Data wydarzenia: 18.12.2019 07:00 - 29.12.2019 19:00
Miejsce wydarzenia: Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

W Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie będzie się w grudniu sporo działo - oprócz uroczystych obchodów świąt Bożego Narodzenia będzie tradycyjne Święto Światła, świąteczny koncert i świąteczne nocne zwiedzanie.


18 grudnia po raz 397. obchodzone będzie Festum Lucis – święto, które upamiętnia odnalezienie krzeszowskiej Ikony po blisko 200 latach od jej ukrycia. Ten grudniowy dzień będzie obfitował w liczne przeżycia duchowe.

…dnia 18 grudnia 1622 r. zimne podmuchy wiatru próbowały przedostać się przez nieszczelne okna zakrystii. Na kamiennej posadzce klęczał młody mnich Matthäus. Pomimo modlitewnej pozycji właśnie realizował drugą część dewizy zakonu – Ora et labora. Mnich przez długie godziny żmudnie naprawiał stare płyty posadzki. Mroki rozświetlał tylko niewielki kaganek, który zakonnik postawił obok siebie, gdy zabudowania klasztorne zaczęła wypełniać spiżowa melodia dzwonu, zwołującego cystersów na wieczorną kompletę.Matthäus wstał i obrócił się w stronę drzwi wejściowych, wykonanych z matowego, czarnego drewna. W tym momencie zastygł w przerażeniu. Nie miał wątpliwości, że widzi smugę światła padającą na pękniętą posadzkę. Budził w nim trwogę fakt, że smuga nie miała naturalnego źródła. Padł na kolana, unosząc kamienną płytę. Pod nią grube grudy ziemi oblepiały zmurszałą, dębową skrzynię. Niezwykła światłość zgasła, a wieczorną pomrokę znów rozświetlał tylko kaganek.
Zaniepokojony nieobecnością mnicha na komplecie opat Adam przekroczył próg zakrystii. Gdy jego wzrok przyzwyczaił się do mroku, dostrzegł na środku pomieszczenia zakapturzoną postać. Matthäus trzymał w dłoniach bizantyjską ikonę. Oczy Bogurodzicy wpatrzone były w najgłębsze zakamarki jego duszy. Hodegetria – ta która wskazuje. Ta, która prowadzi. Jej dłoń wskazywała na serce i na Chrystusa – dwa bijące źródła łaski…Podczas nadchodzącego Święta Światła każdemu, kto odwiedzi mury krzeszowskiej świątyni, będzie dane spojrzeć Krzeszowskiej Pani prosto w oczy i ofiarować jej własną modlitwę. Wszystko odbywać się będzie w blasku setek świec. Tego dnia również zakrystia stanie się symbolicznym miejscem porannej Mszy Świętej. Szczegółowy harmonogram uroczystości przedstawiamy poniżej:

godz. 7:00 – Msza Święta w zakrystii Kościoła Klasztornego
do godz. 16:30 – całodzienna adoracja Ikony w zakrystii
godz. 16:30 – przeniesienie Ikony do ołtarza głównego
godz. 17:00 – wieczorna Msza Święta
od godz. 18:00 – nabożeństwo światła (możliwość indywidualnej modlitwy przed Ikoną)

Nocne zwiedzanie

Świąteczne Nocne Zwiedzanie pozwoli odkryć Europejską Perłę Baroku w świątecznym blasku, lecz przede wszystkim będzie to podróż przez ciemne strychy i klasztorne podziemia, podczas niej poznacie najbardziej tajemnicze i niedostępne miejsca Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie. Zaopatrzeni w wygodne buty i latarki wejdziecie w głąb ponad 700-letniej historii tego miejsca, spotykając przy tym na żywo historyczne postacie. Jeżeli więc nie boicie się stanąć twarzą w twarz z Michałem Willmannem, czy opatem Bernardem Rosą, to jest to coś właśnie dla Was.Najbliższe terminy Nocnych Zwiedzań:

27 grudnia 2019 (piątek), godz. 18:00 i 20:00 – bilety w sprzedaży


Jeden dzień i dwa koncerty Golec uOrkiestra w jednym miejscu

Świąteczno-noworoczny klimat i niepowtarzalna atmosfera – to wszystko podczas dwóch wyjątkowych koncertów kolęd i pastorałek w wykonaniu Golec uOrkiestry. Już 29 grudnia 2019 roku o godz. 16:00 i 19:00. W związku z faktem, że na koncert kolędowy na godz. 19:00 nie ma już miejsc, a zainteresowanie jest ogromne, zorganizowano drugie wydarzenie na godz. 16:00. Pełna pula biletów w cenie 99 zł./os. trafi do naszego Biura Obsługi w najbliższą sobotę (7 grudnia) i będzie dostępna do kupienia stacjonarnie od godz. 9:00 rano.Informacje organizacyjne:

Koncerty kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestra organizowane są przez fundację Europejska Perła Baroku. Wydarzenia są biletowane, każdy zakupiony bilet upoważnia jedną osobę do uczestnictwa w koncercie na miejscu siedzącym o konkretnej godzinie. Wyjątkiem są dzieci do 3 roku życia dla których wstęp jest bezpłatny. Organizator zobowiązuje się do przygotowania liczby miejsc siedzących równej ilości sprzedanych biletów. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wskazanie wolnych miejsc dla uczestników, miejsca te nie są numerowane. Bazylika zostanie otwarta dla uczestników koncertów na godzinę przed ich rozpoczęciem, wejście odbywać się będzie przez drzwi boczne – prawej i lewej wieży. Obowiązuje bezwzględny zakaz uczestnictwa w wydarzeniu osób będących po wpływem alkoholu, czy innych środków odurzających.


Czytaj też:
OPACTWO W KRZESZOWIE: WYSTAWA, KONCERT I NOC WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
OPACTWO W KRZESZOWIE: KTO ZDEWASTOWAŁ OBIEKTY RELIGIJNE? (FOTO)
KRZESZÓW I JEGO KALWARIA NAJSTARSZA NA DOLNYM ŚLĄSKU (FOTO)
BITWA NA LEGNICKIM POLU - JAKI JEST JEJ ZWIĄZEK Z KRZESZOWEM?
NIE TRZEBA JECHAĆ DO JEROZOLIMY, ABY ODWIEDZIĆ GRÓB PAŃSKI (FOTO)
JEDYNE TAKIE ORGANY W NASZYCH OKOLICACH JUŻ PO REMONCIE (FOTO)
KRZESZÓW: PRACE KONSERWATORSKIE PAWILONU I SKLEPIENIA Z FRESKAMI (FOTO)

TYSIĄCE PIELGRZYMÓW W KRZESZOWIE [FOTO]
TYSIĄCE PIELGRZYMÓW NA ODPUŚCIE


ZESPÓŁ ŚLĄSK WYSTĄPIŁ W BAZYLICE NMP W KRZESZOWIE (FOTO)
A MOŻE PIESZO DO KRZESZOWA (ZDJĘCIA)
NIETYPOWY POMYSŁ NA WALENTYNKI: WIZYTA U ŚW. WALENTEGO
MAMY U NAS NAJWIĘKSZĄ SZOPKĘ W POLSCE
SANKTUARIUM W KRZESZOWIE - NIEZWYKŁE NOCNE ZWIEDZANIE (ZDJĘCIA)
KRZESZÓW - W OPACTWIE DZIEJE SIĘ KRYMINAŁ


Opr. MS
Foto użyczone: Fundacja Europejska Perła Baroku