Wałbrzyskie instytucje kultury ruszają ponownie wprowadzając nowe ograniczenia. Zwiedzać już można Starą Kopalnię, dziś rusza Muzeum Porcelany, a od jutra działać będą Atlanty. Jakie w związku z sytuacją wprowadzono ograniczenia, a jakie nowości czekają na zwiedzających?

Stara Kopalnia bezpieczna... i zaprasza

- Stara Kopalnia ponownie uruchomiła się dla turystów i zwiedzających 4 maja po półtora miesiąca od rozpoczęcia pandemii. Trasę zwiedzania przystosowaliśmy
zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Sanepidu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi Jan Jędrasik dyrektor Starej Kopalni.Zwiedzanie dostępne jest dla osób indywidualnych, odbywa się częściowo bez przewodnika - trasa jest jednokierunkowa - została specjalnie przygotowana i oznaczona by osoby wracające z poszczególnych obiektów nie stykały się z osobami rozpoczynającymi zwiedzanie. W każdym pomieszczeniu  obowiązuje ograniczenie liczby osób zgodne z zaleceniami sanitarnymi - liczba maksymalnej liczby odwiedzających waha się w zależności od powierzchni obiektu. Opiekunowie poszczególnych sal zwracają uwagą na to, czy nie przekroczono limitu.


Turyści przy wejściu otrzymują mapkę kompleksu.

Wejście do części podziemnej odbywa w obecności przewodnika, co pół godziny. Czas zamknięcia obiekt wykorzystał na wzbogacenie ekspozycji muzealnej. - W wielu miejscach trasy zwiedzania pojawiły się nowe eksponaty, które czynią zwiedzanie naszej kopalni jeszcze ciekawszym, dlatego od 4 maja serdecznie zapraszamy – zaznacza Jędrasik.
W kompleksie czynne są także wystawy w przestrzeniach obiektu: wystawa fotografii Marcina Ryczka „Harmony”, wystawa fotografii Bogdana Konopki „Lekcje ciemności w Wałbrzychu” oraz wystawa rzeźb studentów Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy.Na terenie obiektu znajdują się miejsca dezynfekcji rąk (przy wejściu i w toaletach), obowiązuje nakaz noszenia maseczek i rękawiczek.Muzeum Porcelany w wersji epidemicznej

- Ruszamy ponownie. To powód do wielkiej radości, bo muzea są po to by gromadzić ludzi wokół naszych kolekcji i naszych zbiorów, ale jednocześnie podejmujemy decyzję o otwarciu z poczuciem wielkiej odpowiedzialności. Mamy nadzieję, że nasi odwiedzający podejdą do wprowadzanych ograniczeń ze zrozumieniem, bo przecież o nasze zdrowie, życie, dobro i bezpieczeństwo chodzi nam w pierwszej kolejności -
mówi Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.Muzeum to dostępne jest od dziś, 7 maja, ale z uwzględnieniem szeregu ograniczeń związanych z koniecznością zapewnienia gościom bezpiecznego zwiedzania w czasie trwającej epidemii.  
- W takim systemie planujemy pracować przynajmniej do końca maja. Jednorazowo do muzeum może wejść 5 osób, co uwarunkowane jest powierzchnią sal oraz średniego ruchu przemieszczania się zwiedzających. Zmieniony też został kierunek zwiedzania tak, by turyści nie stykali się ze sobą. Kolejne grupy będą wpuszczane po 30 minutach - wylicza Drejer.
Chwilowo zawieszono możliwość rezerwacji biletów i kupowania ich on-line. Muzeum liczy na szybkie wydłużenie czasu zwiedzania o kolejne dni i o kolejne godziny z uwagi na nadchodzący okres letni, w którym jest więcej turystów, a słońce zachodzi o wiele później niż przyjęta prymarnie pora otwarcia muzeum dla zwiedzających - godz. 16. Podobnie jak wszędzie zwiedzających obowiązują maseczki lub inna forma zakrycia ust i nowa oraz zalecanie jest noszenie rękawiczek. W budynku muzeum rozmieszczono punkty z płynem dezynfekującym - przy wejściach i w toaletach. Obostrzenia te skonsultowane są z lokalnym sanepidem oraz MKiDN i wałbrzyskim urzędem miasta. - Mamy nadzieję, że przy tych wszystkich ograniczeniach to zwiedzanie będzie bezpieczne i że nasi goście poczują się na tyle bezpiecznie, na ile jest to dziś możliwe - dodaje dyrektor Muzeum Porcelany. 
Dziennie muzeum odwiedzi maksymalnie 160 osób tygodniowo, co stanowi niewielki ułamek majówkowo-wakacyjnych odwiedzających obiektu we wcześniejszych latach. Wcześniej jednorazowo do muzeum mogło wejść 30 osób jednocześnie i to wejścia nie były ograniczone czasowo. Wcześniej 160 osób przewidzianych na tydzień odwiedzało muzeum w jeden dzień.
Wykorzystali okres kwarantanny

Muzeum Porcelany w tym krytycznym okresie zrezygnowało z planowanych na ten rok kosztownych imprez wystawienniczych, a także ograniczyło część kosztów pracowniczych dotyczących m.in. szkoleń i wyjazdów służbowych, nie planuje też zakupowania w najbliższych miesiącach nowych zbiorów.
W ten sposób muzeum uniknie redukcji etatów. Wprowadzono też plan oszczędnościowy m.in. dzięki renegocjacji wcześniejszych umów.
Okres zamknięcia posłużył za czas przygotowania nowej wystawy. - Zorganizowaliśmy czynną od dziś wystawę pt. "Herbatka u Kapelusznika", na której prezentujemy tzw. zestawy śniadaniowe, czyli filiżanki, spodeczki i talerzyki, zgromadziliśmy ich na wystawie ponad 80 z różnych epok, w różnych stylach i dekoracjach, a ponieważ temat ten skojarzył nam się z "Alicją w Krainie Czarów", tak więc ta wystawa w sali wystaw czasowych jest w bardzo nietypowej jak na muzeum aranżacji bajkowej -
Ogrody, edukacja, obrazy...

Ogrody muzealne są otwarte dla turystów i mieszkańców Wałbrzycha niezależnie od zakupu biletów. Działalność edukacyjną zawieszono podobnie jak rezerwacje dla grup.
Wykorzystano  czas zamknięcia na przygotowanie kilku nowych eksponatów na stałej trasie zwiedzających, jak choćby gabloty oraz ekspozycje z interesującymi nowymi zbiorami.
- W całkiem nowej aranżacji będzie można oglądać naszą Galerię Malarstwa Współczesnego. Zmieniliśmy eksponaty i aranżację galerii, a na ekspozycji muzeum pojawiło się kilka nowych obiektów, które udało nam się zakupić, co będzie niespodzianką dla tych, co bywają w muzeum regularnie - dodaje szef Muzeum Porcelany. Zarówno nowa wystawa porcelany, jak i prezentacja galerii pochodzą z własnych zbiorów.


Zobacz też:
Wałbrzych: weź udział w akcji WOWczery. Co to takiego?
Wałbrzych: otwierają się Książ, Palmiarnia i Stara KopalniaElżbieta Węgrzyn