Data wydarzenia: 28.07.2020 11:26 - 30.08.2020 17:00
Miejsce wydarzenia: Stara Kopalnia

W miniony weekend każdy mógł znaleźć coś dla siebie wśród wydarzeń w Starej Kopalni w Wałbrzychu - a to tylko początek, bo jest zaproszenie na kolejne weekendy!


W piątek 24 lipca, późnym popołudniem, w galerii budynku B10 w Starej Kopalni rozpoczęło się otwarcie wystawy Mój Świat-malarstwo autorstwa Takisa Makandasisa – wałbrzyskiego artysty pochodzącego z greckiej rodziny. Jego największą pasją od najmłodszych lat jest malarstwo. Najchętniej maluje architekturę i pejzaże. Wernisaż cieszył się dużym zainteresowaniem, w wydarzeniu uczestniczyła liczna grupa odbiorców. Wystawę uroczyście otworzyli artysta Takis Makandasis, wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska, dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik oraz kierownik Centrum Ceramiki Unikatowej Piotr Micek. W trakcie wernisażu artysta przekazał dyrekcji Starej Kopalni obraz przedstawiający instytucję. Wystawę w przestrzeniach Starej Kopalni można oglądać bezpłatnie do końca września.W sobotni wieczór kolejna grupa wyruszyła na Nocne Zwiedzanie Starej Kopalni z pracami górniczymi. To zabawa połączona ze zdobywaniem wiedzy o pracy górników. Od końca czerwca ten rodzaj zwiedzania organizowany jest cyklicznie w każdą sobotę – ze względu na rosnące zainteresowanie taką formułą Stara Kopalnia zaprasza na Nocne Zwiedzanie także w każdą sobotę sierpnia (najbliższy termin już w tym tygodniu – 1 sierpnia). Wydarzenie skierowane jest do uczestników powyżej 10-go roku życia. Liczba miejsc jest ograniczona – bilety i szczegóły znajdują się na stronie internetowej Starej Kopalni.26 lipca odbyła się pierwsza w okresie wakacji Rodzinna Niedziela. Uczestnicy mogli skorzystać z zajęć edukacyjnych Szychta Fuksów – pierwsza zmiana młodych górników, podczas których mogli poznać lepiej specyfikę pracy górnika oraz z warsztatów ceramicznych. Na kolejną Rodzinną Niedzielę Stara Kopalnia zaprasza 30 sierpnia. Od poniedziałku do piątku odbywają się zajęcia edukacyjne i gry terenowe w ramach oferty „Wakacje w Starej Kopalni”, z kolei w każdy dzień tygodnia instytucja zaprasza do Centrum Ceramiki Unikatowej na warsztaty z kalkomanii i tworzenia małej formy rzeźbiarskiej. Szczegóły oferty i warsztatów znajdują się na stronie Starej Kopalni.


W tym tygodniu Stara Kopalnia organizuje dla najmłodszych uczestników zajęcia „Bajtel w Kopalni – Harmonia, kształty, dźwięki i kolory”. Są to warsztaty sensoryczne skierowane do maluchów w przedziale wiekowym 0-2 oraz dla ich rodziców. W tej edycji „Bajtla w Kopalni” mali odbiorcy zwiedzą wystawę fotografii „Harmony” autorstwa Marcina Ryczka, skupią się na pojęciu harmonii i wędrując po wystawie stworzą coś wyjątkowego bazując na kolorach czerni i bieli. Warsztaty odbędą się 30 lipca – do wyboru są dwa wejścia: o godzinie 9.00 i 16.00. Liczba miejsc jest ograniczona – bilety dostępne są na stronie internetowej obiektu.


W najbliższy weekend na terenie Starej Kopalni odbędzie się VIII Międzynarodowy Wałbrzyski Rajd Pojazdów Zabytkowych „Śladami Księżnej Daisy.” Wizyta pojazdów w Starej Kopalni ma się według planów odbyć w sobotę 1 sierpnia po południu.

Do końca września trwa akcja promocyjna Starej Kopalni i Muzeum Porcelany – kupując bilet na zwiedzanie jednego obiektu otrzymujemy zniżkę w wysokości 10% w drugiej instytucji. Oba muzea znajdują się w centrum Wałbrzycha więc jest to idealna opcja na jednodniowe zwiedzanie miasta.

Zwiedzanie Starej Kopalni odbywa się codziennie w godzinach 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godzinie 16.00, w soboty i niedziele o godzinie 17.00) z przewodnikiem o pełnych godzinach. Wymagana jest osłona ust i nosa, na terenie obiektu znajdują się dozowniki z płynem dezynfekującym. Bilety oraz regulamin zwiedzania dostępne są online na stronie internetowej instytucji.


Opr. MS
Foto użyczone: Stara Kopalnia, archiwalne: Elżbieta Węgrzyn