA 2016
BABSKI COMBER - PANOWIE STRZEŻCIE SIĘ!
BARBÓRKA 2016: SPOTKANIE DZIECI Z GÓRNIKAMI - I PAMIĘĆ

SKWER PRZY ALEI WYZWOLENIA BĘDZIE MIAŁ NAZWĘ

BIEG BARBÓRKOWY I OTWARCIE ŚCIEŻKI ROWEROWEJ UL. WYSOCKIEGO
BARBÓRKA 2016 - WAŁBRZYSKIE OBCHODY GÓRNICZEGO ŚWIĘTA

oprac. ELW
fot. archiwalne JK