Zaledwie kilka tygodni temu niemieccy filmowcy opuścili Dom Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju, który przez kilka tygodni zajmowali na potrzeby swojej produkcji, a już niedługo w obiekcie pojawi się ekipa międzynarodowa - i znane brytyjskie aktorki.


Najbardziej filmowy Dom Zdrojowy

Przypomnijmy, że "Biały Dom nad Renem" realizowany u nas tej jesieni to film fabularny nawiązujący do czasów II wojny światowej, projekt niemieckiej stacji ZDF nagrywany w Jelczu Laskowicach i
w obiektach uzdrowiskowych na terenie Szczawna-Zdroju, a potem w wałbrzyskiej willi Keindorft. W zdjęciach brali też udział wałbrzyszanie i mieszkańcy Szczawna. Więcej na ten temat - Szczawno-Zdrój: Mieszkańcy i miasto grają w filmie [ZDJĘCIA].

A za dwa miesiące Szczawno-Zdrój stanie się tłem filmu fabularnego "Silent Twins" - opartej na faktach historii głuchoniemych bliźniaczek, sióstr Gibbons i ich toksycznej więzi. Jak informują pracownicy Wydziału Inicjatyw i Rozwoju tamtejszego magistratu, głównym obiektem zdjęciowym będzie właśnie Dom Zdrojowy oraz Plac Briey. Realizacja planowana jest w drugiej połowie lutego i potrwa około 2 tygodni.
Milczące bliźniaczki

W jedną z głównych ról wcieli się znana brytyjska aktorka Letitia Wright, która występowała w "Czarnej Panterze", „Avengers: Koniec gry” i serialu „Czarne lustro”. W filmie zobaczymy także Tamarę Lawrance, dziewczynę księcia Harry'ego w filmie BBC "Król Karol III", znaną też z „Na plaży Chesil” i produkcji telewizyjnych.

- Cieszymy się, że uznana i związana z Dolnym Śląskiem reżyserka Agnieszka Smoczyńska wybrała Szczawno-Zdrój do realizacji części zdjęć do nowego projektu. Wspólnie przyczynimy się do rozwoju polskiej kultury filmowej i promocji Dolnego Śląska - mówią przedstawiciele urzędu miejskiego.

Agnieszka Smoczyńska, wrocławianka i absolwentka wydziału kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie u nas kręciła już w 2018 roku wraz z Agnieszką Holland  SERIAL NETFLIXA - ZDJĘCIA RÓWNIEŻ W ZAMKU KSIĄŻ. Jest laureatką wielu nagród filmowych, w tym nagrody za debiut reżyserski lub drugi film na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Znana z produkcji telewizyjnych "Na dobre i na złe" oraz "Plebanii", a także z "Córek dancingu", okrzykniętych jednym z najciekawszych debiutów reżyserskich ostatnich lat i nagradzanej kilka razy "Fugi". Na zdjęciu pierwsza od prawej.
Opis filmu z Kulturowo24.pl:


Oparty na prawdziwej historii film opowiada o bliźniaczkach June i Jennifer Gibbons, które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym. Siostry porozumiewały się jedynie ze sobą własnym wymyślonym językiem. Z czasem ich relacja przerodziła się w toksyczny związek - niebezpieczny zarówno dla nich, jak i dla ich otoczenia.

„Silent Twins” jest polsko-brytyjską koprodukcją, współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za produkcję odpowiadają Klaudia Śmieja-Rostworowska i Bogna Szewczyk z Madants/NEM Corp („High Life” i „Inni ludzie” w produkcji) we współpracy z Moderator Inwestycje, oraz Ewa Puszczyńska („Ida”, „Zimna wojna”) z NEM Corp/Extreme Emotions.

Scenariusz filmu autorstwa Andrei Seigel został oparty na książce dziennikarki śledczej Marjorie Wallace, która opisała niezwykłą historię bliźniaczek. Za muzykę w „Silent Twins” odpowiada Marcin Macuk, były członek zespołu Pogodno i stały współpracownik grupy Hey, oraz Zuzanna Wrońska. Autorem zdjęć jest Jakub Kijowski.

Zdjęcia do filmu trwają od kwietnia 2020, a premiera zaplanowana jest na 2021 rok.Polecamy też nasze teksty o filmach nagrywanych w naszym mieście i regionie:
WAŁBRZYCH: CO SIĘ DZIEJE PRZY WILLI KEINDORFT? (FOTO)
WAŁBRZYCH: FILMOWCY OPANOWUJĄ CENTRUM MIASTA [FOTO]
Wałbrzych: chcesz wystąpić w serialu "Erynie"? Zgłoś się
WAŁBRZYCH: JARUZELSKI LUB MORDERSTWO, FILMOWCY I PALESTYNA (FOTO)
OBWODNICA WAŁBRZYCHA: 300 LUDZI I 200 MASZYN (ZDJĘCIA Z DRONA)


Piotr Koper zagrał w filmie o skarbie i szykuje niespodzianki
Serial Smog: Zwłoki w zamku Książ - komentarz Ratusza [FOTO]
Wałbrzych i jego mieszkańcy zagrają w serialu kryminalnym? [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: zaproszenie na casting do serialu - a to nie jedyny...


O filmach kręconych w naszym mieście i okolicy:
WAŁBRZYCH I REGION: ZNÓW MOŻNA U NAS SPOTKAĆ EKIPY FILMOWCÓW (FOTO)
WAŁBRZYCH: STATYŚCI SPOTKALI SIĘ NA PREMIERZE "FIGHTERA" (FOTO)
KLATKA: JAK STARY AUTOBUS STĄD ZAGRAŁ W FILMIE O MMA (FOTO)
2018 - WAŁBRZYCH I REGION PRZYCIĄGA FILMOWCÓW JAK MAGNES (FOTO, FILM)
FILM POWIERNIK: ZDJĘCIA ZAKOŃCZONE (FOTO)
POWIERNIK POKAŻE ŚWIATU HISTORIĘ OKOLIC WALIMIA [FOTO]
ZAMEK KSIĄŻ CORAZ WAŻNIEJSZY NA MAPACH FILMOWCÓW (FOTO)
WAŁBRZYCH: FILM - BRIGITTE BARDOT CUDOWNA - KRĘCONY W ZAMKU KSIĄŻ (FOTO)

WAŁBRZYCH: SERIAL NETFLIXA - ZDJĘCIA RÓWNIEŻ W ZAMKU KSIĄŻ
SOWIECI RABOWALI I PALILI W ZAMKU KSIĄŻ [FOTO]
FILMOWCY GOŚCILI W KSIĄŻU. JAKIE FILMY TU POWSTAŁY?
PASIKOWSKI KRĘCI W GŁUSZYCY
EKIPA FILMOWA NAGRYWAŁA W KOLEGIACIE
CIEMNO, PRAWIE NOC - I O CZYM MÓWIĄ GWIAZDY? (FOTO)
WAŁBRZYCH: CZEMU FILMOWCY UPODOBALI SOBIE ŚRÓDMIEŚCIE (FOTO)Opr. MS
Foto: Dom Zdrojowy - Magdalena Sakowska
Letitia Wright - Wikipedia (Gage Skidmore)
Agnieszka Smoczyńska - Wikipedia