Szczawno-Zdrój świętuje w tym roku swoje 800. urodziny i z tej okazji w Teatrze Zdrojowym rodzi się zupełnie nowy festiwal. I choć na obejrzenie koncertów będzie trzeba trochę poczekać, będzie to wydarzenie o międzynarodowym charakterze!


Będzie - i będzie w najlepszej jakości

- Wbrew wszystkim trudnym okolicznościom, kiedy cała kultura czeka na szczęśliwe zakończenie pandemii, my, zaczynając od 22 kwietnia 2021 roku, uroczyście ogłaszamy rozpoczęcie pierwszej edycji międzynarodowego festiwalu muzyki dawnej "Szczawno-Zdrój Baroque Festival". Już to premierowe wydanie zdradza pomysł na wydarzenia planowane z rozmachem.
Wnętrza Teatru Zdrojowego stanowią piękną oprawę dla muzyki barokowej, bo barok to bogactwo ornamentów, najwyższa jakość, kunszt, ukryte znaczenia, głębokie przeżycia duchowe – wielkie tematy – miłość, śmierć, ale też fantazja, dowcip i lekkość - zapraszają organizatorzy.

Podczas czterech dni Barokowego Festiwalu, w dniach 22-25 kwietnia odbędzie się 6 koncertów. Wykonywana będzie muzyka XVII i XVIII wieku – m.in. z Dworu Hiszpanii i Królestwa Neapolu, z dworu króla Francji Ludwika XIV (Króla Słońce), Niderlandów oraz Niemiec. Wystąpi 53 muzyków z 9 krajów, w tym również światowej sławy gwiazdy, jak m.in.: Olga Pasiecznik (sopran), Peter Kooij (bas) czy zespół Artemandoline.Co usłyszymy?

Na inaugurację przewidziano arcydzieło francuskiego baroku "Leçons De Ténèbres" (czyli czytania Ciemnej Jutrzni) François Couperina w wykonaniu Dagmary Barnej i Marty Czarkowskiej, którym towarzyszyć będzie zespół pod kierownictwem Władysława Kłosiewicza. Drugi koncert kameralny

to "Kantaty Mitologiczne" - międzynarodowy projekt ukraińskiej klawesynistki Eleny Zhukovej z udziałem polskich muzyków oraz solistów śpiewaków: Petera Kooija oraz Iwony Lubowicz. W programie kantaty "Medee" i "L'Amour et Bacchus" L.N. Clermbault oraz "Thetis" J.P. Rameau oraz utwory instrumentalne.

Z solowymi recitalami wystąpią trzy klawesynistki: Weronika Kłosiewicz-Paine, Justyna Woś oraz Elena Zhukova. Festiwal zamknie wykonanie dwóch oratoriów J.S. Bacha: "Oratorium Wielkanocne" oraz "Oratorium na Wniebowstąpienie". Wykonawcami będzie prowadzona przez Agnieszkę Żarską międzynarodowa orkiestra i chór "Baroque Collegium 1685" oraz soliści śpiewacy: Magdalena Podkościelna, Margot Oitzinger, Benedikt Kristjansson oraz Peter Kooij.Kompromis z pandemią, żeby ocalić sztukę

Z powodu obowiązujących warunków sanitarnych w zaplanowanych wydarzeniach nie można liczyć na żywy kontakt z publicznością. Muzycy pracować będą więc w trybie studyjnym, co oznacza, 
że wszystkie koncerty w Teatrze będą profesjonalnie nagrywane, tak jeśli chodzi o dźwięk, jak i obraz, i po montażu oraz redakcji będą udostępnione na stronie festiwalu www.baroquefestival.pl oraz na kanale YouTube według poniższego harmonogramu.

Za realizację nagrań będzie odpowiadać jedna z najlepszych ekip w Polsce, firma ARS SONORA prowadzona przez Jakuba Garbacza. Autorem scenografii oraz kompleksowej identyfikacji graficznej festiwalu jest Rafał Horsztyński. Kierownictwo muzyczne sprawuje wybitny klawesynista i ekspert w dziedzinie muzyki dawnej Władysław Kłosiewicz.


Baroque Festival w Szczawnie-Zdroju otworzy koncert, który odbędzie się w kościele p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Leçons de ténèbres to gatunek francuskiej muzyki barokowej, a François Couperin stworzył przejmujące dzieło, które zaprezentowane będzie tam w mistrzowskim wykonaniu w czwartek 22 kwietnia, o godz. 20:00. Niestety ze względów sanitarnych przewidziano tylko bardzo ograniczoną publiczność i miejsc już brak.


Program:

Czwartek, 22.04.2021
Pierwszy dzień festiwalowy

Kościół rzymskokatolicki Wniebowzięcia NMP
w Szczawnie-Zdroju

godz. 20:00 | LEÇONS DE TÉNÈBRES
– koncert inauguracyjny
François Couperin (1668-1733)
Wykonawcy:

Dagmara Barna – sopran
Marta Czarkowska – sopran
Piotr Zalewski – viola da gamba
Anna Wiktoria Swoboda – teorba
Władysław Kłosiewicz – pozytyw


Piątek, 23.04.2021
Drugi dzień festiwalowy

godz. 17:00 | LA REINE DANSE! KRÓLOWA TAŃCZY!
– recital klawesynowy
Wykonawcy:

Weronika Kłosiewicz-Paine (Polska / Szwajcaria) – klawesyn
Zuzanna Grzegorowska – taniec historyczny

Muzyka kompozytorów francuskich XVIII wieku.

godz. 19:30 | LUZ Y NORTE
koncert odbędzie się w innym terminie
Wykonawcy:

Artemandoline Baroque Ensemble (Hiszpania)

Muzyka XVII i XVIII wieku Dworu Hiszpanii oraz Królestwa Sycylii i Neapolu


Sobota, 24.04.2021

Trzeci dzień festiwalowy

godz. 17:00 | recital klawesynowy
Wykonanie:

Justyna Woś – klawesyn

godz. 19:30 | KANTATY MITOLOGICZNE.
Utwory L.N. Clerambault, J.P. Rameau
Wykonawcy:

Iwona Lubowicz– sopran,
Peter Kooij – bas (Niderlandy),
Małgorzata Wojeciechowska – flet traverso,
Kornelia Korecka – skrzypce barokowe,
Justyna Rekść-Raubo – viola da gamba,
Anna Wiktoria Swoboda – lutnia / teorba / gitara barokowa,
Elena Zhukova – klawesyn / kierownictwo muzyczne (Ukraina).

Muzyka francuska XVII i XVIII wieku z dworu króla Ludwika XIV.


Niedziela, 25.04.2021
Czwarty dzień festiwalowy

godz. 17:00 | recital klawesynowy

W programie m.in. Purcell, Scarlatti, Bach.
Wykonanie:

Elena Zhukova – (Ukraina)

godz. 19:30 | OSTER ORATORIO (BWV 249), ASCENSION ORATORIO (BWV 11).
koncert oratoryjny

J.S.Bach
Wykonawcy:

Magdalena Podkościelna – sopran,
Margot Oitzinger – alt (Niemcy),
Benedikt Kristjansson – tenor (Islandia),
Peter Kooij – bas (Niderlandy),
Baroque Collegium 1685 Chór i Orkiestra (Czechy / Polska),
Agnieszka Żarska – (kierownictwo muzyczne / dyrygent)


Premiery dla publiczności

Publiczną premierę koncertów organizatorzy zamierzają zaprezentować na stronie www.baroquefestival.pl oraz na jej kanale YouTube w ostatni weekend maja.

Koncerty będą udostępniane (jako premiery) w tej samej kolejności, jak były zaplanowane:

27.05, czwartek, o godz. 20 koncert inauguracyjny – “Leçons de Ténèbres”

28.05, piątek, o godz. 17 “La Reine danse!”

29.05, sobota, o godz. 17 recital klawesynowy Justyny Woś

29.05, sobota, o godz. 19:30 “Kantaty Mitologiczne”

30.05, niedziela, o godz. 17 recital klawesynowy Eleny Zhukovej

30.05, niedziela, o godz. 19:30 koncert finałowy – “Bach/Oratoria”

Dostęp będzie bezpłatny, jednakże filmy będą dostępne w ograniczonym czasie – tylko przez 21 dni.


Wyjaśnienie organizatorów

Prace nad festiwalem trwają nieprzerwanie od 8 miesięcy. Jesienią ubiegłego roku nikt nie przypuszczał, że sytuacja z COVID-19 aż tak się pogorszy. Działaliśmy elastycznie, dostosowując formę prezentacji koncertów do aktualnych warunków. Dlatego przygotowaliśmy trzy warianty realizacji Festiwalu. Pierwszy zakładał normalny przebieg, czyli koncerty z udziałem publiczności, na którym zawsze zależy muzykom. Planowaliśmy także bogate atrakcje towarzyszące Festiwalowi: działania w przestrzeni miasta, Parku Zdrojowego, happeningi rekonstruktorów historycznych, animacje dla dzieci, festiwal światła.

Drugi wariant zakładał transmisję koncertów na żywo, w przestrzeni promenady (Hali Spacerowej) Parku Zdrojowego, z użyciem telebimu i profesjonalnego nagłośnienia. Planowaliśmy bezpieczne spotkanie szerokiej publiczności z muzyką i wyłącznie w plenerze. Wieczorem oraz w przerwach koncertów planowane były spotkania z Artystami. Była by to współczesna wersja barokowej rozrywki zwanej “Fête champêtre” czy “Fête galante”. Niestety w tym roku nie udało się nam zrealizować tych wszystkich wspaniałych planów.

Trzeci brany pod uwagę wariant to rejestracja wideo i późniejsze udostępnienie Festiwalu online. W tym wypadku nie decydowaliśmy się na tzw. streaming, lecz na profesjonalną realizację z montażem, wzbogaconą grafiką oraz niespodziankami, jakie szykujemy dla naszych Widzów. Muzycy spotykają się w Teatrze Zdrojowym na próbach i w pracy nad nagraniami, w warunkach studyjnych. Efekty pracy będzie można poznać, wysłuchać i obejrzeć już pod koniec maja.


Inne inicjatywy związane z 800-leciem uzdrowiska:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: PALMA, SZTUKA I TANIEC NA 800-LECIE (ZDJĘCIA)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: JAKIE GWIAZDY ZAŚPIEWAJĄ PIOSENKĘ NA 800-LECIE?
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WYJĄTKOWA PUBLIKACJA Z... 2021 ROKU
SZCZAWNO-ZDRÓJ: STARE I NOWE ZDJĘCIA NA 800-LECIE MIASTA
SZCZAWNO-ZDRÓJ: DAWNE RONDO TESCO I INNE RONDO Z NOWĄ NAZWĄ
SZCZAWNO-ZDRÓJ: MIESZKAŃCY WYSTĄPIĄ W FILMIE I NIE TYLKO
SZCZAWNO-ZDRÓJ: 800-LECIE Z PIERNIKAMI I PLATFORMĄ WIDOKOWĄ (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: NOWA PROPOZYCJA NAZWY DLA RONDA- SKRZYŻOWANIA
SZCZAWNO-ZDRÓJ Z ZIMĄ I PIOSENKĄ NA 800-LECIE MIASTA (FOTO)Opr. MS
Foto ilustracyjne archiwalne: JK