Data wydarzenia: 09.02.2018 18:00 - 09.02.2018 20:00
Miejsce wydarzenia: Pawilon Zdrojowy, Jedlina-Zdrój

To wielki sukces i zarazem ogromna promocja dla Walimia i jego okolic. Film dokumentalny opowiadający o odnalezionych po latach w Walimiu kliszach z fotografiami i losach ludzi na nich przedstawionych wypływa na szerokie wody. Wkrótce zostanie wyświetlony na University of South Wales w dalekiej Australii.


Autorem zdjęć z klisz wykonanych pomiędzy 1947 a 1959 r. jest Filip Rozbicki, nieżyjący już organista, a zarazem jeden z pierwszych polskich osadników w Walimiu. Na około 800 fotografiach utrwalił on codzienne życie mieszkańców miejscowości i okolicznych wsi.

Bohaterem dokumentu wyprodukowanego przez "Fakty po południu" TVN24, oprócz tytułowych ludzi sfotografowanych przez Filipa Rozbickiego, jest również pochodzący z Walimia miłośnik historii Łukasz Kazek. Autorem zdjęć jest Artur Głupczyk, a reżyserem Mateusz Kudła.

21 lutego film „Ludzie z Klisz”, z inicjatywy Kamila Jantosa, zostanie wyświetlony na University of South Wales. W marcu 2017 r. obraz zdobył nagrodę Gold Plaque na 53. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago. Natomiast we wrześniu – główną nagrodę Złotego Delfina na festiwalu produkcji filmowych Corporate Media & TV Awards w Cannes.

Tymczasem bliżej nas, w Jedlinie-Zdroju, w Pawilonie Zdrojowym odbędzie się pokaz filmu „Ludzie z Klisz” - start 9 lutego o 18:00. Wstęp wolny.

Opr. MS
Foto: użyczone, urząd gminy Walim