Pierwszy Turniej Dolnośląskich Par Seniorów w Brydżu Sportowym odbył się w siedzibie Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ul. Malczewskiego. Przyjechali reprezentanci z Wrocławia, Bolesławca, Bielawy, Oławy, Oborników Śląskich, Nowej Rudy, Świdnicy, w turnieju wzięli też oczywiście udział wałbrzyszanie.


W turnieju wzięły udział 22 pary zawodników, głównie z dolnośląskich uniwersytetów trzeciego wieku, oprócz Bolesławca, skąd przyjechała reprezentacja brydżowego klubu seniorskiego. Skąd miłośnicy tej gry wzięli się w Wałbrzychu?


 
- Mamy od 4 lat sekcję brydżową, prowadzoną przez Ryszarda Wróblewskiego i to on wpadł na pomysł zorganizowania mistrzostw. W tym roku do sekcji dołączył Ryszard Kubik, który bierze udział w krajowych rozgrywkach i jest dość znany. Obaj zaczęli mnie namawiać do zorganizowania zawodów, napisali regulamin, poprosili mistrza i sędziego zawodów brydżowych Marka Rajcę, żeby sędziował w tym turnieju i udało się. Teraz mamy nadzieję, że to będzie impreza cykliczna, bo koszty organizacji nie były duże, a chętnych zgłosiło się wielu. Mieliśmy trochę środków z PFRON na sport i rekreację seniorów i osób niepełnosprawnych, a sponsorzy: zamek Książ, miasto Wałbrzych i BWA ufundowali nam nagrody – mówi Teresa Ziegler, kierownik Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Rozgrywki brydżowe w parach trwają bardzo długo, bo każda para musi zagrać ze wszystkimi pozostałymi – to cały rytuał, na karty muszą być specjalne pudełeczka, jest też wiele innych zasad. Rozegrane w sobotę 13 maja zawody trwały więc 4,5 godziny i z tego powodu trudno zaprosić większą liczbę uczestników.]


Turniej wygrała para wałbrzyszan, słuchaczy SUTW – Alicja Staszko (jedyna kobieta na podium) i Ryszard Rychlik, drugie i trzecie miejsce zajęły pary z uniwersytetu trzeciego wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim. Słuchacze z SUTW myślą już o kolejnych wydarzeniach.

- Nasi seniorzy pojadą też 9 czerwca na zawody słuchaczy UTW Uniwersjada, które organizują po kolei wszystkie uniwersytety należące do naszej federacji - Świdnica, Żarów, Głuszyca, Bielawa, Nowa Ruda. Dwa lata temu robiliśmy to my na stadionie przy ul. Kusocińskiego, teraz organizatorem jest Świdnica. W czerwcu planujemy też wycieczkę w Beskidy, a pod koniec sierpnia na tydzień do Norwegii. Natomiast podczas wakacji będziemy tradycyjnie chcieli zaprosić mieszkańców Piaskowej Góry i miasta na akcję porządkowania ogródka jordanowskiego połączoną z piknikiem – zapowiada Teresa Ziegler.

Czytaj też:
PIASKOWA GÓRA: SENIORZY WCHODZĄ W TERAPIE
SENIORZY GARNĄ SIĘ NA UNIWERSYTET
PRACA I ZABAWA W OGRÓDKU JORDANOWSKIM

 

Magdalena Sakowska
Foto użyczone: Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku