Kiedyś czwartkowe obiady u Poniatowskiego, obecnie sobotnie pikniki u Sobieskiego. Rodzinnie, radośnie, aktywnie i ekologicznie - w takiej atmosferze odbył się 11 czerwca w wałbrzyskim Parku Sobieskiego II Eko Piknik.


W sobotnie popołudnie Ogród Różany zgromadził starszych i młodszych wałbrzyszan, na których czekały liczne atrakcje i stoiska tematyczne związane z promocją ekologii, przygotowane przez partnerów i organizatorów akcji, m. in. Ekopratyczni.pl, Toyota Motor Manufacturing, Toyota Tsusho Europe S.A., Faurecia S.A., hipermarket Auchan czy Poland Smelting Technologies. Dla uczestników imprezy przygotowano atrybuty prawdziwego pikniku - rozłożone na trawie koce oraz kulinarne przysmaki, np. świeże soki i naleśniki przygotowane przez Zespół Szkół nr 7, lody, watę cukrową, kukurydzę i naturalne przetwory.

Panie mogły zapoznać się z nowinkami kosmetycznymi przy stoiskach sklepów kosmetycznych, a także spróbować wytworzyć samodzielnie mydełko czy balsam. Panowie zaś chętnie próbowali sił na symulatorze jazdy. Z kolei na najmłodszych uczestników pikniku czekały różnorakie gry i zabawy, malowanie twarzy, warsztaty "Zabawki ze skrawka", zumba, a także konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. W ramach konkursów dzieci wykazały się wiedzą na temat segregowania odpadów, układały piramidę żywienia, malowały ekologiczne rysunki, wykonał człowieka z plastiku i drewna oraz zbudowały ekosamochód. Dużą popularnością cieszył się również konkurs wokalny, w którym młodzi artyści zaprezentowali się indywidualnie, w duetach i grupowo. Mnóstwo śmiechu wywołały zaś zawody w ubijaniu piany z białek, w których zmierzyły się dzieci z opiekunami.
Gwiazdą imprezy był Michał Rudaś, wokalista znany m. in. z programu "The voice of Poland", który zaprezentował autorskie piosenki.

Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej, który wyraził uznanie dla realizacji idei "Życie wraca do Sobieskiego" i  osobiście wręczył nagrody laureatom quizu "Segregator".

- Piknik zgromadził jeszcze więcej dzieci i dorosłych, niż rok temu. Cieszymy się z tak dużego zainteresowania, zwłaszcza, że pogoda niepewna, niebo zachmurzone. A jednak wałbrzyszanie wybrali dobrą zabawę w ekologicznym klimacie - podsumowała Małgorzata Beślerzewska, Redaktor Naczelna Ekopraktyczni.pl.