Pandemia w dalszym ciągu psuje nam szyki - zbliżają się powoli święta Bożego Narodzenia, a przed nimi czas jarmarków świątecznych, Wrocław odwołał już swoją wielką imprezę, a Szczawno-Zdrój nie daje za wygraną. Jaki pomysł jest tam rozważany? A co sądzą na ten temat nasi Czytelnicy?


Ze względu na sytuację pandemiczną władze Szczawna-Zdroju zdecydowały, że tradycyjny i mający już kilkuletnią tradycję jarmark w Hali Spacerowej niestety nie może być zorganizowany. Przedstawiciele urzędu wyrażają żal, bo impreza cieszyła się rosnącym zainteresowaniem wystawców i klientów - i nie da się przeprowadzić tradycyjnych koncertów kolęd, poczęstunku barszczem, czy grzanym winem.

Jednak organizatorzy z Wydziału Inicjatyw i Rozwoju Urzędu Miejskiego nie dają za wygraną i wpadli na pomysł przeniesienia jarmarku choć częściowo do sieci. Tam mogą oferować swoje towary wystawcy, mogą być wirtualne koncerty kolęd i inne atrakcje. - Wsparlibyśmy w ten sposób lokalnych rękodzielników, a pod choinką znalazłyby się oryginalne prezenty - mówią organizatorzy.
Na podobne pomysły zdecydowały się i duże miasta z wielkimi jarmarkami, takie jak Gdańsk, a bliżej nas choćby powiat dzierżoniowski - to komunikat tamtejszego starostwa:


Zdając sobie sprawę, przez ile miesięcy rzemieślnicy i drobni producenci przygotowywali się do okresu przedświątecznego i Jarmarków Bożonarodzeniowych, Powiat Dzierżoniowski otwiera Wirtualny Jarmark Świąteczny. Wydarzenie, do którego może dołączyć każdy kto pragnie sprzedać swoje wyroby.

Udział w wydarzeniu może wziąć każdy, kto chce zaprezentować m.in. rękodzieło, dekoracje świąteczne, biżuterię czy wyroby drewniane. Lista wystawców wraz z opisem i galerią ich wyrobów będzie dostępna w zakładce na oficjalnej stronie powiatu, a także na profilu społecznościowym wydarzenia. Prezentacje kolejnych wystawców będą pojawiać się od 1 do 31 grudnia. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli obejrzeć asortyment i otrzymają dane kontaktowe wystawców.


W dyskusji na profilu społecznościowym gminy Szczawno-Zdrój pojawiły się głosy krytyczne, podkreślające, że nie będzie atmosfery i kontaktu z innymi, ale zainteresowali się pierwsi wystawcy, a inni mieszkańcy są na tak i proponowali na przykład ustawienie w mieście dodatkowych choinek z ozdobami wykonanymi przez chętnych. Są tacy, którzy radzą, by imprezę przenieść na styczeń lub luty (na inny termin ma być przeniesiony duży i popularny jarmark świąteczny we Wrocławiu), co spotkało się z protestami zwolenników Bożego Narodzenia o tradycyjnej porze. A co sądzą na ten temat nasi Czytelnicy?


A tak było rok temu:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: JARMARK W HALI SPACEROWEJ MA SWÓJ KLIMAT (FOTO)


Magdalena Sakowska
Foto: JK