Niedawno w Walimiu odkryto kolekcję zdjęć miejscowości i jej mieszkańców, wykonanych przez Filipa Rozbickiego. Tablice z nimi ozdobiły miejsca ukazane na zdjęciach, a teraz na motywach tych samych fotografii powstanie przedstawienie w wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora.


57 tysięcy złotych dotacji otrzymał wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora na produkcję spektaklu inspirowanego powojennymi fotografiami mieszkańców Walimia. Zdjęcia wykonał śp. Filip Rozbicki. Dotacja została przyznana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Jest to konkurs dla organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury, które chcą swoimi działaniami promować kulturalne dziedzictwo regionu i lokalny patriotyzm. 


Jak informuje gmina Walim, projekt jest w trakcie realizacji, obecnie twórcy spotykają się  z mieszkańcami, którzy są na zdjęciach. nagrywają ich wspomnienia. Scenografią spektaklu będą fotografie Filipa Rozbickiego w dużych formatach. Samo przedstawienie będzie natomiast miało formę muzyczną. Fabuła opierać się będzie na walimskich historiach, które znaleźć możemy na zdjęciach. 


Konsultantem przedsięwzięcia jest Łukasz Kazek, radny i pasjonat historii Walimia. To właśnie on najpierw uratował, a następnie opublikował i nagłośnił sprawę niezwykłych zdjęć Filipa Rozbickiego. Autor zdjęć nikomu nie powiedział o swoich fotografiach, znaleźli je po jego śmierci nowi lokatorzy mieszkania, korzy skontaktowali się z Łukaszem Kazkiem. Część zdjęć można zobaczyć na ulicach Walimia na utworzonym  „Szlaku powojennego Walimia”.


Urząd gminy w Walimiu zwraca się również z apelem do obecnych i byłych mieszkańców Walimia – jeżeli ktoś rozpozna się na zdjęciach, a chciałby wziąć udział w projekcie, jest proszony o kontakt z Łukaszem Kazkiem lub urzędem gminy w Walimiu.

Opr. Magdalena Sakowska