Data wydarzenia: 10.05.2019 12:00 - 11.05.2019 19:00
Miejsce wydarzenia: Pomnik Ułanów Legii Polsko-Włoskiej, Pałac Struga, Szczawno-Zdrój

Tym razem będzie więcej rekonstruktorów i koni, będzie pani Walewska i król pruski. Już w nadchodzący weekend rekonstrukcja jednej z najszybciej wygranych bitew w historii polskiej kawalerii - bitwy na Czerwonym Wzgórzu między Szczawnem Zdrojem i Strugą.


Jak donoszą organizatorzy, tegoroczna Bitwa pod Strugą cieszy się ogromną popularnością wśród rekonstruktorów. Na polu bitwy nie zabraknie dobrze przygotowanych i ukochanych przez widzów koni z czeskiego Nachodu, rok temu było ich 6, teraz pojawi się 8. Będzie obóz, 7 armat, 67 namiotów i 147 członków regimentów z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Belgii.Biwak historyczny upamiętnia zwycięską bitwę ułanów Legii Polsko-Włoskiej z 15 maja 1807 roku z wojskami pruskimi. W zeszłym roku zgromadził największą ilość rekonstruktorów w tej części Polski. W tym, ze względu na odwołanie "bitwy" pod Bratysławą, organizatorzy mają potwierdzoną znacznie większą liczbę rekonstruktorów. Będzie też grupa z Nachodu (specjalny oddział kawalerii z końmi przeszkolonymi do działań pod ostrzałem artylerii). Swój udział potwierdził król Prus oraz pani Walewska - certyfikowani odtwórcy postaci historycznych. W piątek 10 maja o 12.00 obchody rocznicy rozpoczną się uroczystością pod Pomnikiem Ułanów Legii Polsko-Włoskiej.


- W sobotę 11 maja rozpocznie się o 10.30 przemarsz ulicami Szczawna-Zdroju grupy około 50 rekonstruktorów, którzy wyruszą ze skrzyżowania ulic Kolejowej i Wojska Polskiego, a potem ul. Kościuszki do bramy Parku Zdrojowego, gdzie przy muszli koncertowej, gdzie będzie parada i salwa honorowa - wylicza Tomasz Malik z Urzędu Miejskiego w Szczawnie-Zdroju.Inscenizacja, jak co roku, rozegrana zostanie na polu w Szczawnie-Zdroju pod Pomnikiem Ułanów - początek 11 maja o godz. 15.00. Miejsce tworzy naturalny amfiteatr i wszyscy mają dobry widok na całą akcję. Pomnik Ułanów znajduje się nieopodal Pałacu w Strudze, gdzie zostanie otwarty obóz rekonstruktorów. Oprócz punktu kulminacyjnego, jakim jest sama inscenizacja, obóz rekonstruktorów jest sporą atrakcją. Oczywiście każdy regiment jest w pełni dostępny dla gości.- Stworzymy obóz z epoki, będziemy gotować strawę na rusztach i w kotłach. Prawdopodobnie bitwa odbyła się bardzo szybko, świadkowie pisali, że trwała 2-3 pacierze, że kiedy dotarła piechota francuska, to już tylko brała jeńców. W ubiegłym roku nowym elementem była kawaleria, w tym roku chcemy zaakcentować szarżę polskich ułanów, było ich 300 na 1200 żołnierzy przeciwnika. Będzie kanonada artyleryjska, będą podjazdy i zwiady kawalerii, meldunki do sztabu. Początkowo Prusacy zdobędą przewagę i wtedy bardzo energicznie wkroczy polska konnica, zmieniając sytuację na polu bitwy - zdradza Krzysztof Franaszczuk z z I Pułku Strzelców i Artylerii Księstwa Warszawskiego. - Zawsze pytamy o jakieś szczególiki, które możemy włączyć do naszej rutynowej rekonstrukcji. Potem chwalą nas nauczyciele historii.

Tym razem o historycznej bitwie i związanych z nią okolicznościach będzie się można dowiedzieć więcej.- Odbieram dziś z drukarni książkę na temat bitwy pod Strugą, to jedyne opracowanie szczegółowe, przez 9 miesięcy przedzieraliśmy się z kolegą przez opracowania niemieckie. Książka liczy sto kilkadziesiąt stron, jest ilustrowana akwarelami Krzysztofa Komanieckiego, który jest specjalistą od komiksów i stworzył też wersję komiksową w oparciu o źródła wyłącznie polskie. Jego akwarele w pełni odwzorowują mundury
z epoki - mówi Krzysztof Wieczorek, właściciel Pałacu w Strudze i gospodarz wojskowego obozu, który będzie można odwiedzać od 16.30 do 19.00. Tak będzie wyglądał:Oto plan terenu imprezy z wytyczonymi miejscami do parkowania:A to szczegółowy plan imprezy:A tak było rok i dwa lata temu:
BITWA POD STRUGĄ 2018 - JAK ZWYKLE NASI WYGRALI (FOTO)
SZCZAWNO-STRUGA: WSZYSCY SZYKUJĄ SIĘ DO BITWY (FOTO)
BITWA POD STRUGĄ: PRZEMARSZ REKONSTRUKTORÓW (ZDJĘCIA)
BITWA POD STRUGĄ 2017; INSCENIZACJA BITWY [ZDJĘCIA]
Bitwa pod Strugą - uroczystości pod Pomnikiem Ułanów (FOTO)
Szczawno-Zdrój: wędrujący koncert orkiestry wojskowej (FOTO)

I lokalne ciekawostki:
Marsjański krajobraz: Dlaczego ziemia w Strudze jest czerwona?


Opr. MS
Foto: Ryszard Burdek, Magdalena Sakowska