To będzie literacki listopad dla miłośników naszego regionu i sudecki listopad dla miłośników pisarstwa Joanny Bator - a do tego po raz pierwszy od otrzymania nagrody Nobla nową książkę publikuje Olga Tokarczuk. Z tej okazji zapraszamy na magiczny spacer po łąkach między Unisławiem a Sokołowskiem.


Gorzko, gorzko

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników pisarstwa Joanny Bator i Wałbrzycha, Sokołowska oraz Unisławia Śląskiego - właśnie wchodzą one do literatury ponownie lub po raz pierwszy, jak Unisław. Zapowiadana przez nas od pewnego czasu powieść - OLGA TOKARCZUK I JOANNA BATOR ALBO SOKOŁOWSKO I UNISŁAW ŚLĄSKI - już jest gotowa i liczy sobie 656 stron. Data premiery planowana jest według Empiku na 25 listopada 2020.

 Opis wydawcy

"Gorzko, gorzko" to opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech pokoleń kobiet. Dlaczego Berta popełniła zbrodnię? Kiedy Barbara nauczyła się tak dobrze rzucać nożem? Dlaczego Violetta otworzyła wek Pandory i co w nim było? Czy Kalinie uda się poznać prawdę? Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku odnajduje brakujące fragmenty rodzinnej historii i zszywa je w całość. Mozolnie rekonstruując pamięć swej naznaczonej traumą rodziny, mierzy się zarazem z własną miłosną utratą.

Realizm i magiczność "Gorzko, gorzko" nadają tej wciągającej sadze niepowtarzalny styl i niepokojący urok, dzięki czemu na długo zostaje ona w czytelniku. "Gorzko, gorzko" to nowatorsko i odważnie opowiedziana historia miłosna i nienawistna, okrutna i czuła, która budzi litość i trwogę, niosąc ostatecznie nadzieję na katharsis. (empik.com)Czuły narrator

Milczenie przerywa także związana niegdyś z naszym miastem laureatka Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk. Jej najnowsza książka, "Czuły narrator", której premiera miała miejsce 12 listopada, nie jest powieścią, lecz zbiorem esejów i tak została zapowiedziana przez Wydawnictwo Literackie:

Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwała dążność do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.

Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, które składają się na wyjątkowe zaproszenie za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana Mowa Noblowska. [...]


"Czuły narrator" ukaże się w oprawie graficznej autorstwa Joanny Concejo. Artystki, której wyobraźnia i kreska w nieco surrealistyczny, ale i refleksyjny sposób otwierają wielowymiarowe światy twórczości Noblistki.

14 października, wraz z pojawieniem się w księgarniach nowego wydania powieści "Dom dzienny, dom nocny", Wydawnictwo Literackie zainaugurowało nową serię dzieł Olgi Tokarczuk, wszystkich w szacie graficznej autorstwa Joanny Concejo.Przypomnijmy, że Olga Tokarczuk pracowała przez wiele lat nad projektem powieści, który odłożyła, żeby napisać "Xięgi Jakubowe". To "horror mizogyniczny", dla którego punktem wyjścia miała być "Czarodziejska Góra" Tomasza Manna, dzieło, która zafascynowało, a potem zirytowało autorkę do tego stopnia, że postanowiła stworzyć jego feministyczny pastisz i osadzić akcję w sanatorium, które stanowiło wzór dla Davos, czyli w Gőrbersdorfie, znanym dziś jako Sokołowsko, gdzieś pod koniec XIX wieku. - Dzieją się tam bardzo dziwne rzeczy - zapowiadała pisarka na spotkaniu autorskim w zamku Książ w lutym 2018 roku. Być może ta książka jest wciąż przed nami.O Oldze Tokarczuk pisaliśmy:
OGŁOSILI ROK 2020 ROKIEM OLGI TOKARCZUK
OLGA TOKARCZUK, NOBEL LITERACKI 2019 - I WAŁBRZYCH (FOTO)
WAŁBRZYCH I OLGA TOKARCZUK: KORZENIE NOBLA SĄ TAKŻE TUTAJ (FOTO)
LITERACKA NAGRODA NOBLA - OLGA TOKARCZUK LAUREATKĄ
OLGA TOKARCZUK I JOANNA BATOR ALBO SOKOŁOWSKO I UNISŁAW ŚLĄSKI OLGA TOKARCZUK MOŻE ZDOBYĆ PRESTIŻOWĄ NAGRODĘ W USA
OLGA TOKARCZUK LAUREATKĄ MIĘDZYNARODOWEJ NAGRODY BOOKERA
OLGA TOKARCZUK, 16 FOTOGRAFÓW I KSIĄŻ DZIENNY, KSIĄŻ NOCNY
OLGA TOKARCZUK: SZLIFIERSKA RZĄDZI! CIĄGLE JESTEM STĄD
OLGA TOKARCZUK ZASŁUŻONA DLA MIASTA WAŁBRZYCHAO najnowszej powieści Joanny Bator:
OLGA TOKARCZUK I JOANNA BATOR ALBO SOKOŁOWSKO I UNISŁAW ŚLĄSKI

O twórczości pisarki:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: JOANNA BATOR O UNISŁAWIU, DACHU WIEŻOWCA I...
WAŁBRZYCH: JOANNA BATOR W ATLANTACH: WRÓCĘ NA DOLNY ŚLĄSK (FOTO)
PIASKOWA GÓRA I JOANNA BATOR
PRAWIE NOC: WYSTAWA WAŁBRZYSZAN O WAŁBRZYCHU (FOTO)
WAŁBRZYCH I WAŁBRZYSZANIE W FILMIE CIEMNO, PRAWIE NOC?
CIEMNO, PRAWIE NOC - I O CZYM MÓWIĄ GWIAZDY? (FOTO)


O Unisławiu Śląskim i Sokołowsku:
JAK ANNA Z LANGWALTERSDORFU ZJADŁA OJCA - PISALI AMERYKANIE (FOTO)

SOKOŁOWSKO: DAWNY CMENTARZ U PODNÓŻA BUKOWCA (FOTO)
SOKOŁOWSKO: JEGO TAJEMNICZE BUDOWLE W LASACH I NA GÓRACH

SOKOŁOWSKO: RATOWAĆ GRUNWALD, POMNIK ŚWIATOWEJ MEDYCYNY (FOTO)
SKRZYDŁO GRUNWALDU JUŻ NIEMAL ZADASZONE

SOKOŁOWSKO: TERROR HISTORII, RATUNEK DLA EUROPY I BRACIA LUMIERE (FOTO)
DZIŚ ROCZNICA NIGDY NIE WYJAŚNIONEJ ZBRODNI (FOTO)
SOKOŁOWSKO: BAŚNIOWA KRAINA ŚNIEŻYC (FOTO)
DROGA UNISŁAW-SOKOŁOWSKO; AZYL RZADKIEGO MOTYLA I MROKI HISTORII
200 LAT TEMU TO BYŁY ZIMY! (FOTO)Opr. i foto: Magdalena Sakowska