Data wydarzenia: 18.05.2019 11:00 - 19.05.2019 15:00
Miejsce wydarzenia: Zamek Grodno

Średniowiecze powraca z wiosną na nasze zamki. W ten weekend duża impreza na zamku Grodno, jest też stała atrakcja dla dzieci przy zamku Książ.


Zamek Książ

Wielbiciele średniowiecza, zwłaszcza ci najmłodsi, mają powód do radości. W parku niedaleko zamku Książ pojawiła się średniowieczna wioska, która zagości tu na dłużej.- Inicjatywa ta pojawiła się z początkiem maja z myślą o najmłodszych turystach, o wałbrzyszanach i świebodziczanach. Wioska średniowieczna zagości na łące niedaleko Mauzoleum aż do września. To codzienna bezpłatna atrakcja, dzieci uczą się tu historii w sposób praktyczny i teoretyczny, mogą oglądać na przykład orły herbowe Piastów świdnickich i herb Hochbergów, panów zamku. Taka inicjatywa jest bardzo popularna na przykład w Anglii. Niemal przy każdym zamku są tam wioski dziecięce - mówi Mateusz Mykytyszyn, rzecznik prasowy zamku Książ.Wioskę rycerską organizuje prywatna firma, która w dwóch namiotach prowadzi sklepik z artykułami średniowiecznymi, pamiątkami i napojami. Na łące można toczyć bój na kopie, strzelać z łuku, jeździć na drewnianym rumaku, praktykować walki na miecze i nie tylko. Można też zakuć się w dyby i pobawić się katapultą, czy przymierzyć hełm lub zbroję. Atrakcje przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-15 lat.Zamek Grodno

Bractwo Zamku Grodno wraz z gminą Walim oraz powiatem wałbrzyskim mają natomiast zaszczyt po raz kolejny zaprosić zarówno brać rekonstruktorską, jak i zainteresowanych średniowieczem turystów na kolejną odsłonę Jarmarku Średniowiecznego. Tradycyjnie zorganizowany będzie w murach Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, w weekend 18-19 maja.Impreza ma już długą tradycję. XIV Jarmark Średniowieczny kontynuuje ideę z poprzednich lat. Z jednej strony ma być miejscem spotkania, wymiany wiedzy i doświadczeń odtwórców historycznych skupionych w obszarze wczesnego średniowiecza (wikingowie i Słowianie), pełnego średniowiecza (okres krucjat) oraz późnego średniowiecza (czasy pełnej zbroi płytowej). Z drugiej zaś strony jej celem jest ożywienie dawnych dziejów, aby turyści mogli zobaczyć i wręcz dotknąć tego wyjątkowego okresu historycznego i w niecodziennym klimacie spędzić czas z bliskimi.

- W trakcie Jarmarku odbywać się będą zarówno pokazy, jak i różnej maści turnieje. Będzie można podziwiać i kupić wytwory rzemiosła z okresu średniowiecza, części z nich nawet spróbować. Oczywiście nie zabraknie bitwy. Kto był już naszym gościem na majowych imprezach, może spodziewać się podobnych atrakcji. Kto nie był, zdecydowanie powinien nas odwiedzić. Wstęp na teren imprezy jest darmowy, lecz zachęcamy także do wejścia na teren muzeum, które jest biletowane i obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem - zapraszają rycerze i woje.
Tekst i foto: Magdalena Sakowska