Data wydarzenia: 16.12.2018 16:00 - 16.12.2018 18:00
Miejsce wydarzenia: Stara Kopalnia

Pamiętacie wzruszającą historię Józia z Wałbrzycha, który po niemal 60 latach wrócił do miasta, w którym się wychował i poszukiwał swojego przyjaciela z dzieciństwa? W najbliższą niedzielę macie szansę poznać go i jego wzruszającą historię w Starej Kopalni. Zapraszamy na film i spotkanie z jego twórcami oraz bohaterami.

Józio z Wałbrzycha przyjeżdża 

Józef Wilf urodził się w naszym mieście i tu – na ulicy Langera – spędził pierwsze lata swojego życia. Po trzeciej klasie podstawówki wyemigrował z rodzicami do Izraela. Dopiero ponad pół wieku później wrócił do Wałbrzycha szukając swojego dawnego domu i przyjaciela z podwórka. O tych poszukiwaniach, ale i o życiowych zakrętach Józia oraz o losach polskich Żydów opowiada film dokumentalny Marcina Chłopasia „Józio, chodź do domu”.


Niebawem Józio przyjeżdża do Wałbrzycha jeszcze raz – by wziąć udział w pokazie filmu na dużym ekranie. – Ogromnie mi na tym zależy, żeby ten film pokazany był mieszkańcom Wałbrzycha. To będzie dla mnie pętla, zamknięcie historii. Jestem okropnie wzruszający – mówi Wilf uroczą niedoskonałą polszczyzną, której dziś nie słychać już na ulicach.

„Józio, chodź do domu” – obraz z muzyką Mikołaja Trzaski odpowiedzialnego za muzykę we wszystkich filmach Wojciecha Smażowskiego, wyświetlany był w warszawskim muzeum POLIN, w krakowskiej Fabryce Schindlera oraz na wielu festiwalach w tym Żydowskie Motywy, Szczecin European Film Festival, Prowincjonalia we Wrześni, Festiwal Wrażliwy.


W Szczecinie i Wrześni film zdobył nagrody publiczności, na Festiwalu Wrażliwym autora wyróżniono II nagrodą w kategorii profesjonaliści. W listopadzie 2018 roku odbyła się niemiecka premiera filmu w czasie Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego w Chociebużu.

Ten wzruszający film, historię przejmującą ale opowiedzianą z dystansem i dużą dawką humoru, będzie można pierwszy raz zobaczyć w Wałbrzychu.Spotkanie już 16 grudnia 2018 o godz. 16 na terenie Starej Kopalni.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z głównym bohaterem i z reżyserem filmu.

Organizacja Stara Kopalnia, WOK, z inspiracji Łukasza Kazka

Nasza relacja z poszukiwań
Dorastali w Wałbrzychu, spotkali się po 60 latach!
Wałbrzych: Przyjaciel z dzieciństwa odnaleziony!
Wałbrzych: Wrócił po latach i szuka przyjaciela z dzieciństwa [FILM + FOTO]


O filmie pisaliśmy też:
Film o Józiu z Wałbrzycha na Szczecin European Film Festival
HISTORIA PRZYJACIÓŁ Z WAŁBRZYCHA W OGÓLNOPOLSKIEJ PRASIE
oprac. i fot. (1) ELW
fot. Marcin Chłopaś,