Data wydarzenia: 13.01.2018 10:00 - 14.01.2018 17:00
Miejsce wydarzenia: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Oryginalną propozycję na nadchodzący weekend ma Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. To pierwsze tego rodzaju wydarzenie - zaproszenie do najstarszego walca w Polsce i zarazem do tego, żeby przywieźć jakiś przedmiot, a walec nam go na pamiątkę przejedzie.


W weekend 13 i 14 stycznia muzeum zaprasza na spotkanie z jedynym sprawnym drogowym walcem parowym w Polsce – Ruthermeyerem 704 z 1930 r. Przejazdy walca po terenie Muzeum i jego bliższym i dalszym otoczeniu odbywać będą się przez cały dzień urzędowania Muzeum.

Jak mówią pracownicy placówki, walc z Ruthermeyerem to naprawdę fantastyczna okazja do zobaczenia i zrozumienia zasady działania silnika parowego, bo "pradawni" Holendrzy tak go zaprojektowali, że niemalże wszystkie jego elementy są widoczne jak na dłoni. 

- Walc jest tańcem wirowym pochodzenia niemieckiego o umiarkowanym tempie, w metrum 3/4. Znane są walce wiedeńskie i angielskie. Specjaliści rozpoznają także walc rosyjski i niemiecki. Ale na Przedgórzu Sudeckim znamy jeszcze jeden walc – Ruthermeyera. Cechuje go inne metrum sięgające 12 at i 10 ton masy. Co więcej – w ten weekend, ale też we wszystkie inne weekendy z walcem, możecie Państwo zabrać ze sobą jakiś drobiazg (np. niepotrzebny resorak), który spektakularnie dla Was rozjedziemy i oddamy na pamiątkę. Tokarz toczy a walec walcuje - zachęcają organizatorzy. Może ktoś ma jakąś inną niepotrzebną rzecz, którą zabierze i zrobi z niej wymiar 2D?

Opr. MS
Foto użyczone: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej