Data wydarzenia: 12.10.2018 19:00
Miejsce wydarzenia: Filharmonia Sudecka

Dni Muzyki Filmowej będą miały tego roku wyjątkowy charakter. Nie dość, że Filharmonia Sudecka otworzy swoje podwoje po długim remoncie w kosmicznym stylu, to jeszcze przyjedzie do nas lubiana gwiazda o wałbrzyskich korzeniach wraz z równie lubianą małżonką.


Uroczyste otwarcie filharmonii zaplanowano na nadchodzący piątek 12 października. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod batutą Bartosza Żurakowskiego zagra po raz pierwszy na odremontowanej sali motywy z "Gwiezdnych wojen", "Star Treka" czy "E. T." i nie tylko. Początek koncertu o godz. 19.00.

Sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej zmieniła nie tylko wygląd. Teraz można tam zagrać nawet koncert rockowy, bo sala ma obecnie unikatowy system pełnego przestrajania akustycznego Takich sal jest w Polsce mniej niż dziesięć. Do tego jest tu o wiele ładniej. Więcej na ten temat: FILHARMONIA SUDECKA JAK NOWA I Z NOWĄ JAKOŚCIĄ DŹWIĘKU (FOTO).

Natomiast tydzień później, w ramach drugiego koncertu Dni Muzyki Filmowej na nowej scenie zagoszczą Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski. Przedstawią przede wszystkim filmową muzykę kompozytora. Początek 19 października, również o godz. 19.00.

Krzesimir Dębski urodził się 26 października 1953 roku. Anegdota głosi, że było to w trakcie meczu Górnika Wałbrzych. Kiedy był jeszcze dzieckiem, jego rodzina porzuciła mieszkanie przy Rynku i przeniosła się do Kielc. Został wybitnym artystą, skomponował ponad pięćdziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych m.in. operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, napisał muzykę do 50 filmów, 35 sztuk teatralnych, ma na koncie ponad setkę popularnych piosenek. Nagrał kilkanaście płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych, współpracował z wieloma muzykami światowej sławy. W 2013 roku Krzesimir Dębski otrzymał tytuł Ambasadora Wałbrzycha. Czytaj też: ANNA JURKSZTOWICZ I KRZESIMIR DĘBSKI NA POWAŻNIE I NIE (FOTO)

A 26 października o godz. 19.00 pod batutą Tadeusza Wicherka orkiestra zagra motywy z bajek i filmów dla dzieci, głównie z produkcji Walta Disneya. To będzie zakończenie Dni.

O remoncie:
WAŁBRZYCH: CO Z KINEM NA UL. SŁOWACKIEGO?
NIESPODZIANKI PODCZAS REMONTU FILHARMONII SUDECKIEJ
FILHARMONIA SUDECKA SZYKUJE SIĘ DO REMONTU


Opr. MS
Foto: Magdalena Sakowska