Film dokumentalny pt. Ludzie z klisz (ang. The Photo Film People) zdobył nagrodę Gold Plaque na 53. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago.Obraz w reż. Mateusza Kudły przedstawia historię odnalezienia 120 klisz fotograficznych. Na strychu pewnej walimskiej kamienicy w starych walizkach znajdowało się pudełko z kliszami fotograficznymi z lat 1947 – 1952. Walimscy pasjonaci historii postanowili zaopiekować się tym historycznym "skarbem". Autorem zdjęć okazał się pierwszy powojenny osadnik Walimia Filip Rozbicki, nieżyjący już organista kościelny.

Łukasz Kazek, pasjonat historii Dolnego Śląska, postanawia zeskanować i opublikować klisze w internecie, bohaterowie około 800 czarno-białych, wykonanych po wojnie fotografii przypominają sobie okoliczności ich powstania. Zatrzymany w kadrach świat odżywa, niezwykłe historie opisuje prasa, a wspomnienia uwiecznionych przez Filipa Rozbickiego bohaterów fotografii trafiają na deski teatru.

O walimskich kliszach powstał też dokument filmowy wyróżniony w Chicago. Ujęcia do wyprodukowanego przez telewizję TVN filmu wykonał Artur Głupczyk.

Więcej o spektaklu - POLSKA 120; URATOWALI ZDJĘCIA I ZAŚPIEWALI ICH HISTORIĘ

Przeczytaj też:
SPEKTAKL O WALIMSKIM ODKRYCIU JUŻ WKRÓTCE
SĄ ZDJĘCIA, BĘDZIE PRZEDSTAWIENIE W WALIMIU

oprac. i fot. główne Elżbieta Węgrzyn - Łukasz Kazek podczas wałbrzyskiej premiery spektaklu o walimskich kliszach
fot. w galerii - użyczone