Za nami pierwszy rodzinny piknik na szczawieńskiej Słonecznej Polanie. Pogoda dopisała, uczestnicy też... a atrakcji nie brakowało.

27 sierpnia wiele rodzin z dziećmi i kuracjuszy zdecydowało się wziąć udział w pierwszym Eko Pikniku w Szczawnie-Zdroju. Od popołudnia do wieczora dużym powodzeniem cieszyły się przygotowane na gości warsztaty, konkursy, pokazy, a także propozycja gastronomiczna i prezentacje lokalnych wystawców oraz rękodzielników.

Coś dla dzieci...
- Nie brakowało chętnych na warsztaty, popularnością cieszyły się też konkursy plastyczne i propozycje biblioteczne. Dzieci korzystały też z malowania buzi, brokatowych tatuaży i balonowych zwierzątek. Dorośli chętnie uczestniczyli w prezentacjach i konkursach przygotowanych przez seniorów z Dziennego Domu Senior Wigor - wylicza zaangażowana w organizację imprezy Karolina Tomza z UM w Szczawnie-Zdroju. Nie zabrakło dzieci zainteresowanych baśniami prezentowanymi przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Kto wziął udział w rywalizacji plastycznej, ten mógł liczyć na ciekawe nagrody rzeczowe. Maluchy mogły się też dowiedzieć od pracowników wałbrzyskich wodociągów, skąd się bierze woda w kranie, a także poznać sekrety udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Na ścieżki Słonecznej Polany przyjechali też poszaleć młodzi pasjonaci spędzania czasu ma rowerze. 

... i dorosłych
Dorośli chętnie korzystali z oferty gastronomicznej, a także spalali kalorie na przyległej do kompleksu siłowni zewnętrznej. Zainteresowanie rękodziełem przerosło oczekiwania prowadzących zajęcia warsztatowe. - Było około stu uczestników warsztatów malowania na szkle. Nie brakowało też chętnych do przygotowywania własnoręcznie mydła - mówi Irena Olczak, pasjonatka malowania na szkle ze Szczawna-Zdroju. W ruch poszła też glina. Zajęcia z tym tworzywem poprowadziła pani Grażyna Lelito-Dąbrowa i Lilianna Wasiel, zaś o prawidłowym parzeniu herbaty informowali specjaliści ze sklepu Pociąg do Darjeeling.
Kto nie wziął udziału w warsztatach, mógł zakupić gotowe wyroby lokalnych rękodzielników, m.in. biżuterię artystyczną
Estery Grabarczyk, wałbrzyskiej projektantki biżuterii i propagatorki odzieży lnianej - "słowiańskiego jedwabiu". Swoje niepowtarzalne bonsai zaprezentował Andrzej Sikoń, szczawieński pasjonat tej unikalnej sztuki.
Uczestnicy pikniku rodzinnego mogli też poznać sekrety Szczawna-Zdroju. - Na terenie szczawieńskich parków rosną 123 pomniki przyrody, to więcej niż w niektórych polskich arboretach. Możemy się zatem pochwalić niezwykle bogatym i zróżnicowanym kompleksem przyrodniczym - mówi Felicja Stępień z Senior Wigor. Pani Felicja opowiedziała o szczawieńskich drzewach, poprowadziła warsztaty wykonywania kompozycji z liści, a także konkurs drzewoznawczy z ekologicznymi nagrodami. Jej koleżanki też dodały coś od siebie, m.in. pani Krystyna Dermiacha opowiedziała o energii drzew, wyjaśniła, jaki wpływ mają one na nasze zdrowie i samopoczucie. 

Kto nie wygrał niczego w konkursach, lub nie przygotował samodzielnie podczas warsztatów rękodzielniczych, to zabrał ze Słonecznej Polany dobre wspomnienia.Elżbieta Węgrzyn