Mirosław Kowalik, basista zespołu Raz Dwa Trzy i dyrektor Teatru Zdrojowego realizuje nie jeden, a dwa projekty z mieszkańcami Szczawna-Zdroju. Do tego w ślady ojca muzyka idzie Dominika.


Dla dzieci i młodzieży

Przypomnijmy, że Mirosław Kowalik po objęciu równo rok temu funkcji dyrektora Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju zapowiedział zorganizowanie tam projektu z małymi i dużymi mieszkańcami miasta.

- Chcielibyśmy na pewno ogłosić konkurs na tekst piosenki dziecięcej. Będziemy promować wszędzie to wydarzenie i za 2-3 miesiące będziemy czekać na teksty o dzieciach. Wybierzemy 15 z nich i pracując z dziećmi ze Szczawna-Zdroju i z mieszkańcami grającymi na instrumentach będziemy opracowywać ten materiał, a potem zaprosimy do współpracy 2-3 artystów, następnie płyta - i koncert - mówił wtedy Mirosław Kowalik.

Ten scenariusz już się wcześniej sprawdził w postaci projektu "Kolędałka" z 2016 roku, w którym na krótko przed śmiercią wziął udział sam Zbigniew Wodecki i właśnie stan zdrowia nie pozwolił mu na przyjazd do Starych Bogaczowic na wielki finałowy koncert w kościele po Bożym Narodzeniu. A i tak na płycie, z której wałbrzyskie Hospicjum im. Jana Pawła II zyskało 20 000 zł, zaśpiewał piosenkę z proboszczem parafii w Starych Bogaczowicach, ks. Zbigniewem Bartosiewiczem. W głośnym projekcie wzięli udział także Dariusz Malejonek, Lidia Pospieszalska, Jan Trebunia-Tutka i inni znani artyści - oraz dzieci z Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach i mieszkańcy miejscowości.Teraz podobna historia wydarza się w Szczawnie-Zdroju.
W kwietniu znany polski poeta ogłosił wyniki konkursu: SZCZAWNO-ZDRÓJ: ERNEST BRYLL PODAJE WYNIKI KONKURSU. W jury zasiadali też Anna Dymna i Adam Nowak, lider Raz Dwa Trzy. Niestety pandemia popsuła plany wielkiej gali finałowej z udziałem gwiazd i laureatów, jednak okazało się, że zamiast jednego, urodziły się dwa szczawieńskie projekty.

- Płyta z tekstami mieszkańców  dla dzieci i młodzieży ma opóźnienie z powodu pandemii i zostanie nagrana dopiero w kwietniu lub w maju przyszłego roku. Miało tam być początkowo 14 utworów, ale jury wybrało 17, zmieszczą się, bo są krótkie. Jury było całkowicie bezstronne, spoza Szczawna, a tematyka utworów bardzo różnorodna. Na płycie zaśpiewają szczawieńskie dzieci i zaproszeni goście, znani artyści, jeszcze nie chciałbym zdradzać nazwisk. Ta płyta nie ma jeszcze tytułu, właśnie pracujemy nad okładką - mówi dyrektor teatru.


Na święta dla Szczawna-Zdroju

Ale zanim pojawi się ta płyta, już za dwa miesiące będzie miała miejsce premiera szczawieńskiej płyty z kolędami, której idea narodziła się podczas koncertu świątecznego w ubiegłym roku.

- Na tej płycie burmistrz i radni zaśpiewają jednym głosem, zaśpiewają też dzieci, seniorzy i inni mieszkańcy z zespołem Liko Max Band, będzie to wspólny projekt, nasze wspólne szczawieńskie śpiewanie, gościnnie wezmą też udział mieszkańcy Wałbrzycha. Już wiadomo, że Ernest Bryll przeczyta kilka swoich wierszy, a Jan Trebunia Tutka zaśpiewa jedną piosenkę o tematyce bożonarodzeniowej. Ta płyta nie była planowana ani zapowiadana, ale posłuchałem materiału i okazało się, że jest na wysokim poziomie, więc pozyskałem na nią środki i 20 września zamykamy cały materiał. To będzie prezent na święta dla wszystkich mieszkańców, a do współpracy zapraszamy artystów znanych i lubianych - mówi Mirosław Kowalik.

Ten projekt też nie ma jeszcze tytułu, ale jest bardziej zaawansowany i premierę zaplanowano na listopad. A potem może uda się zorganizować świąteczny koncert, z którego dochód w postaci cegiełek wesprze projekt charytatywny wybrany przez mieszkańców Szczawna-Zdroju.
Guziki i świat

W tych sprzyjających muzycznie okolicznościach zadebiutuje także pierwszym albumem mieszkająca w Strudze córka Mirosława Kowalika, Dominika, lat 21. Na płycie "Guziki" chce przedstawić swoją reakcję na współczesny świat. Śpiewa o sprawach osobistych, o relacjach z ludźmi.

- Zawsze była wrażliwym dzieckiem, zainteresowanym muzyką, przeszła trzy stopnie szkoły muzycznej w klasie fortepianu, teraz przerwała edukację muzyczną, bo studiuje, jednak cały czas pisze - opowiadania, wiersze, teksty. Płyta to nasza wspólna rodzinna praca, oprócz mnie i Dominiki wziął w niej udział 17-letni syn Paweł grający na trąbce, też uczeń szkoły muzycznej, który zdążył już zagrać z Wojtkiem Waglewskim, Anią Rusowicz, no i ze Zbyszkiem Wodeckim - mówi ojciec młodych muzyków.

Płyta Dominiki Kowalik ukaże się wiosną przyszłego roku.
Piosenka pt. "Guziki"  jest utworem zapowiadającym płytę i znalazła się między innymi na playliście  Programu Trzeciego Polskiego Radia, Radia Olsztyn, Radia Łódź, Radia Kraków. Wcześniej, jeszcze jako nastolatka, Dominika zaśpiewała na płycie pt."Kolędałka"  i płycie "Tischner. Mocna nuta". Na obydwu płytach znalazła się się w gronie wybitnych polskich artystów. Sam Mirosław Kowalik pracuje obecnie nad płytą jazzową, termin jej publikacji nie jest jeszcze znany.

Na You Tube można zobaczyć wizualizacje do utworów zaśpiewanych przez Dominikę pt. "Ocal w sobie człowieka" i "Życie to melodia". A to utwór tytułowy, grany w radiostacjach:
Czytaj też:
TEATR ZDROJOWY SZCZAWNO-ZDRÓJ: MIROSŁAW KOWALIK JUŻ WIE
ARTYSTA ZE STRUGI STWORZYŁ ŚWIĄTECZNĄ PŁYTĘ - ŚPIEWAJĄ GWIAZDY!
DZIECI Z MIROSŁAWEM KOWALIKIEM - TYM RAZEM DLA DZIECI W SYRII
STARE BOGACZOWICE DLA SYRII
NIEZWYKŁY KONCERT W STARYCH BOGACZOWICACH (FOTO)
NAGRALI PŁYTĘ Z GWIAZDAMIMagdalena Sakowska
Foto: użyczone - Mirosław Kowalik, Ryszard Burdek