Znamy wyniki Powiatowego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej. To już szósta edycja tej sympatycznej imprezy świątecznej organizowanej na terenie Szczawna-Zdroju, tym razem swoje autorskie palmy zgłosili przedstawiciele kilku gmin, a nawet Wałbrzycha. Kto wygrał i czy kluczowa była tu wielkość?

Giganty i palmy mini

- To szósta edycja naszego konkursu, który drugi rok ma status powiatowego. W tym roku mamy więc gości ze Starych Bogaczowic, Strugi, Unisławia, Sokołowska, Mieroszowa, a nawet spoza powiatu z Wałbrzycha. Cieszymy się, że nasz konkurs się rozwija - mówi Iwona Czech, prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Organizatorem konkursu na wykonanie palmy wielkanocnej jest zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju oraz Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej Curie w Szczawnie-Zdroju.Do tegorocznej rywalizacji stanęło 14 różnorodnych palm wielkanocnych, a z Jedliny-Zdroju przyjechała jeszcze 15, ale niestety jej wykonawcy - kuracjusze - nie zdążyli dostarczyć jej na czas i ich wysoka trójbarwna palma w barwach Jedliny-Zdroju nie była oceniana. 

Tegoroczne palmy były wyjątkowo zróżnicowane zarówno pod względem pomysłów autorów, motywów użytych do wykonania tych artystycznych znamion wielkanocnych, ale i gabarytów. Najwyższa palma liczyła niemal 10 metrów i sięgała do sklepienia Hali Spacerowej, a najmniejsza miała ok. 10 cm i ledwie było ją widać pomiędzy roślejszymi konkurentkami w tym konkursie palmowej piękności. - W tym roku, zgodnie z regulaminem, jury nie brało pod uwagę wielkości palm - w przeciwieństwie do roku ubiegłego, w którym taki przelicznik był w regulaminie. W tym roku liczy się przede wszystkim pomysłowość, komponenty z jakich palmy zostały wykonane, czy to wyrób od początku nasz, czy też przygotowany z gotowych, sztucznych elementów. To wszystko komisja bierze pod uwagę - wylicza Czech.
Dalsze życie palm

W tym roku nagrody dla zwycięzców wręczane będą podczas sobotniego Jarmarku Wielkanocnego (o godz. 15). Do niedzieli palmy zostaną w Teatrze Zdrojowym, a w niedzielę ruszą do szczawieńskiego kościoła, gdzie po poświęceniu będą zdobić aż do Wielkanocy kościelne ogrodzenie. Dlatego tak istotne jest to, żeby palmy były wykonane z materiałów trwalszych niż bibuła i odporniejszych na warunki atmosferyczne.

Członkowie jury:
Elżbieta Piotrowska (plastyk, długoletni nauczyciel plastyki), Rafał Leszczyński, Marcin Zawadzki (Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A.)Oto wyniki:

Kategoria seniorzy
I. - Palma nr 9 - Sokołowsko
II. - nr 5 - Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju
III. - nr 13 - Klub "Nowoczesny Senior"

Kategoria - młodzież
I - nr 2 - Zespół Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Szczawnie Zdroju

Kategoria najmłodsi
I. - nr 7 - Przedszkole ze Szczawna-Zdroju,

II. - nr 3 - Dzieci z Sanatorium Dziecięcego
III. - nr 10 - Przedszkole "U Mikołaja" w Wałbrzychu.


Konkurs - edycje z lat poprzednich:
2017 - KTO ZROBIŁ NAJŁADNIEJSZĄ PALMĘ?


Elżbieta Węgrzyn