Dziś doradzamy wszystkim, którzy nadchodzącego Sylwestra chcieliby spędzić: bez dachu nad głową, na koncercie, w kopalni, w stajni, w górskiej chacie, na stoku narciarskim, w pociągu albo jedząc cykorię nadziewaną tapenadą z dorsza lub rilette z kaczki. Jeśli ktoś ma inne (legalne) propozycje - zapraszamy do podzielenia się!


Pod gołym niebem:


W Wałbrzychu odbędzie się Sylwester w Rynku. W sobotę 31 grudnia od godz. 22.00 Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza na Rynek, by wspólnie pożegnać stary i powitać Nowy Rok. Zabawę poprowadzą: Edyta Nawrocka & P.Turner oraz DJ Jacek Czwojdziński. Zabawa ma potrwać do godz. 1.00.

Sylwester pod chmurką odbędzie się także w Szczawnie-Zdroju. O godz. 23.00 rozpocznie się w Parku Zdrojowym zabawa przy muzyce mechanicznej, a podczas niej pokaz sztucznych ogni. Zabawa zakończy się o godz. 1.00.

W Jedlinie-Zdroju mieszkańcy spotkają się obok źródełka przy kamieniołomie, na ul. Wałbrzyskiej.  Tam będzie wspólne odliczanie ostatnich sekund starego roku i powitanie nowego z życzeniami przy ognisku. Początek o 23.00.

O pogodę na Sylwestrową noc proszą też zapewne w Świebodzicach, gdzie o 22.00 rozpocznie się program artystyczny: występ grupy muzycznej Capone Band, wokalistki Justyny Pieli, pokaz tańca towarzyskiego z krótką lekcją dla mieszkańców, konkursy z udziałem publiczności, muzyka DJ na żywo. O północy pokaz sztucznych ogni, życzenia noworoczne, a potem dyskoteka na świeżym powietrzu, karaoke, konkursy i zabawy. Organizatorem jest OSiR w Świebodzicach.

W związku z małą frekwencją nie będzie w tym roku Sylwestra na Rynku w Strzegomiu, a ze względu na wysokie koszty zrezygnowano także w Świdnicy, gdzie zamiast tego odbędzie się koncert w teatrze miejskim, a po nim pokaz sztucznych ogni.


Koncerty:

Jeszcze w piątek 30 grudnia Filharmonia Sudecka zaprasza do sali koncertowej w Aqua-Zdroju na koncert Sylwestrowa Gala Operetkowa 2016. Początek o 19.00.

Po co jechać do Wiednia lub siedzieć przed telewizorem, podczas gdy Filharmonicy Sudeccy przygotowali dla Państwa moc muzycznych wrażeń i spotkanie z Państwa ulubionymi artystami światowych scen operowych. Iwona Hossa - sopran, Adam Zdunikowski - tenor, Agnieszka Rehlis - mezzosopran, Adam Szerszeń - baryton zaśpiewają nie tylko porywające arie z Państwa ukochanych oper i operetek, ale i piosenki musicalowe, które nucimy w ślad za Louisem Armstrongiem, Frankiem Sinatrą czy Dianą Ross i Adel. Nie zabraknie też muzyki filmowej... Nadto Janusz Wawrowski, niezrównany wirtuoz skrzypiec porwie Państwa swoją wirtuozerią w czardaszach. Zatańczą dla Państwa tancerze Szkoły Tańca „Cordex”. Zabrzmią arie, piosenki i melodie, które podbiły świat i serca melomanów, a także rubaszne polki, wirowe walce wiedeńskie, temperamentne marsze i czardasze.

Centrum Kultury w Kamiennej Górze zaprasza w piątek 30 grudnia o godz. 19.00 na: „Koncert na dobry początek roku”, którego gwiazdą będzie armeńsko-polsko-niemiecka formacja Arpode. Wstęp wolny.

Folk, trochę klasyki, trochę jazzu, wszystko z własną aranżacją. Melodie z całego świata: bałkańskie, irlandzkie, indiańskie, rosyjskie, żydowskie, niemieckie... Zespół łączy pasja tworzenia muzyki, która jest odzwierciedleniem wielu kultur z Armenii, Polski i Niemiec.

Już w Sylwestra o godz. 22.00 w Świdnicy koncert Marek Piekarczyk Akustycznie. Były wokalista grupy TSA wystąpi w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, bilety 40 zł do nabycia w Informacji Turystycznej. Po nim o północy na Rynku będzie pokaz sztucznych ogni.

Również o godz. 22.00 koncert Sylwestrowy „Złota Era Hollywood” - Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie- Zdroju. Bilet: 70 zł (parter) i 60 zł (balkon).

Złota Era Hollywood  to wyjątkowy program, składający się z najpiękniejszych melodii amerykańskiej Fabryki Snów, wykonywanych przez Marlenę Dietrich, Polę Negri, Marylin Monroe, Fred Astaire'a & Ginger Rogers, Judy Garland, Ritę Hayworth, Julie Andrews i wielu innych. Wykonawcy: Tercet wokalny Luna Voices oraz Przemysław Jarosz (perkusja), Piotr Łukaszczyk (fortepian), Jakub Olejnik (kontrabas) a także kwartet smyczkowy.


Imprezy bardziej klasyczne:

Impreza Sylwestrowa odbędzie się 31 grudnia o godz. 19:00 w restauracji Aqua Zdrój. Klimat zapewni muzyka z największymi hitami lat 80. i 90, menu, noworoczny szampan oraz pokaz fajerwerków. Do wygrania weekendowy pobyt w Hotelu Aqua-Zdrój. Zapisy w recepcji hotelowej: tel. (74) 660 93 00, 539 973 875. Cena: 249 zł od osoby

Swoją imprezę przygotowała też Stara Kopalnia. Miejsce: Klub Muzyczny „Montownia” Starej Kopalni, start: godz. 20:00, muzyka: DJ Novicky, menu sylwestrowe: zupa, danie główne, danie po północy, napoje alkoholowe oraz zimne zakąski. Miejsca na Sylwestra można zakupić w kasie Starej Kopalni (budynek Welcome Center) codziennie w godz. 10:00 – 18:00, cena: 225 zł od osoby.

Jeśli dla kogoś w sylwestrową noc liczy się przede wszystkim oryginalne menu, można skorzystać z oferty klubu A’Propos w Wałbrzychu. W programie: polędwiczka z chipsami korzennymi i sosem z owoców leśnych, gęś marynowana w czarnuszce i kozieradce z pieczonymi warzywami, mus z owoców tropikalnych, tatar z łososia z suszonymi pomidorami i kaparami na ciastku rozmarynowym, cykoria nadziewana tapenadą z dorsza lub rilette z kaczki – i nie tylko. Start: 20:00. Opłata za Sylwestra: 550 zł/para (w tym 50 zł wstęp i 500 zł konsumpcja) Tegorocznego Sylwestra w A’Propos poprowadzi Dj Krzysztof. Napoje bez ograniczeń.

Imprezy mniej klasyczne:

Jeśli ktoś lubi spędzać Sylwestra w stajni lub nieopodal stajni, to znajdzie się i taka propozycja. Gospoda Hubertus w Stadzie Ogierów Książ zaprasza na bal sylwestrowy w Sali Ułańskiej ze staropolskim menu, muzyką DJ, „atrakcyjnym występem”, iluminacjami świetlnymi – cena 200 zł od osoby. Więcej informacji pod numerami telefonu 606 806 617 oraz 604 380 614.

A jeśli ktoś chce spędzić Sylwester w browarze - i to się uda. Browar Jedlinka zaprasza na bal sylwestrowy, który rozpocznie się o godz. 20.00. Będzie kolacja złożona z trzech dań, bufet zimnych przekąsek, o północy toast winem musującym i danie gorące serwowane przy ognisku oraz otwarty bar. Cena: 229 zł od osoby. Więcej informacji: 74-847-49-00.

Na Sylwestra w górach i po góralsku zaprasza Bukowa Chata w Jugowie, w pakiecie nocleg, biesiada sylwestrowa z konkursami, śniadanie noworoczne – wszystko za 300 zł od osoby, albo w wersji bez noclegu i śniadania za 200 zł. Można też uczestniczyć w samej zabawie i nie korzystać z menu – za 50 zł. Informacja pod numerem 74-871-84-44.

A czy ktoś lubi spędzać Sylwestra na stoku? Niech się czuje zaproszony przez ośrodek „Na Stoku” w Rzeczce. W programie: naprzemienna jazda na nartach z tańcami w butach narciarskich, grill pod wiatą, zjazd z pochodniami o północy, ogniska palące się przez całą noc i dobra muzyka. Podobnie jak w latach ubiegłych będą mile widziane stroje karnawałowe. Przewidziano nagrodę dla najlepszego przebrania, a jest to pobyt dla dwóch osób w ośrodku „Na Stoku” zawierający również wyżywienie i karnety na wyciąg narciarski. Do tego dyskoteka pod gwiazdami prowadzona przez profesjonalnego DJ, pokaz sztucznych ogni oraz możliwość zakupienia napojów oraz gorących posiłków. Całonocny karnet (od 20.00 do 2.00) na wyciąg narciarski 50 zł, w tym jazda bez ograniczeń ilościowych i zjazd z pochodniami.

Można też podjechać do Białego Jaru w Karpaczu i spędzić Sylwestra na nartach lub snowboardzie. W Sylwestra wyciąg będzie czynny aż do 1:00 w nocy. Karnet sylwestrowy kosztować będzie 75 złotych (ulgowy 65 złotych) i będzie ważny od 19:00 do 1:00. Narciarze i snowboardziści będą mogli korzystać z otwartych tej nocy barów, które będą czynne do 22:00. Restauracja WinterFood, w której odbywać się będzie impreza z muzyką puszczaną przez DJ Cichego, czynna będzie aż do 2.00 w nocy.

A jeśli ktoś chciałby pojechać na Sylwester pociągiem – i dla niego znajdzie się oferta. 31 grudnia na tory wyruszy Muzealny Pociąg Specjalny Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, który z jednej strony będzie ostatnim pociągiem muzealnym w 2016 roku i pierwszym w 2017. Pociąg z Jaworzyny Śląskiej przez Świdnicę i Dzierżoniów dotrze do Kamieńca Ząbkowickiego. Pociąg już tradycyjnie poprowadzi lokomotywa parowa TKt48-18, a skład stworzą wagony osobowe Ci/Bi z lat 1928-1930. Cena biletu - 170 zł od osoby. Ok. 16:00 – wyjazd z Jaworzyny Śląskiej, w Kamieńcu zwiedzanie pałacu Marianny Orańskiej, potem kolacja i zabawa sylwestrowa w GCK Kamieniec Ząbkowicki.

 
Opr. Magdalena Sakowska
Foto: Pixabay