Data wydarzenia: 29.09.2016 17:00 - 31.10.2016 16:00
Miejsce wydarzenia: Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Jolanta Kasińska i jej Symfonie - wystawa ceramiki artystycznej gości od 29 września w Muzeum Ceramiki w Wałbrzychu. To pierwsza wystawa tej plastyczki w naszym mieście, tym ważniejsza, że zorganizowana z okazji obchodów 50-lecia jej twórczości. Prezentację można podziwiać do 31 października 2016.

- Ceramika to piękna i trudna sztuka. A ta wystawa jest wyjątkowa dlatego, że jest pierwszą ekspozycją tej artystki w naszym mieście, a jednocześnie mamy zaszczyt organizować ją z okazji 50-lecia pracy twórczej Jolanty Kasińskiej - podkreślał Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany. Wspominał też uczestnictwo wrocławskiej plastyczki w wałbrzyskich plenerach "Porcelana Inaczej".
Jolanta Kasińska w swoim wystąpieniu wspomniała, że prezentowane prace kamionkowe powstawały podczas plenerów w Bolesławcu, dzieła z porcelany tworzyła w Wałbrzychu, a porcelitowe prace powstały we Wrocławiu. To zatem prawdziwa dolnośląska kolekcja. - Ceramika to ciężka dyscyplina, wymagająca precyzyjnego wykonania kilku procesów od odlewu przez szkliwienie i wypalenie. Cieszę się też, że moje dzieła mogą gościć w muzeum obok tak wspaniałych zbiorów porcelany z różnych epok - mówi Jolanta Kasińska. Plastyczka nie ukrywała też zmęczenia towarzyszącego przygotowaniu ekspozycji do prezentacji.  Dziękowała też za wsparcie kustosz wystawy - Jadwidze Korneckiej - Cebuli.
Jolanta Kasińska to znana i ceniona w środowisku artystka, jej prace to ciekawe, zwykle symetryczne kompozycje - mówi Maria Bor, obecna na wernisażu wałbrzyska artystka rzeźbiarka.

Wystawa, co zobaczycie?
Na wystawie zaprezentowane zostało ok. 40 dzieł - różnorodne prace wykonane w porcelanie, kamionce i szamocie, zarówno rzeźby, jak i płaskorzeźby. Wystawiane prace pochodzą z cyklów: Muzycznego, Geometrycznego, Zwierzęta oraz Ptaki  i powstawały począwszy od lat 80. XX w, aż po dzień dzisiejszy.
Ekspozycja dostępna jest w wałbrzyskim Muzeum Porcelany do końca października.

Honorowy Patronat nad wystawą objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Podczas wernisażu w wałbrzyskim muzeum wystawę obejrzeli wielbiciele ceramiki z całego regionu, ekspozycję podziwiał też parlamentarzysta, włodarze miasta i lokalni twórcy. Na spotkaniu byli obecni wychowankowie pani Jolanty z zakładu poprawczego w Sadowicach Wrocławskich, oraz inni uczniowie wrocławskiej plastyczki.

Przeczytaj też:
MUZEUM PORCELANY CZEKAJĄ ZMIANY
IMPREZY WEEKENDOWE 30 IX - 2 X

Elżbieta Węgrzyn