Które samorządy w regionie są przychylne sympatycznym zapylaczom? Sprawdziliśmy to, a także jak założyć własne miejsce przyjazne pszczołom. Warto zaplanować takie działanie tej wiosny.

Kłodzko, Międzylesie z regionu wałbrzyskiego, a na Dolnym Śląsku również Jelenia Góra, Jeżów Sudecki, Strzelin, Legnica, Przemków, Rudna i Lubin należą do grona samorządów wspierających akcję.

Gminy przystępujące do akcji zobowiązują się do tworzenia na swoim terenie tzw. Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli przestrzeni, w których pojawią się rośliny nektaro- i pyłkodajne. Gminy i osoby prywatne mogą też zakładać Miejsca Przyjazne Pszczołom w postaci kwietnych klombów czy rabat z kwiatami na trawnikach w parkach. Kwiatowe połacie powstają też skwerach przy urzędach, szkołach i bibliotekach. Przyjazne zapylaczom mogą być też aleje drzew wzdłuż dróg lub zakrzewienia śródpolne.

Jak założyć Miejsce Przyjazne Pszczołom?

1. Wejdź na pomagamypszczolom.pl i dowiedz się, o co chodzi.

2. Pobierz listę roślin przyjaznych pszczołom, dzięki której zasadzisz właściwe rośliny.

3. Załóż Miejsce Przyjazne Pszczołom w swoim ogrodzie lub na balkonie.

4. Zgłoś miejsce za pomocą formularza zgłoszeniowego lub umieść zdjęcie z #zKujawskimPomagamyPszczolom na swoim Facebooku lub Twitterze.

Gotowe!Oprócz nasadzeń samorządowcy oraz organizacje pozarządowe mogą organizować pikniki i szkolenia dla mieszkańców i rolników, zabawy edukacyjne dla dzieci, czy konkursy popularyzujące wiedzę o pszczołach.

Najbardziej aktywne gminy na zakończenie akcji otrzymają tablice edukacyjne dotyczące pszczół, które będą mogły umieścić np. w parku miejskim.


oprac. ELW
fot. ilustracyjne
infografika - materiały organizatora akcji