Mieszkańcy Szczawna-Zdroju już wkrótce wystąpią w filmie. A kto będzie jego bohaterami? Do tego będą pozować do zdjęć.


Powstanie film

I nie chodzi tu wcale o zagraniczną produkcję filmową, o castingu do której pisaliśmy: WAŁBRZYCH, SZCZAWNO: CASTING - ZAGRAJ U BOKU ŚWIATOWEJ CZOŁÓWKI. Urząd miasta w Szczawnie-Zdroju uchyla rąbka tajemnicy związanej z tegorocznym obchodami 800-lecia miasta - to zapowiedź produkcji filmowej, którą przygotowuje wspólnie z młodzieżową Grupą Filmową z Zespół Szkół Politechnicznych "Energetyk" w Wałbrzychu
przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju.

- Młodzi ludzie z pasją do tworzenia realizacji filmowych przyjęli nasze zaproszenie, dzięki czemu za kilka miesięcy na wielkim ekranie zaprezentujemy efekty naszego pomysłu na "miejskie opowieści" o ludziach i ich związkach z naszym miastem. Projekt powstaje z okazji jubileuszu 800-lecia istnienia miejscowości Szczawno-Zdrój. I choć przyszło nam świętować jubileusz w cieniu pandemii, chcemy przybliżyć Wam miejsce, z którego pochodzimy i w którym budzimy się każdego dnia. Szczawno-Zdrój to nie tylko piękne zabytki architektury i ciekawa historia, ale także wspaniali ludzie, którzy wypełniają przestrzeń miejską - zapowiadają pracownicy Wydziału Inicjatyw i Rozwoju Urzędu Miejskiego.A opowieść może być ciekawa, bo mieszkańcy zjechali do Szczawna-Zdroju, podobnie jak do Wałbrzycha, z różnych stron po drugiej wojnie światowej - z Kresów, ale także z Zachodu - Francji, Belgii, Holandii. Te dwie grupy były bardzo różne i często nie znajdowały wspólnego języka w dosłownym znaczeniu - górniczy repatrianci z krajów zachodnich nie zawsze mówili dobrze po polsku. Najchętniej osiedlali się przy ulicach Spacerowej (wtedy Waryńskiego), Mickiewicza, Prusa, Górnej, Westerplatte i na Konradowie. Ci, którzy wciąż są wśród nas, na pewno mają wiele do opowiedzenia.


Bo razem tworzymy miasto

- To właśnie historię mieszkańców chcemy pokazać - tych, którzy mieszkali w naszym mieście co najmniej 40 lat, ale chcemy też zainteresować się grupą młodszych, mam nadzieję, że uda się pozyskać ich zgodę. Chcemy pokazać twarze mieszkańców, ich wspomnienia. Część już się zgodziła i zdjęcia ruszyły w tym tygodniu w Bibliotece Miejskiej. Będziemy poszukiwać kolejnych chętnych. Na pewno będziemy też rozmawiać z Honorowymi Obywatelami Szczawna. Nasz projekt ma mieć wymiar i aspekt społeczny, więc nie chodzi o postacie ważne z powodów historycznych czy politycznych - mówi Karolina Stefańska, koordynatorka projektu z ramienia urzędu miasta.Jak dodaje koordynatorka projektu, docelowo powstanie jeden lub dwa materiały filmowe o długości około 30 minut. Ich premiera jest przewidziana podczas jubileuszowych Dni Szczawna-Zdroju w czerwcu 2021 roku, o ile pandemia pozwoli na ich uroczyste obchody - jeśli nie, pojawią się w sieci.

- Młodzież sama układa pytania i scenariusz. Bohaterowie filmu wspominają Szczawno-Zdrój z czasów swojej młodości, mówią, czemu tu akurat przyjechali, czy poznali tu współmałżonka. Mówią też, jak sobie wyobrażają przyszłość miasta. Opowiedzą o swoich ulubionych miejscach, które też pojawią się w produkcji. Spotkania i sesje filmowe w bibliotece będą dwa razy w tygodniu. Robocze hasło to: "Razem tworzymy miasto" - mówi przedstawicielka magistratu.Będą i zdjęcia

To druga część jubileuszowego projektu - 80 twarzy na 800-lecie miasta. Ta robocza nazwa nie oznacza oczywiście, że jeśli zgłosi się więcej chętnych niż 80, zostaną odrzuceni.

- Będziemy zapraszali mieszkańców na sesje fotograficzne wiosną, w okolicach Hali Spacerowej. Chcemy zainspirować się ich historiami i pokazać ich twarze. Chcemy, żeby te zdjęcia pojawiły się później za ich zgodą na plakatach, które będą informować w mieście o tym, że ma ono swój jubileusz. Chcemy im w ten sposób dać do zrozumienia, że każdy z nich ma wpływ na historię miasta, bo to ludzie ją tworzą, a nie zabytki. I integrować mieszkańców z okazji jubileuszu. Kontakt młodzieży z seniorami też jest cenny - podsumowuje Karolina Stefańska.


Z okazji 800-lecia także:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: 800-LECIE Z PIERNIKAMI I PLATFORMĄ WIDOKOWĄ (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: NOWA PROPOZYCJA NAZWY DLA RONDA- SKRZYŻOWANIA
SZCZAWNO-ZDRÓJ Z ZIMĄ I PIOSENKĄ NA 800-LECIE MIASTA (FOTO)Opr. MS
Foto użyczone: UM Szczawno-Zdrój, ilustracyjne: Magdalena Sakowska